Nazwy gwiazd i konstelacji po polsku i łacińsku
Skoro interesuje cię bezkresny kosmos lub lubisz spoglądać w nocne niebo to być może zainteresują Cię gwiazdy – nazwy gwiazd na niebie oraz konstelacji, które tworzą. To bez wątpienia prawda, że kosmos jest niezwykle fascynujący, a rozgwieżdżone niebo niezwykle piękne i fotogeniczne.
A co powiesz na to, żeby poza samym zachwytem poznać wszechświat nieco lepiej? Pomóc Ci może w tym poznanie jakie są nazwy gwiazd na niebie, jak wyglądają poszczególnych konstelacje oraz jak i kiedy szukać ich na niebie.
Nazwy gwiazd to naprawdę ciekawy, jednak bardzo rozległy temat, którego nie spamięta żaden człowiek. Szacuje się, że tylko w naszej Galaktyce – Drodze Mlecznej jest 400 tryliardów gwiazd. Galaktyk jest 3,5 biliona, a więc jeśli każda z nich zawierałaby tyle gwiazd co nasza galaktyka to robią się już ogromne liczby, których nawet nie staramy się zapisać.
Nawet jeśli nie każda została nazwana to nazwy gwiazd są niemożliwe do zapamiętania, jest ich po prostu niewyobrażalnie dużo.
Łatwiejsze pod tym względem są gwiazdozbiory – nazwy im nadane zamykają się w liczbie 88. Taki podział zaproponowała Międzynarodowa Unia Astronomiczna już 2 1930 roku.
Konstelacje gwiazd – nazwy po polsku
Czym tak naprawdę jest konstelacja, czy różni się czymkolwiek od gwiazdozbioru, ile konstelacji możemy wyróżnić oraz jakie są ich nazwy? Już dziś znajdziesz odpowiedzi na te pytania w poradniku o nazwie konstelacje gwiazd – nazwy po polsku.
Konstelacja, to inaczej gwiazdozbiór, czyli w dużym skrócie określony obszar na sferze niebieskiej, który ograniczają poszczególne gwiazdy. Nazwy gwiazdozbiorów jak i ich wyodrębnienie zostało przeprowadzone przez wspomniana już MUA.
Obecnie są wydzielone 88 gwiazdozbiory, nazwy każdego z nich nie będziemy tu przytaczać a ograniczmy się tylko do tych najbardziej znanych.
Z terytorium Polski dostrzec można 58 z 88 konstelacji, jednak nie wszystkie w tej samej części roku. Bez względu na porę roku na niebie można obserwować w naszym kraju tylko 4 konstelacje: Wielka i Mała Niedźwiedzica, Żyrafa oraz Słoń.
Nazwy konstelacji:
- Andromeda – Andromeda
- Baran – Aries
- Bliźnięta – Gemini
- Byk – Taurus
- Cefeusz – Cepheus
- Centaur – Centaurus
- Cyrkiel – Circinus
- Delfin – Delphinus
- Erydan – Eridanus
- Feniks – Phoenix
- Gołąb – Columba
- Góra Stołowa – Mensa
- Herkules – Hercules
- Hydra – Hydra
- Indianin – Indus
- Jaszczurka – Lacerta
- Jednorożec – Monoceros
- Kameleon – Chamaeleon
- Kasjopea – Cassiopeia
- Kil – Carina
- Kompas – Pyxis
- Korona Południowa – Corona Australis
- Korona Północna – Corona Borealis
- Koziorożec – Capricornus
- Kruk – Corvus
- Krzyż – Crux
- Lew – Leo
- Lis – Vulpecula
- Luneta – Telescopium
- Lutnia – Lyra
- Łabędź – Cygnus
- Malarz – Pictor
- Mała Niedźwiedzica – Ursa Minor
- Mały Lew – Leo Minor
- Mały Pies – Canis Minor
- Mikroskop – Microscopium
- Mucha – Musca
- Oktant – Octans
- Ołtarz – Ara
- Orion – Orion
- Orzeł – Aquila
- Panna – Virgo
- Paw – Pavo
- Pegaz – Pegasus
- Perseusz – Perseus
- Piec – Fornax
- Pompa – Antlia
- Psy Gończe – Canes Venatici
- Ptak Rajski – Apus
- Puchar – Crater
- Rak – Cancer
- Rufa – Puppis
- Ryba Latająca – Volans
- Ryba Południowa – Piscis Austrinus
- Ryby – Pisces
- Rylec – Caelum
- Ryś – Lynx
- Rzeźbiarz – Sculptor
- Sekstant – Sextans
- Sieć – Reticulum
- Skorpion – Scorpius
- Smok – Draco
- Strzała – Sagitta
- Strzelec – Sagittarius
- Tarcza – Scutum
- Trójkąt – Triangulum
- Trójkąt Południowy – Triangulum Australe
- Tukan – Tucana
- Waga – Libra
- Warkocz Bereniki – Coma Berenices
- Wąż – Serpens
- Wąż Wodny – Hydrus
- Węgielnica – Norma
- Wężownik – Ophiuchus
- Wielka Niedźwiedzica – Ursa Maior
- Wielki Pies – Canis Maior
- Wieloryb – Cetus
- Wilk – Lupus
- Wodnik – Aquarius
- Wolarz – Bootes
- Woźnica – Auriga
- Zając – Lepus
- Zegar – Horologium
- Złota Ryba – Dorado
- Źrebię – Equuleus
- Żagiel – Vela
- Żuraw – Grus
- Żyrafa – Camelopardalis
Najbardziej rozpoznawalne nazwy gwiazd:
- Słońce
- Syriusz
- Gwiazda Polarna
- Kanopus
- Arktur
- Alfa Centauri
- Wega
- Rigel
- Procjon
- Achernar
- Betelgeza
- Hadar
Łacińskie nazwy gwiazd
Jak to jest w przypadku większości elementów otaczającego nas świata poza polskimi, możemy też wyróżnić łacińskie nazwy gwiazd.
Jak to bywa w świecie nauki, każda z gwiazd i konstelacji poza polską nazwą posiada też odpowiednik po łacinie. Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie gwiazdy, nazwy swoje mają.
Tylko najjaśniejsze gwiazdy zostały nazwane w sposób „czytelny” inne posiadają nazwy składające się z szeregu cyfr i liter. Co więcej nadal wiele gwiazd nie zostało odkrytych i czeka na moment w których ktoś je dostrzeże i nazwie.
Nazwy gwiazd na niebie – jak powstały?
Nazwy konstelacji gwiazd to zamknięty temat, jest ich 88 co zostało ustalone już prawie 100 lat temu przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Nazwy konstelacji gwiazd zwykle nawiązują do nazw zwierząt (Orzeł, Żyrafa, Psy Gończe) lub postaci mitologicznych (Andromeda, Centaur, Perseusz).
Natomiast nazwy gwiazd na niebie to temat nadal otwarty. Jak już wspomniano wcześniej liczba gwiazd jest liczona w miliardach i co jakiś czas odkrywana jest kolejna gwiazda. W momencie odkrycia zostaje ona nazwana.
Zdecydowana większość gwiazd posiada nazwy będące numerami katalogowymi, z reguły tylko te najjaśniejsze otrzymują właściwe nazwy – najczęściej pochodzące z łaciny lub z języka arabskiego. Choć ostatnie zdanie należy do Międzynarodowej Unii Astronomicznej to odkrywcy gwiazdy przysługuje możliwość zgłoszenia swojej propozycji na nazwę gwiazdy.