Nazwy mórz w Europie i na świecie
Skoro tu zaglądasz to pewnie chcesz poznać morza, nazwy, którymi je nazwano, ich położenie, wielkość czy głębokość albo zasolenie. Nazwy mórz w wielu przypadkach zostały nadane na cześć ich odkrywców, niektóre wzięły swoją nazwę od pobliskiego państwa czy charakterystycznej cechy.
Nazwy morza to temat zamknięty, raczej w najbliższej przyszłości nie powstanie żadne nowe morze, no chyba że odkryjemy jakieś nowe akweny poza nasza planetą. Wówczas powstanie problem jak go nazwać, jednak w tym momencie nie ma potrzeby się tym przejmować.
Europejskie morza – nazwy
Dla ułatwienia morza, nazwy tych akwenów oraz opisy podzieliliśmy na europejskie i z pozostałych części świata. Co więcej nie są to wszystkie nazwy mórz jakie można znaleźć na mapie czy globusie. W tym zestawieniu zebraliśmy tylko te nazwy morza, które są najbardziej znane, cała lista poniżej:
- Morze Barentsa
- Morze Białe
- Morze Norweskie
- Morze Północne
- Morze Bałtyckie
- Morze Śródziemne
- Morze Tyrreńskie
- Morze Adriatyckie
- Morze Marmara
- Morze Czarne
Nazwy mórz poza Europą
Morza – polskie nazwy mórz, jak i innych obiektów geograficznych są ustalane przez KSNG, czyli Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych. Niektóre nazwy własne zostały spolszczone a inne funkcjonują w oryginalnym brzmieniu.
Nazwy mórz i innych obiektów geograficznych poza granicami Polski ustandaryzowano już w 1954 roku, które z późniejszymi zmianami obowiązują do dziś. I tak najpopularniejsze naszym zdaniem nazwy mórz to:
- Morze Arabskie
- Morze Arktyczne
- Morze Baffina
- Morze Beringa
- Morze Czerwone
- Morze Japońskie
- Morze Karaibskie
- Morze Kaspijskie
- Morze Koralowe
- Morze Martwe
- Morze Południowochińskie
- Morze Sargassowe
- Morze Wschodniochińskie
- Morze Żółte
Nazwy mórz i oceanów
Poza podziałem na morza, mamy też podział na oceany. Każde Morze należy do jednego z nich. Dlatego warto znać i nazwy mórz i oceanów. Z tymi ostatnimi sprawą jest prosta ponieważ na ziemi jest tylko 5 oceanów. Choć jest ich niewiele to zajmują ogromne powierzchnie – ich wody pokrywają większa część Ziemi – aż 71%. Ląd to zaledwie 29% całego globy.
Nazwy oceanów to:
- Ocean Spokojny, inaczej Pacyfik
- Ocean Atlantycki, inaczej Atlantyk
- Ocean Indyjski
- Ocean Południowy
- Ocean Arktyczny
Morza polskie nazwy, polskie nazwy oceanów i innych obiektów geograficznych to wszystko regulowane kwestie – nazwy są ustalane i w razie potrzeby zmieniane przez KSNG.
Nazwy mórz raczej nie podlegają większym zmianom w ostatnich czasach, czego nie można powiedzieć o np. nazwach państw czy miast.