Śmieszne nazwy miejscowości
W tym miejscu zebraliśmy śmieszne nazwy miejscowości: miast oraz wsi, które można znaleźć na mapie Polski. Nazwanie jednostki osadniczej nie zawsze jest prostym zadaniem, w szczególności, że każdy chce być oryginalny i nazwać swoje miasto czy wieś w oryginalny sposób. Większość nazw powstała w odległej przeszłości, a proces ich powstawania kształtował się przez długi czas. W niektórych przypadkach w taki właśnie sposób powstały śmieszne miejscowości.
Śmieszne nazwy miast i wsi to w wielu przypadkach spadek po pomysłowości i oryginalności pradziadków, często z okresu średniowiecza czy jeszcze wcześniejszego. Poniżej znajdziesz naszym zdaniem najśmieszniejsze nazwy miejscowości w Polsce.
Najdziwniejsze nazwy miast i wsi
Twarogi Ruskie
Jest to wieś położona w województwie podlaskim, około 50 km na południowy-wschód od Ostrowa Mazowieckiego. Liczy 73 mieszkańców, a więc jednocześnie jest jedną z najmniejszych miejscowości w naszym kraju. W pobliżu Twarogów Ruskich znajdują się inne wsie: Twarogi Lackie, Twarogi-MAzury, Twarogi-Wypychy i Twarogi-Trąbnica.
Twarogi ruskie zajmują zasłużone miejsce na liście śmieszne nazwy miast i wsi. W tym przypadku nazwa pochodzi od imienia Twarog, z kolei Ruskie wskazuje na fakt, że w przeszłości te tereny zamieszkiwali rycerze pochodzenia ruskiego – bojarzy.
Tumidaj
Kolejna wieś w zestawieniu najśmieszniejsze nazwy miejscowości w Polsce. Położona w województwie łódzkim, niedaleko (10 km na południowy-zachód) Sieradza. Najbardziej znanym miejscem we wsi Tumidaj jest karczma drewniana z przełomu XVII i XIX w. (obecnie przekształcona na budynek mieszkalny) w której rzekomo Napoleon miał spotkać się z panią Walewską, swoją kochanką.
Zimna Wódka
Zasłużone miejsce na liście śmieszne nazwy miejscowości w Polsce zajmuje wieś Zimna Wódka. Położona w województwie opolskim, około 8 km na południowy-wschód od miasta Strzelce Opolskie.
Pierwsza wzmianka pochodzi z 1260 roku, już wtedy wieś nosiła obecną nazwę. Jednak pochodzenie nazwy wcale nie jest związane z napojem alkoholowym, a zwykłą wodą. Zimna Wódka znaczy po prostu zimna woda.
Alfonsów
Najdziwniejsze nazwy miast i wsi nie mogą obyć się bez Alfonsowa. Taką nazwę noszą aż 4 wsie w Polsce – 3 znajdują się na terenie województwa łódzkiego a jedna w mazowieckim. Największy jest mazowiecki Alfonsów, który liczy 132 mieszkańców, w Alfonsowach z województwa łódzkiego liczba mieszkańców nie przekracza 50.
Mała Wieś przy Drodze
Kolejny punkt na liście najśmieszniejsze nazwy miejscowości w Polsce to wieś o nazwie Mała Wieś przy Drodze. Jakże oryginalna, urocza i samooposująca nazwa. Ta miejscowość położona jest w województwie mazowieckim i niestety brakuje informacji o tym skąd i kiedy powstała tą nazwa. Miejscowości naprawdę jest niewielka, bo zamieszkuje ją mniej niż 100 osób.
Koniec Świata
Dość oryginalna nazwa, która wskazywać może na znaczne oddalenie tego miejsca od tak zwanej cywilizacji. Koniec Świata jest częścią miejscowości Głuszyna, która znajduje się w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego.
Stary Bógpomóż
Niewielka wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim licząca iveco ponad 150 mieszkańców. W XVII istniała tu osada Olędrów, osadników przybyłych z krajów obecnego Beneluksu. Podczas prowadzonych badań archeologicznych odnaleziono tu rzymskie denary.
Ostatni Grosz
Ta nazwa funkcjonuje w odniesieniu do co najmniej 4 różnych miejscowości lub dzielnic. Najbardziej znany Ostatni Grosz to nazwa dzielnicy miasta Częstochowa.
W tym przypadku nazwa wywodzi się z ubóstwa i biedy jaka dotykała mieszkańców tego miejsca. W innej interpretacji chodzi o istniejącą tu niegdyś karczmę w której przepijano ostatnie oszczędności.
Leśne Odpadki
Wieś położona w centralnej części województwa łódzkiego, która zamieszkuje około 80 osób. Ciekawostką jest, że przez wieś nie przebiega żadna droga przelotowa. Przyjeżdżając tutaj nie pojedziemy nigdzie dalej trzeba zawrócić.
Grzeczna Panna
Wieś znajdująca się w województwie kujawsko-pomorskim, licząca niespełna 60 mieszkańców. Zgodnie z legendą żyła tu kiedyś dziewczyna, która podała królowi Jagielle wracającemu z bitwy pod Grunwaldem dzban wina.