Stolice Azji + mapa polityczna Azji ze stolicami
Ten wpis to kolejny odcinek serii w której opisujemy najważniejsze miasta poszczególnych kontynentów. Tym razem przyszła kolej na państwa Azji ze stolicami. Jest to największy kontynent pod względem powierzchni, jednak Azja nie jest kontynentem z największą liczbą krajów. Pierwsze miejsce pod tym względem zajmuje Afryka, która liczy 59 niepodległych państw, w Azji jest ich o 11 mniej. Także w praktyce stolice Azji nie są najtrudniejszą, bo nie najliczniejszą grupą stolic do nauczenia. Choć jest kilka przypadków bardziej “egzotycznych”, które mogą sprawić pewne trudności.
Przy okazji zapraszamy do zapoznania się z innym wpisem gdzie znajdziesz stolice Afryki.
Azja – państwa i stolice, które trudno zapamiętać
Choć stolic Azji jest mniej, to liczba 48 wciąż jest całkiem spora. Dlatego bez solidnej nauki, zapamiętanie wszystkich będzie nie lada wyzwaniem. Szczególną trudność mogą sprawić takie stolice Azji jak Aszchabad, Biszkek, Duszanbe, Taszkient czyli stolice dość podobnie brzmiących państw tj. odpowiednio – Turkmenistanu, Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu.
Trudne do nauczenia mogą być także stolice krajów Azji, które są małymi państwami – czy to wyspiarskimi czy położonymi na kontynencie. Mamy tu na myśli takie państwa i stolice Azji jak Timor Wschodni ze stolicą w Dili, Bhutan – Thimphu czy Brunei ze stolicą w Bandar Seri Begawan.
Kolejna trudność jaką spotkasz powtarzając sobie państwa Azji ze stolicami to obco brzmiące, długie i trudne do wymówienia nazwy. Azja obfituje w takie przypadki a najtrudniejszymi są chyba 2 z dość skomplikowanymi stolicami. Chodzi o Sri Lankę ze stolicą w Sri Dźajawardanapura Kotte oraz wspomniane wyżej Brunei, którego stolicą jest Bandar Seri Begawan.
A to nie koniec niespodzianek jakie fundują nam stolice Azji. Warto mieć na uwadze fakt, że stosunkowo nie tak dawno temu nazwę swojej stolicy zmienił Kazachstan. Obecnie jest to Nur-Sułtan, dawniej Astana.
Jeszcze wyżej stawiasz sobie poprzeczkę, jeśli poza stolicami krajów Azji, które uzyskały niepodległość chcesz lub musisz nauczyć się stolic terytoriów zależnych i państw nieuznawanych na arenie międzynarodowej.
Państwa Azji ze stolicami – kogo zainteresuje ten temat?
Jeśli nie jesteś zapalonym fanem geografii to prawdopodobnie nie będziesz potrzebował znać wszystkie państwa i stolice Azji. Jeśli zdecydujesz się na ten krok z innego powodu niż miłość do geografii to najprawdopodobniej będzie to konieczność nauczenia się na kartkówkę albo chęć zaimponowania znajomym, mało znanymi ciekawostkami.
Bez względu na to jaki powód tobą kieruje, postanowiliśmy ułatwić ci to zadanie. kraje i stolice Azji to trudny temat, ale z pomocą alfabetycznej listy oraz mapy konturowej powinno pójść dużo łatwiej.
Poniżej wspomniana lista na której znajdziesz wszystkie państwa Azji i ich stolice. Jeszcze niżej mapka konturowa do pobrania.
