Stolice stanów USA oraz stany USA alfabetycznie

Poznaj lepiej USA – stany i stolice

Stolice stanów USA to 50 mniejszych bądź większych miast, rozsianych po mapie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Żaden stan nie ma więcej niż jednej stolicy, a taka sytuacja występuje chociażby w Polsce, gdzie 2 województwa mają po 2 stolice.

Stany w USA, nazwy tych stanów mają różnorodne źródła. Nazwa stanu Nowy Jork pochodzi od największego miasta w tym stanie, jednak większość nazw stanów pochodzi z języka plemion indiańskich, które zamieszkiwali dany obszar.

USA – stany i stolice to zestawienie, które może przydać się wszystkim uczniom i studentom, których czeka sprawdzian wiedzy z tego zakresu. To także pomoc dla wszystkich fanów Ameryki, którzy poznając stany w USA i ich stolice mogę choć symbolicznie zbliżyć się do tego kraju.
Stany USA i ich stolice – lista
Dla nas, osób mieszkających w Polsce czy Europie stany USA i ich stolice mogą wydawać wydawać pojęciem dość abstrakcyjnym. Jeśli nie jesteśmy fanami Ameryki, geografii albo uczniami, którzy przerabiają ten temat w szkole to stolice stanów USA raczej nie znajdą się w kręgu naszych zainteresowań.

Poniżej kompletne zestawienie stany alfabetycznie i ich stolice:

 1. Alabama – stolica Montgomery
 2. Alaska – stolica Juneau
 3. Arizona – stolica Phoenix
 4. Arkansas – stolica Little Rock
 5. Connecticut – stolica Hartford
 6. Dakota Południowa – stolica Pierre
 7. Dakota Północna – stolica Bismarck
 8. Delaware – stolica Dover
 9. Floryda – stolica Tallahassee
 10. Georgia – stolica Atlanta
 11. Hawaje – stolica Honolulu
 12. Idaho – stolica Boise
 13. Illinois – stolica Springfield
 14. Indiana – stolica Indianapolis
 15. Iowa – stolica Des Moines
 16. Kalifornia – stolica Sacramento
 17. Kansas – stolica Topeka
 18. Karolina Południowa – stolica Columbia
 19. Karolina Północna – stolica Raleigh
 20. Kentucky – stolica Frankfort
 21. Kolorado – stolica Denver
 22. Luizjana – stolica Baton Rouge
 23. Maine – stolica Augusta
 24. Maryland – stolica Annapolis
 25. Massachusetts – stolica Boston
 26. Michigan – stolica Lansing
 27. Minnesota – stolica Saint Paul
 28. Missisipi – stolica Jackson
 29. Missouri – stolica Jefferson City
 30. Montana – stolica Helena
 31. Nebraska – stolica Lincoln
 32. Nevada – stolica Carson City
 33. New Hampshire – stolica Concord
 34. New Jersey – stolica Trenton
 35. Nowy Jork – stolica Albany
 36. Nowy Meksyk – stolica Santa Fe
 37. Ohio – stolica Columbus
 38. Oklahoma – stolica Oklahoma City
 39. Oregon – stolica Salem
 40. Pensylwania – stolica Harrisburg
 41. Rhode Island – stolica Providence
 42. Teksas – stolica Austin
 43. Tennessee – stolica Nashville
 44. Utah – stolica Salt Lake City
 45. Vermont – stolica Montpelier (nie mylić z Montpellier we Francji)
 46. Waszyngton – stolica Olympia
 47. Wirginia – stolica Richmond
 48. Wirginia Zachodnia – stolica Charleston
 49. Wisconsin – stolica Madison
 50. Wyoming – stolica Cheyenne

Jednak stany w USA, nazwy tych stanów i ich znajomość to informacja która może przydać się podczas rozwiązywania krzyżówek, quizów bądź podczas występu w teleturnieju.

Chociażby z tego względu warto poznać stolice stanów w USA o dowiedzieć się chociaż podstawowych informacji na ich temat.

Jakie są nazwy stanów w USA?

