Najwyższe góry w Europie, czyli najwyższy szczyty Europy

Najwyższe góry w Europie, poznaj największe góry Europy

To kolejna część serii w której odkrywamy najwyższe szczyty na poszczególnych kontynentach, tym razem kolej na Stary Kontynent, czyli najwyższe góry Europy. W przypadku tego kontynentu istnieje pewien nierozstrzygnięty spór o to, którą górę można uznać za najwyższy szczyt Europy: Elbrus czy Mont Blanc.

Problem nie dotyczy pomiaru wysokości, a przebiegu europejskich granic. W zależności od przyjętego przebiegu granicy Europy na wschodzie najwyższymi szczytami są Mont Blanc lub Elbrus.

  • Najwyższy szczyt w Europie to Mont Blanc – 4808 m n.p.m.
  • Nieoficjalnie najwyższym szczytem w Europie jest Elbrus – 5642 m n.p.m.
  • Największe góry w Europie pod względem długości i zajmowanej powierzchni to Góry Skandynawskie

W tym wpisie dowiemy się jakie są największe góry w Europie, zarówno pod względem wysokości, zajmowanej powierzchni jak i długości. Zastanowimy się także skąd wynika spór o to, która góra jest największa w Europie.

Najwyższe góry w Europie – Alpy

Zdecydowanie najwyższe góry Europy to położone na terenie 8 państw Alpy, wraz z położonym najwyżej nad poziomem morza punktem w Europie, czyli Mont Blanc, który wznosi się na wysokość 4809 m n.p.m.

Najwyższe góry w Europie rozciągają się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego na terenie północno-zachodnich Włoszech po dolinę Dunaju niedaleko Wiednia. Alpy położone są na terenie:

  • Włoch
  • Francji
  • Szwajcarii
  • Niemiec
  • Austrii
  • Słowenii
  • Liechtensteinu

Jednak to jakie są najwyższe góry Europy pozostaje kwestia sporą, ponieważ część środowiska za najwyższą górę w Europie uznaje Elbrus położony w Górach Kaukaz, na granicy rosyjsko-gruzińskiej.

To pasmo górskie jest przez niektórych uznawane za granicę Europy, stąd twierdzenie, że to właśnie tam, a nie w Alpach znajduje się najwyższy punkt w Europie.

Najwyższy szczyt Europy – Mont Blanc

Jednak według większości naukowców najwyższy szczyt w Europie to zlokalizowany na granicy francusko-włoskiej, w Alpach Zachodnich, Mont Blanc (4809 m n.p.m.). Nazwa szczytu to z języka włoskiego Monte Bianco, co oznacza Biała Góra.

Choć kwestia tego czy Mont Blanc jest najwyższą górą Europy czy nie pozostaje nierozstrzygnięta to nie ma wątpliwości, że jest to najwyższy szczyt Unii Europejskiej, Włoch, Francji oraz całych Alp.

Pierwsze wejście na Mont Blanc miało miejsce 8 sierpnia 1786 r. a dokonali tego Jacques Balmat i Michel-Gabriel Paccard.

Z ciekawostek warto dodać, że pod masywem Mont Blanc przebiega drogowy tunel (Tunel du Mont Blanc), który od 1965 roku łączy Włochy i Francję.

Najmłodszą osobą, która zdobyła szczyt jest 10-letni Brytyjczyk Asher Silver.

Na zboczach Mont Blanc rozbiły się 2 samoloty indyjskich linii lotniczych, w 1950 r. samolot lotu Air India 245 a w 1966 r. samolot lotu Air India 101.

Choć to jak nazywa się najwyższy szczyt w Europie nie jest jednoznaczne to wiesz już, że w zależności od przyjętego przebiegu granic Europy, będzie to Elbrus lub Mont Blanc.

Najwyższe szczyty Europy (nieoficjalnie) – Elbrus

Jakie są najwyższe góry w Europie? Według niektórych nie są to Alpy, a Kaukaz, którego najwyższym szczytem jest Elbrus (5642 m n.p.m.). Położony na terenie Federacji Rosyjskiej, niedaleko granicy z Gruzją.

Najwyższy szczyt Europy to tak naprawdę drzemiący wulkan, który ostatnią aktywność przejawiał ponad 2000 lat temu. Choć co jakiś czas, Elbrus daje o sobie znać wyrzucając na powierzchnię gazy, w tym siarkowodór.

Powyżej 3700 – 4000 m n.p.m. zbocza pokryte są lodowcem, a wydobywające się gorące gazy topią lód i śnieg tworząc głębokie szczeliny.