Kraje i stolice Azji – alfabetyczna lista
1. Afganistan – Kabul
2. Arabia Saudyjska – Rijad
3. Armenia – Erywań
4. Azerbejdżan – Baku
5. Bahrajn – Manama
6. Bangladesz – Dhaka
7. Bhutan – Thimphu
8. Brunei – Bandar Seri Begawan
9. Chiny – Pekin
10. Cypr – Nikozja
11. Filipiny – Manila
12. Gruzja – Tbilisi
13. Indie – Nowe Delhi
14. Indonezja – Dżakarta
15. Irak – Bagdad
16. Iran – Teheran
17. Izrael – Tel Awiw-Jafa
18. Japonia – Tokio
19. Jemen – Sana
20. Jordania – Amman
21. Kambodża – Phnom Penh
22. Katar – Doha
23. Kazachstan – Nur-Sułtan
24. Kirgistan – Biszkek
25. Korea Południowa – Seul
26. Korea Północna – Pjongjang
27. Kuwejt – Kuwejt
28. Laos – Wientian
29. Liban – Bejrut
30. Malediwy – Male
31. Malezja – Kuala Lumpur
32. Mjanma – Naypyidaw
33. Mongolia – Ułan Bator
34. Nepal – Katmandu
35. Oman – Maskat
36. Pakistan – Islamabad
37. Rosja – Moskwa
38. Singapur – Singapur
39. Sri Lanka – Sri Dźajawardanapura Kotte
40. Syria – Damaszek
41. Tadżykistan – Duszanbe
42. Tajlandia – Bangkok
43. Timor Wschodni – Dili
44. Turcja – Ankara
45. Turkmenistan – Aszchabad
46. Uzbekistan – Taszkent
47. Wietnam – Hanoi
48. Zjednoczone Emiraty Arabskie – Abu Zabi
Mapa polityczna Azji ze stolicami
Na liście znajdziesz wszystkie stolice Azji wraz z przyporządkowanym do nich państwem. Mapa przyda ci się do lokalizowania poszczególnych krajów, jest to czysta mapa konturowa, nie zawierająca żadnych elementów, które mogłyby cię niepotrzebnie rozproszyć. Każde państwo ma swój numer tak, żeby łatwiej było ci pracować.
Co więcej taka forma mapy powinna pozwolić na przeprowadzenie kartkówki czy sprawdzianu, którego tematem będą państwa Azji i ich stolice. Mapa polityczna Azji ze stolicami może być pobrana jako PDF i wydrukowana. Wierzymy, że materiały te będą dla ciebie pomocne.
Stolice Azji – najczęściej zadawane pytania
- Jaka jest stolica największego państwa Azji?
Z odpowiedzią na to pytanie nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu, ponieważ chodzi o państwo, które jest naszym sąsiadem. To także największy kraj świata, czyli Rosja. A więc Stolica największego państwa Azji to Moskwa.
- Jakie znajdziemy stolice w Afryce Północnej?
Azja to ogromny kontynent dlatego znajdziemy w niej najróżniejsze stolice. Począwszy od tych kulturowo związanych ze Starym Kontynentem (jak na przykład stolica Cypru – Nikozja) po brzmiące bardzo orientalnie stolice krajów Dalekiego Wschodu.
- Jak nazywa się stolica najmniejszego kraju w Azji?
Najmniejszym państwem Azji jest wyspiarskie państwo, które na skutek podnoszącego się poziomu wody niedługo może przestać istnieć. Chodzi oczywiście o Malediwy położone na ok. 1200 wysepek, których najwyższy punkt liczy niespełna 2 metry nad poziomem morza. Stolicą Malediwów jest miasto Male.
- Jaka jest stolica Azji? Co jest stolicą Azji?
Tak naprawdę jest to błędne określenie, ponieważ kontynenty nie mają swoich oficjalnych stolic stolic. Kraje i stolice Azji to lista minimum 48 pozycji, ale sama Azja nie ma swojej stolicy.
- Jaka jest największa stolica Azji?
Analizując wszystkie kraje i stolice Azji pod względem ich wielkości i układając miasta od największego do najmniejszego to największą stolicą Azji będzie Tokio. Jest to stolica zarówno największa powierzchniowo jak i pod względem liczby ludności.