Skoro do nas trafiłeś to prawdopodobnie interesuje cię geografia USA a w szczególności nazwy stanów w Ameryce. Trafiłeś w dobre miejsce, ponieważ tutaj nie tylko poznasz nazwy wszystkich 51 stanów, ale także będziesz miał możliwość zapoznania się z którą charakterystyką.

Nazwy stanów USA ułożyliśmy w kolejności alfabetycznej – od A do Z. Możesz zapoznać się z nimi tuż poniżej, Natomiast w niższej sekcji tego wpisu przeczytasz o najważniejszych informacjach dotyczących poszczególnych stanów w USA.

Stany USA alfabetycznie – poznaj każdy z nich nieco lepiej

Nazwy stanów w USA w kolejności alfabetycznej, jeśli potrzebujesz tylko nazw to będzie to wystarczające źródło. Natomiast gdy potrzebna ci mapka lub charakterystyka to zjedź nieco niżej, znajdziesz tam bardziej szczegółowe dane oraz mapę. A zaraz poniżej nazwy stanów w Ameryce:

Alabama
Stan ze stolicą w Montgomery, położony na południowym-wschodzie USA, posiada niewielki dostęp do Zatoki Meksykańskiej. Powierzchniowo jest 2,5 razy mniejszy niż Polska, a zamieszkuje go niespełna 5 mln osób. Alabama słynie z rolnictwa, a w szczególności upraw orzeszków ziemnych.

Alaska

Najdalej na północ wysunięty i największy pod kątem powierzchni stan w USA. Alaska jest też jednym z najmłodszych stanów, dołączyła do USA jako 49, przedostatni stan, później dołączyła tylko Hawaje.

Alaska liczy bagatela 1,7 mln km2 co oznacza, że jest w przybliżeniu 5,5 razy większa niż Polska, a zamieszkuje ją tylko 740 tys. osób. Jest to najzimniejszy stan Ameryki, jednak bogaty w zasoby naturalne takie jak złoto, ropa naftowa, gaz ziemny, uran czy miedź.

To także miejsce intensywnej gospodarki leśnej, myśliwskiej, rybołówstwa a także hodowli reniferów oraz lisów.

Stolicą Alaski jest miasto Juneau, choć największe pod kątem liczby mieszkańców jest Anchorage (40% mieszkańców Alaski mieszka właśnie w tym mieście).

Arizona
Stan położony w południowo-zachodniej części USA, w klimacie zwrotnikowym suchym. Jest to jeden z najgorętszych i najbardziej suchych stanów. Maksymalne temperatury dochodzą do 55 stopni Celsjusza. Większość stanu to pustynne stepy, pustynie i góry. Znajduje się tutaj znany na całym świecie Wielki Kanion.

Stolica Arizony to Phoenix, szóste największe miasto w Stanach Zjednoczonych liczące niespełna 1,5 mln mieszkańców.

Arkansas
Stan położony w dolinie rzeki Missisipi, głównie nizinny, przy czym ponad połowę pokrywają lasy. Stan mocno konserwatywny, który określa się jako The Natural State – Stan Naturalności.

Stolicą Arkansas jest miasto Little Rock. Jest to jedyny stan w USA w którym wydobywa się diamenty, znany z pięknych jezior, rzek i gorących źródeł.

Connecticut
Trzeci najmniejszy z 50 stanów w USA, będący jednym z 13 stanów założycielskich. Stolica Connecticut to Hartford, ponad stutysięczne miasto położone w północno-wschodniej części kraju.

Z geograficznego punktu widzenia stan Connecticut jest stanem górzystym i wyżynnym. Natomiast z ekonomicznego najbogatszym w przeliczeniu PKB na mieszkańca. Jednak dane te są zaburzone przez ogromny odsetek milionerów, którzy stanowią aż 7% populacji.

Dakota Południowa
Stan zlokalizowany w środkowo-północnej części USA, którego stolica jest miasto Pierre. Obszar stanów jest typowym krajobrazem Wielkich Równin – płaski, trawiasty teren porośnięty prerią.

