Najwyższy szczyt Azji
Analizując najwyższe góry Azji tak naprawdę mówimy o najwyższych szczytach na całej kuli ziemskiej. Bowiem wszystkie ośmiotysięczniki, co więcej wszystkie siedmiotysięczniki znajdują się właśnie w Azji.
Najwyższy szczyt poza Azja to dopiero Aconcagua w Argentynie, która wznosi się na 6961 m n.p.m. Oczywiście taka wysokość robi ogromne wrażenie, jednak w Azji znajduje się znacznie wyższe góry i już zaraz poznamy te, które najbardziej się wyróżniają.
Najwyższy szczyt Azji – Mount Everest
Najwyższe góry w Azji to Himalaje w obrębie których mieści się 10 z 14 ośmiotysięczników, w tym najwyższy szczyt Azji i całej kuli ziemskiej czyli Mount Everest, zwany z języka tybetańskiego Czomolungma. Co oznacza Bogini Matka Śniegu lub Bogini Matka Ziemia. W języku nepalskim określa się ją jako Sagarmatha, czyli Czoło Świata.
Pozostałe 4 ośmiotysięczniki leżą w Karakorum, drugim najwyższym łańcuchu górskim w Azji. Najwyższym szczytem Karakorum jest K2 (8611 m n.p.m.) uważana za najtrudniejszą do zdobycia górę na świecie.
Wracając do najwyższego punktu na świecie, Mount Everest to chyba najbardziej znany góra na świecie, o której zdobyciu każdego roku marzy tysiące wspinaczy.
Do tej pory na szczycie stanęła już ponad 4000 osób, niektórzy z nich osiągnęli wierzchołek więcej niż jeden raz.
Rekordzistami są Szerpowie Apa Sherpa i Phurba Tashi Sherpa, każdy z nich ma na swoim koncie 21 udanych wejść na szczyt Mount Everest.
Największe góry w Azji – pasma górskie
Azja to bez wątpienia raj dla wspinaczy i himalaistów, potwierdzają to największe góry Azji, czyli Himalaje, ale nie brakuje tu innych bardzo wysokich pasm górskich. Jednym z najważniejszych dla wspinaczy jest Karakorum, w którym znajduje się drugi najwyższy na świecie oraz najtrudniejszy do zdobycia ośmiotysięcznik: K2.
W Karakorum znajdują się łącznie 4 ośmiotysięczniki:
- K2
- Gaszerbrum I
- Gaszerbrum II
- Broad Peak
W centralnej części Azji znajduje się ogółem kilka wysokich pasm górskich, w tym wspomniane Himalaje i Karakorum, a dodatkowo Pamir, Kunlun i Hindukusz. Każde z tych pasm wznosi się ponad 7 000 metrów nad poziom morza.
Co więcej w tej części Azji znajduje się najwyżej położona wyżyna na świecie, Wyżyna Tybetańska, która jest ogromnym płaskowyżem ze średnią wysokością w granicach 4000–5000 m n.p.m.
Wspomniana wyżyna zajmuje powierzchnię około 2,5 mln km².
Najwyższe góry w Azji – wszystkie ośmiotysięcznik
Ile jest ośmiotysięczników? Dokładnie 14 i wszystkie znajdują się na terenie Azji, 10 w Himalajach oraz 4 w Karakorum.
Poniżej lista ośmiotysięczników, od najwyższego do najniższego:
- Mount Everest (8848 m n.p.m.)
- K2 (8611 m n.p.m.)
- Kanczendzonga (8586 m n.p.m.)
- Lhotse (8516 m n.p.m.)
- Makalu (8463 m n.p.m.)
- Czo Oju (8201 m n.p.m.)
- Dhaulagiri (8167 m n.p.m.)
- Manaslu (8156 m n.p.m.)
- Nanga Parbat (8126 m n.p.m.)
- Annapurna I (8091 m n.p.m.)
- Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.)
- Broad Peak (8047 m n.p.m.)
- Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.)
- Sziszapangma (8013 m n.p.m.)
Najwyższe szczyty i góry Azji – podsumowanie
Poza Himalajami oraz Karakorum, czyli najwyższymi pasmami górskimi w Azji i na całym świecie na kontynencie azjatyckim znajdziemy inne bardzo wysokie góry. Podsumujmy zatem najwyższe punkty i najbardziej rozpoznawalne pasma górskie tego kontynentu.
- Najwyższy szczyt Azji i świata to Mount Everest liczący 8848 m n.p.m. Mogą pojawić się rozbieżności jeśli chodzi o jego dokładną wysokość, ponieważ góra ciągle się wypiętrza.
- Góry i wyżyny stanowią 71% powierzchni Azji.
- Średnia wysokość tego kontynentu to prawie 1000 m n.p.m.
- Najwyższe pasma górskie Azji to Himalaje oraz Karakorum. Generalnie w tej części Azji skupia się kilka wysokich pasm górskich, poza wymienionymi są to Hindukusz, Kunlun i Pamir. Wszystkie z nich osiągają wysokość ponad 7000 m n.p.m.
- Na północ od wspomnianych pasm położony jest Tien Szan, którego najwyższym punktem jest Szczyt Zwycięstwa, 7439 m n.p.m.
- Dodatkowo w centralnej części Azji wyróżnić można Ałtaj i Sajany, których najwyższy szczyt przekracza 4,5 tys m n.p.m.
- Między Himalajami a Tien-Szan znajduje się najwyższa wyżyna na świecie – Wyżyna Tybetańska.
- Na południu Indii rozciągają się Ghaty Wschodnie i Zachodnie, których najwyższym szczytem jest Anai Mudi (2695 m n.p.m.).
- W północno-wschodnich krańcach Azji zlokalizowane są Góry Czerskiego, Wierchojańskie, Czukockie, Koriackie, Stanowe.
- Góry na Półwyspie Indochińskim to Góry Annamskie wznoszące się maksymalnie na 2820 m n.p.m.
- W Mjanmie (dawniej Birma) Góry Arakańskie z wysokością około 2000 m n.p.m.
- Niemal cały Iran leży na Wyżynie Irańskiej, której średnia wysokość to około 1300 m n.p.m. Dodatkowo na północy kraju leżą Góry Elbrus (nie mylić z Elbrusem z Kaukazu), których najwyższy szczyt, Demawend, wznosi się na wysokość 5604 m n.p.m.
- Na granicy Iranu i Turkmenistanu znajduje się pasmo Kopet-dag, z najwyższym szczytem o wysokości 3117 m n.p.m.
- Górzysta jest także Turcja, gdzie znajduje się Taurus (Kaldi Dag 3734 m n.p.m.) oraz Góry Pontyjskie (Kaçkar Dağı 3939 m n.p.m.)
- Granicę między Europą a Azją wyznaczają częściowo Góry Kaukaz oraz Ural.
- Górzysty krajobraz znajdziemy także w Japonii, gdzie najwyższym szczytem są Alpy Japońskie wznoszące się ponad 3000 m n.p.m. Jednak najwyższym punktem Japonii jest wulkan Fudżi (3776 m n.p.m.).
- Na Półwyspie Arabskim, który w większości jest wyżyną znajdują się Góry Nadbrzeżne z najwyższym szczytem o nazwie Dżabal an-Nabi Szuajb, który wznosi się na 3 760 m n.p.m.
- Nie zapominajmy też o Archipelagu Malajskim, tam również znajdują się wysokie góry. A najwyższe w tej części Azji są Góry Śnieżne. W Indonezji leż ich najwyższy szczyt, czyli Puncak Jaya (4884 m n.p.m.).