Najwyższy szczyt Afryki, poznaj najwyższe góry Afryki

Najwyższe góry Afryki

W tym wpisie poznamy jaki jest najwyższy szczyt w Afryce, w jakim kraju się znajduje oraz ile dokładnie liczy metrów nad poziomem morza. Dodatkowo odkryjemy historię zdobywania tego szczytu, który był jednym z najwcześniej zdobytym szczytem należącym do Korony Ziemi. Pierwsze udokumentowane wejście miało miejsce już w 1889 roku.

Najwyższy punkt Afryki jest wyjątkowy na skalę światową, ponieważ to jedna z najwyższych, samotnych gór na świecie. Co więcej najwyższa góra Afryki to jedyne miejsce na Czarnym Lądzie w którym śnieg utrzymuje się przez cały rok.

  • Najwyższym szczytem Afryki jest Kilimandżaro liczące 5895 m n.p.m.
  • Najwyższy szczyt Afryki Północnej to Tubkal który mierzy 4167 m n.p.m. jest to również najwyższy szczyt gór Atlas.

Najwyższa góra w Afryce – Kilimandżaro

Najwyższy szczyt w Afryce to naprawdę wyjątkowa góra. Jako samotny masyw wyraźnie odcina się na tle otaczających równin, a jej pokryty śniegiem wierzchołek jest ewenementem na skalę całej Afryki. Jego powstanie związane jest z działalnością wulkaniczną.

Kilimandżaro to uśpiony wulkan, składający się z 3 stożków, spośród, których najwyższym jest Kibo. Pozostałe 2 to Mawenzi i Shira. Ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce 150-200 tys. lat temu.
Pochodzenie nazwy Kilimandżaro nie jest znane, ale istnieje wiele teorii na ten temat. Według niemieckiego misjonarza (Johann Ludwig Krapf) nazwa oznacza “Górę Karawan”, z kolei inni badacze wskazują, że nazwa może oznaczać “Wielką Górę” albo “Białą Górę”. Wśród plemion zamieszkujących zbocza góry widok samotnego szczytu był tak zdumiewający i przerażający, że nazywali Kilimandżaro “Górą złych duchów” czy też “Górą światłości”.

A gdzie położony jest najwyższy szczyt Afryki (Kilimandżaro)? Jest to szczyt w północno-wschodniej Tanzanii, leżący w niewielkiej odległości od granicy z Kenią.

Kilimandżaro – charakterystyka

Wiemy jaki jest najwyższy szczyt Afryki, teraz czas go trochę lepiej poznać. Flora, fauna i sam masyw są na tyle unikalne, że od 1973 roku jego wyższe piętra objęte są formalną ochroną w ramach Parku Narodowego Kilimandżaro, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Najwyższe góry Afryki posiada wiele zróżnicowanych pięter klimatycznych, od stepów i suchych lasów u podnóża, przez wiecznie zielone lasy górskie, po roślinność krzewiastą oraz łąki wysokogórskie. Sam szczyt pokryty jest z kolei śniegiem oraz lodowcami, które z roku na rok stają się coraz mniejsze. Jedyne lodowce Afryk ulegną całkowitemu stopieniu prawdopodobnie jeszcze przed 2050 r.

Co więcej południowe zbocza charakteryzują się większą wilgotnością, podczas gdy północne są zdecydowanie bardziej suche. Podczas wędrówki można doświadczyć bardzo dużej zmiany temperatur od +30 °C u podnóża po nawet -15 °C na szczycie.

Najwyższy szczyt w Afryce – pierwsze wejście

Góra została odkryta już w starożytności, a opowieści o “księżycowej górze”, górze będącej źródłami Nilu (tak wówczas uważano, pod Kilimandżaro nie znajdują się źródła Nilu), “etiopskiej górze Olimp” docierały do starożytnej Grecji i wspominają o niej m.in. Herodot oraz Ajschylos.

Pierwszymi Europejczykami, którzy próbowali zdobyć Kilimandżaro byli niemieccy misjonarze Johannes Rebmann i Johann Ludwig Krapf. To także oni jako pierwsi przekazali potwierdzone informacje o istnieniu takiego szczytu, było to w 1848 roku.