Stan znany jest z rolnictwa – głównie kukurydza, słonecznik, pszenica a także hodowla bydła.

Dakota Północna

Położony na północy stan ze stolicą w Fargo. Stosunkowo słabo zaludniony (600 tys mieszkańców) o powierzchni porównywalnej z połową powierzchni Polski.

Krajobraz wyżynny, trawiasty co sprzyja rolnictwu i hodowli zwierząt. Stan znany jest z upraw kukurydzy, słonecznika, lnu czy pszenicy oraz hodowli bydła, owiec i trzody chlewnej.

Delaware
Mały (drugi najmniejszy) stan USA położony na wschodnim wybrzeżu. Jeden z 13 stanów założycielskich, że stolicą w Dover. To pierwszy stan, który przyjął Konstytucję Stanów Zjednoczonych dlatego nazywa się go pierwszym stanem.

Klimat bardzo podobny do polskiego z cechami klimatu morskiego. W stanie Delaware znajduje się wiele zabytków co spowodowało rozwój turystyki. Poza tym kluczowe dla gospodarki są przemysł chemiczny oraz rolnictwo.

Floryda

Jeden z bardziej znanych w Polsce stanów USA, który położony jest na charakterystycznym półwyspie o tej samej nazwie. Stolica Florydy to Tallahassee, a nie jak uważasz wiele osób, Miami. Trzeci najbardziej zaludniony stan (22 mln osób).

Floryda słynie ze swojego przyjaznego klimatu i nie bez powodu nazywana jest Słonecznym Stanem. To najpopularniejsza destynacja turystyczna na świece oraz miejsce na spędzenie emerytury dla wielu osób z całego świata.

Ciekawostką jest, że na Florydzie nie płaci się podatku dochodowego, a gdyby wziąć pod uwagę Florydę jako samodzielne państwo to jego gospodarka byłaby 17 na świecie.

Georgia

Stan w południowo-wschodniej części USA, ze stolicą w Atlancie. To właśnie w tym mieście zlokalizowane jest najbardziej ruchliwe lotnisko świata, które rocznie obsługuje średnio 100 mln pasażerów.

Panuje tu morski klimat tropikalny, co sprzyja rozwojowi flory i fauny. Można tu spotkać takie drzewa jak cedry, cyprysy, palmy czy dęby. Świat zwierząt to przede wszystkim jelenie, aligatory oraz wiele gatunków ptaków i gadów.

Hawaje
Najmłodszy stan USA, który został dołączony w 1959 roku. Jeszcze w XIX Hawaje były powszechnie uważane za niepodległe państwo, jednak zmiany społeczno-ekonomiczne sprawiły, tamtejszą monarchia została obalona przez kapitalistów i właścicieli ziem z Ameryki i Europy.

Jest to też jedyny stan poza Ameryką Północną, jedyny z typowo tropikalnym klimatem. Trzonem gospodarki jest turystyka, jednak jednak przeszłości uprawiano to drzewo sandałowe, trzcinę, ananasy oraz polowano na wieloryby.

Na Hawajach znajduje się największy labirynt na świecie, nie występuje tam żaden gatunek węża, a billboardy są absolutnie zakazane.

Idaho
Stan położony w północno-wschodnich części USA ze stolicą w Boise. Ukształtowanie terenu górzyste, klimat kontynentalny co oznacza mroźne zimy i upalne lata. Stan Idaho słynie z rolnictwa, a szczególnie z produkcji ziemniaków.

Co 3 ziemniak uprawiany w Stanach pochodzi właśnie z Idaho. Słynną na cały świat uprawą tego stanu jest także soczewica, przez co Idaho bywa nazywane światową stolicą soczewicy.

To także miejsce słynące z kamieni szlachetnych, których można znaleźć tu aż 72 rodzaje.

Illinois
Stan zlokalizowany w północno-środkowej części USA, ze stolicą w Springfield, jednak najbardziej znanym miastem jest Chicago. Północną granicę stanu Illinois stanowi Jezioro Michigan – jedno z Wielkich Jezior z pogranicza Kanady I USA.