Elbrus posiada charakterystyczną sylwetkę z 2 kopulastymi wierzchołkami, wyższy liczy 5642 m n.p.m. a drugi jest o 21 metrów niższy.

Na wysokość 3850 m n.p.m. można dostać się za pomocą kolejki linowej.

Największe góry w Europie – długość i powierzchnia – Góry Skandynawskie

Gdyby wziąć pod uwagę długość łańcucha górskiego to za największe góry w Europie należy uznać Góry Skandynawskie, które rozciągają się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego na długości około 1800 km. Góry Skandynawskie leżą na terenie Norwegii, Finlandii oraz Szwecji.

Najwyższym szczytem tych gór jest Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.), będący także najwyższym punktem Norwegii.

Te największe góry Europy pod względem długości może nie są bardzo wysokie, ale miejscami są wyjątkowo strome. Surowy klimat sprawia dodatkowo, że teren ten jest bardzo trudno dostępny.
Góry Skandynawskie to także największe góry Europy jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię.

Inne góry w Europie

Europa to kontynent w dużej mierze nizinny, szczególnie Europa Wschodnia, północne części Niemiec, Francji, kraje Beneluxu, Polska, południowa Anglia. Generalnie około 75% powierzchni Europy znajduje się poniżej 300 m n.p.m. czyli umownej granicy między niziną a wyżyną. O górach mówi się zazwyczaj przy wysokości ponad 500 m n.p.m.

Tylko 6% Europy znajduje się wyżej niż 1000 m n.p.m. A największe góry Europy to Alpy, Góry Skandynawskie i, w zależności od przyjętych założeń Kaukaz.

Jeśli chodzi o pasma górskie w Europie ogółem to poniżej wylistowaliśmy te największe i najważniejsze. Podsumujemy także rzeźbę Starego Kontynentu.

1.
W Europie dominuje nizinne ukształtowanie terenu, szczególnie w Europie Wschodniej.
2.
Najwyższy punkt w Europie to Mont Blanc (4809 m n.p.m.) lub Elbrus (5642 m n.p.m.).
3.
Na północy kontynenty rozciągają się powierzchniowo największe góry Europy, czyli Góry Skandynawskie z najwyższym szczytem Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.).
4.
Górski i wyżynny charakter ma także Islandia z najwyższym szczytem Hvannadalshnúkur, o wysokości 2110 m n.p.m. oraz północna część Wielkiej Brytanii (Góry Kaledońskie – najwyższe wzniesienie – Carn Eige 1182 m n.p.m.)
5.
Europa Centralna to Alpy z najwyższym punktem Europy: Mont Blanc.
6.
Karpaty rozciągają się od Austrii, przez Polskę po Rumunię. Ich najwyższym szczytem jest słowacki Gerlach (2655 m n.p.m.).
7.
Na Półwyspie Apenińskim leżą Apeniny, których najwyższym punktem jest Corno Grande o wysokości 2912 m n.p.m.
8.
Bałkany to z kolei Góry Dynarskie, które w najwyższym punkcie osiągają wysokość 2694 m n.p.m. Szczyt nosi nazwę Maja e Jezercës i znajduje się w Albanii.
9.
Na granicy francusko-szwajcarskiej (nie zapominając o Andorze) znajdują się Pireneje z najwyższym szczytem Pico de Aneto (3404 m n.p.m.).
10.
Wyżynny charakter ma także Hiszpania: Góry Kantabryjskie, Kastylijskie, Betyckie, Sierra Nevada. W tych ostatnich leży najwyższy szczyt Hiszpanii, czyli Mulhacén : 3479 m n.p.m.
11.
Podobnie Grecja, której 81% powierzchni zajmują góry o średniej wysokości 1200–1900 m n.p.m. Najbardziej znane greckie pasma górskie to Helikon, Parnas czy Rodopy. Góra Olimp (2918 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Grecji.
12.
Górski charakter ma również francuski Masyw Centralny i niemiecko-czeskie Rudawy.
13.
Biorąc pod uwagę wschód Europy warto wspomnieć o Wyżynie Środkowosyberyjskiej oraz Nadwołżańskiej.
14.
Wschodnią granicę Europy stanowi Ural, którego najwyższym punktem jest Narodnaja (1895 m n.p.m.)
15.
Jak chcą niektórzy do Europy wlicza się także Kaukaz, wraz z Elbrusem.

Podsumowanie

Wiemy już jakie są największe góry w Europie, biorąc pod uwagę różny przebieg europejskich granic. Przypomnijmy jak nazywają się najwyższe góry w Europie w obu z tych przypadków: Mont Blanc lub Elbrus.

Dodatkowo znamy też największe góry w Europie pod względem długości i zajmowanej powierzchni – są to Góry Skandynawskie.