Od tamtego czasu co najmniej kilka wypraw próbowało zdobyć szczyt, jednak bezskutecznie. Na przeszkodzie zazwyczaj stawał brak sprzętu do wędrówki po lodzie, jednak zdarzały się także porwania przez tubylców, nagłe załamania pogody czy choroby.

Sztuka wejścia na szczyt udała się dopiero w 1889 roku niemiecko-austriackiej parze Hans Meyer, który był geologiem i Ludwig Purtscheller – profesor i alpinista. To właśnie oni jako pierwsi potwierdzili, że Kilimandżaro ma krater i jest górą wulkaniczną.

Najwyższy szczyt Afryki Północnej – Tubkal

Na północy Aryki rozciąga się inne bardzo wysokie pasmo górskie o nazwie Atlas. Są to góry niemal w całości położone na terenie Maroka, a ich wysokość przekracza 4000 m n.p.m. Góry zamieszkują Berberowie uznawani za rdzenną ludność Północnej Afryki.

Najwyższa góra w Afryce Północnej to Tubkal, który jest także najwyższym szczytem Maroka. Wznosi się 4167 metry ponad poziom morza i jest doskonale widoczny z pobliskiego Marrakeszu. Jego widoczność poprawia fakt, że jego zbocza czasami są pokryte śniegiem.

Pierwsze potwierdzone wejście na najwyższy szczyt w Afryce Północnej miało miejsce 12 czerwca 1923 r. a dokonała tego wyprawa pod kierownictwem Markiza de Segonzac, Vincenta Bergera i Huberta Dolbeau. Choć była to pierwsza oficjalna wizyta na szczycie to góra mogła zostać zdobyta przed tą datą.

Samo wejście na szczyt nie jest trudne technicznie i nie wymaga specjalistycznego przygotowania czy sprzętu. Jednak w wyniku ostatnich wydarzeń m.in. morderstwo na szlaku czy zwiększoną liczbę śmiertelnych wypadków konieczne stało się korzystanie z usług przewodników.

Największe góry Afryki – pozostałe pozycje

Afryka to nie tylko Kilimandżaro i Atlas to także inne, mniejsze bądź większe pasma górskie, które teraz sobie wylistujemy. Warto dodać, że większość Afryki znajduje się na wysokości przekraczającej 500 m n.p.m. a średnia dla całego kontynentu to 657 m n.p.m.

To drugi (po Antarktydzie) kontynent na świecie z najwyższą średnią wysokością. Niziny stanowią tylko 22,4% powierzchni Afryki.

A teraz najwyższe góry Afryki:

  • Większość Afryki to teren wyżynny, rozległe wyżyny o wyraźnych krawędziach opadających ku wybrzeżom.
  • Na północny tak jak już wspomnieliśmy rozciąga się pasmo górskie Atlas z najwyższym szczytem Tubkal (4137 m n.p.m.).
  • W Tanzanii leży najwyższy szczyt Afryki, czyli Kilimandżaro (5895 m n.p.m.).
  • Na południu kontynentu rozciągają się Góry Przylądkowe oraz Góry Smocze, których najwyższym punktem jest Thabana Ntlenyana (3482 m n.p.m.).
  • W południowej części Sahary znajdują się 2 kolejne masywy górskie – Ahagaar – najwyższy szczyt to Tahat 2918 m n.p.m.oraz Darfur – Dżabal Marra 3042 m n.p.m.
  • Na zachodzie Afryki leży wyżyna Adamawa, na której znajdują się pojedyncze szczyty wulkaniczne, z których najwyższym jest Bamboutos: 2740 m n.p.m.
  • Górski charakter ma także Wyżyna Abisyńska we Wschodniej Afryce, której najwyższym punktem jest szczyt Ras Daszan (4550 m n.p.m.).

A zatem wiemy już jaka jest najwyższa góra w Afryce, w jakim kraju się znajduje oraz poznaliśmy także jej historię i charakterystykę. Dodatkowo dowiedzieliśmy się jaki jest najwyższy szczyt Afryki Północnej.