Rośliny na Ż

Rośliny na literę Ż


Żeń-szeń

Roślina na ż, która obecnie w stanie naturalnym występuje w części Rosji i Chin. Jego korzeń jest ceniony w lecznictwie już od ponad 4000 lat. Chińska nazwa żeń-szenia oznacza korzeń przypominający wyglądem człowieka. Uprawa tej rośliny jest dość ciężka.


Żagwin

Roślina na ż często uprawiana ze względu na swój wygląd jako ozdoba w ogrodach. W środowisku naturalnym występuje na terenach skalistych i suchych lasach sosnowych w basenie morza śródziemnomorskiego oraz Azji zachodniej. Żagwin może mieć  niebieskopurpurowe, czerwone lub białe płatki kwiatów.


Żylistek

Żylistek to rodzaj krzewów występujących głównie w Azji Wschodniej i Meksyku. Obejmuje około 72 gatunki roślin. W Polsce sadzi się zazwyczaj żylistek szorstki.


Żywokost

Roślina na literę ż występująca w Europie. W Polsce występuje powszechnie w całym kraju. Tereny na których występuje to obrzeża strumieni wolno płynących i jezior, zarośla, podmokłe lasy, mokre łąki lub rowy. Żywokost stosuje się w lecznictwie.


Żeniszek

Rodzaj roślin zielnych i krzewów z rodziny astrowatych. Składa się z 51 gatunków roślin rosnących w Ameryce Północnej i Południowej na cieplejszych terenach. Niektóre gatunki żylistka są sadzone w celach ozdobnych.