W Illinois mieszka około miliona Polaków, skupiając się głównie w Chicago. Poza tym mięska tam dużo osób pochodzenia niemieckiego, meksykańskiego, irlandzkiego czy włoskiego.

Położenie w Centralnej części sprawia, że stan ten jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Mamy tu mocno rozwinięte autostrady, kolej, lotnictwo oraz szlaki żeglugi wodnej. Co więcej Illinois to ważny węzeł transportowym ropy naftowej oraz gazu ziemnego.

Indiana
Zlokalizowany w północno-wschodniej części USA stan ze stolicą w Indianapolis. Bardzo ważny ośrodek przemysłu samochodowego, szacuje się, że 25% mieszkańców pracuje w tej gałęzi gospodarki.

Ponadto jest to stan rolniczy słynący z produkcji kukurydzy, soi oraz drobiu.

W stanie Indiana przyszedł na świat Michael Jackson, podobnie jak wielu innych znanych muzyków i artystów.

Iowa
Stan położony w północnych USA, którego stolicą jest miasto Des Moines. Większość stanu to rozległe równiny, które są wykorzystywane rolniczo. Jednak gospodarka Iowa to także produkcja maszyn oraz chemii.

Stan słynie z wiatraków i produkcji energii elektrycznej z ich udziałem. Z ciekawostek można dodać, że w tym stanie mieszka więcej świń (21 mln) niż ludzi (3,2 mln).

Kalifornia
Zdecydowanie najbogatszy i jeden z największych pod kątem powierzchni stan w USA. Stolica Kalifornii to Sacramento, chociaż takie miasta jak Los Angeles, San Diego czy San Francisco są dużo bardziej rozpoznawalne i mieszka w nich znacznie więcej ludzi.

W Kalifornii rosną najwyższe i najstarsze drzewa na świecie. Do najstarszych zaliczają się sosny, liczące ponad 4000 lat, Natomiast najwyższe drzewa to sekwoje o wysokości ponad 100 metrów.

Stan słynie z przemysłu IT (Dolina Krzemowa) oraz rozrywki ( Hollywood).

Kansas
Stolica to miasto Topeka. Stan Kansas znajduje się w centrum USA, na Wielkich Równinach. Tereny jest bardzo płaski lekko pagórkowaty, co sprzyja rolnictwu. Główne uprawy to pszenica, kukurydza, sorgo i słoneczniki.

Kansas jest tak często nawiedzane przez trąby powietrzne, że ten obszar nazywa się aleją tornad.

W czasach kolonizacji Dzikiego Zachodu, Kansas było stanem granicznym, w którym powstawały liczne miasteczka, w których nie głównie do końca bezpiecznie.

Karolina Południowa
Stan w południowo-wschodniej części USA, mający dostęp do Oceanu Atlantyckiego.

Karolina Północna
Kentucky
Kolorado
Luizjana
Maine
Maryland
Massachusetts
Michigan
Minnesota
Missisipi
Missouri
Montana
Nebraska
Nevada
New Hampshire
New Jersey
Nowy Jork

Nowy Meksyk
Stan między Arizoną a Teksasem.

Ohio
Oklahoma
Oregon
Pensylwania
Rhode Island
Teksas
Tennessee
Utah
Vermont
Waszyngton
Wirginia
Wirginia Zachodnia
Wisconsin
Wyoming

Powyższe nazwy stanów USA to pełna lista zawierającą wszystkie 50 aktualnie istniejących stanów na jakie jest podzielony cały kraj. Są one bardzo mocno zróżnicowane zarówno pod kątem ekonomicznym jak i geograficznym. USA są niemal tak duże pod kątem powierzchni jak cała Europa, a niektóre stany są kilkukrotnie większe niż nasz kraj, Polska.

Nic więc dziwnego, że możemy spotkać tam niemal wszystkie strefy klimatycznej – od polarnej (Alaska) po zwrotnikową (np. Teksas).

Nazwy stanów w USA to jedno, a jeśli dodatkowo chcesz poznać ich stolice oraz sprawdzić gdzie każda z nich znajduje się na mapie to koniecznie przejdź do kolejnej części tego poradnika.

