Rośliny na Ł

Rośliny na literę Ł


Łopian

Roślina na Ł należąca do rodziny astrowatych. Występuje powszechnie w Europie i Azji w strefie umiarkowanego klimatu.

Łodyga jest stosunkowo krótka, a liść duży i rozłożysty w kształcie serca. Kwiatostan łopianu jest kulisty i posiada wiele małych haczyków które pozwalają mu się przyczepiać do ubrań, włosów, sierści lub piór w ten sposób rozsiewa nasiona.

Pewnego dnia 1948 roku szwajcarski wynalazca George de Mestral wyszedł na spacer z psem i do jego ubrań oraz sierści psa przyczepił się rzep, zaciekawiony tym faktem postanowił sprawdzić go pod mikroskopem. Po namyśle opracował on dzisiaj znany wszystkim rzep, który wykorzystywany jest w wielu dziedzinach życia np. w butach na rzepy.

Ta roślina na Ł jest również wykorzystywana w kuchni azjatyckiej a dokładniej jej korzeń. Dawniej w Europie był wykorzystywany do produkcji piwa zamiast chmielu.


Łubin

Roślina na literę Ł występująca głównie na obszarach pustynnych i wydmowych oraz skalistych obu Ameryk. Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem w Polsce jest łubin trwały. Łubin może mieć kwiaty barwy żółtej, niebieskiej, białej lub czerwonej.

Łubin zwykle sadzony jest ozdobnie choć niektóre jego gatunki są wykorzystywane w kuchni, głównie śródziemnomorskiej i południowo amerykańskiej.

Ta roślina na Ł znana jest już od ponad 3 000 lat, spożywali ją starożytni Egipcjanie, Rzymianie oraz rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej. W starożytnym Rzymie rolnicy wykorzystywali łubin również do zwiększania żyzności gleb, później używano go też w Europie północnej.


Łyszczec

Roślina na Ł lubiąca podłoże skaliste oraz suche stoki wzgórz. Występuje głównie w Europie i Azji oraz nielicznie w Australii i Afryce. Kwiaty tej rośliny są drobne, zazwyczaj białe.

Niektóre gatunki mogą być wykorzystywane do produkcji klisz fotograficznych lub pewnych odczynników laboratoryjnych. Używany również do chałwy, mydła czy lodów.


Łzawnica

Znana także jako łzy Hioba. Jest to roślina występują w Azji, gdzie uprawiana jest z przeznaczeniem na pozyskanie ziaren, które są popularnym w tej części świata zbożem. Ta roślina na Ł znana była nawet 2 000 lat p.n.e.  Wykorzystuje się ją w medycynie naturalnej oraz do produkcji różnego rodzaju ozdób, w tym paciorków i korali.

Nasiona tej rośliny na literę Ł były kiedyś wykorzystywane w do tworzenia korali, ponieważ posiadają już one naturalnie dziurę przez co nie trzeba było ich przebijać. Z łzawnicy wytwarza się również buddyjskie sznury modlitewne.


Łomka

Roślina na Ł o długiej i sztywnej łodydze, drobnych liściach oraz żółtych kwiatach. Występuje w Europie, Azji i w Stanach Zjednoczonych. Kwiaty łomki są barwy żółtej. Ta roślina na literę Ł jest trująca.