Poznaj lepiej USA – stany i stolice

Stolice stanów USA to 50 mniejszych bądź większych miast, rozsianych po mapie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Żaden stan nie ma więcej niż jednej stolicy, a taka sytuacja występuje chociażby w Polsce, gdzie 2 województwa mają po 2 stolice.

Stany w USA, nazwy tych stanów mają różnorodne źródła. Nazwa stanu Nowy Jork pochodzi od największego miasta w tym stanie, jednakwiększość nazw stanów pochodzi z języka plemion indiańskich, które zamieszkiwali dany obszar.

USA – stany i stolice to zestawienie, które może przydać się wszystkim uczniom i studentom, których czeka sprawdzian wiedzy z tego zakresu. To także pomoc dla wszystkich fanów Ameryki, którzy poznając stany w USA i ich stolice mogę choć symbolicznie zbliżyć się do tego kraju.
Stany USA i ich stolice – lista
Dla nas, osób mieszkających w Polsce czy Europie stany USA i ich stolice mogą wydawać wydawać pojęciem dość abstrakcyjnym. Jeśli nie jesteśmy fanami Ameryki, geografii albo uczniami, którzy przerabiają ten temat w szkole to stolice stanów USA raczej nie znajdą się w kręgu naszych zainteresowań.

Poniżej kompletne zestawienie stany alfabetycznie i ich stolice:

 1. Alabama – stolica Montgomery
 2. Alaska – stolica Juneau
 3. Arizona – stolica Phoenix
 4. Arkansas – stolica Little Rock
 5. Connecticut – stolica Hartford
 6. Dakota Południowa – stolica Pierre
 7. Dakota Północna – stolica Bismarck
 8. Delaware – stolica Dover
 9. Floryda – stolica Tallahassee
 10. Georgia – stolica Atlanta
 11. Hawaje – stolica Honolulu
 12. Idaho – stolica Boise
 13. Illinois – stolica Springfield
 14. Indiana – stolica Indianapolis
 15. Iowa – stolica Des Moines
 16. Kalifornia – stolica Sacramento
 17. Kansas – stolica Topeka
 18. Karolina Południowa – stolica Columbia
 19. Karolina Północna – stolica Raleigh
 20. Kentucky – stolica Frankfort
 21. Kolorado – stolica Denver
 22. Luizjana – stolica Baton Rouge
 23. Maine – stolica Augusta
 24. Maryland – stolica Annapolis
 25. Massachusetts – stolica Boston
 26. Michigan – stolica Lansing
 27. Minnesota – stolica Saint Paul
 28. Missisipi – stolica Jackson
 29. Missouri – stolica Jefferson City
 30. Montana – stolica Helena
 31. Nebraska – stolica Lincoln
 32. Nevada – stolica Carson City
 33. New Hampshire – stolica Concord
 34. New Jersey – stolica Trenton
 35. Nowy Jork – stolica Albany
 36. Nowy Meksyk – stolica Santa Fe
 37. Ohio – stolica Columbus
 38. Oklahoma – stolica Oklahoma City
 39. Oregon – stolica Salem
 40. Pensylwania – stolica Harrisburg
 41. Rhode Island – stolica Providence
 42. Teksas – stolica Austin
 43. Tennessee – stolica Nashville
 44. Utah – stolica Salt Lake City
 45. Vermont – stolica Montpelier (nie mylić z Montpellier we Francji)
 46. Waszyngton – stolica Olympia
 47. Wirginia – stolica Richmond
 48. Wirginia Zachodnia – stolica Charleston
 49. Wisconsin – stolica Madison
 50. Wyoming – stolica Cheyenne

Jednak stany w USA, nazwy tych stanów i ich znajomość to informacja która może przydać się podczas rozwiązywania krzyżówek, quizów bądź podczas występu w teleturnieju.

Chociażby z tego względu warto poznać stolice stanów w USA o dowiedzieć się chociaż podstawowych informacji na ich temat.