Największy zamek na świecie, w Europie i w Polsce

Największy zamek na świecie

Jaki jest największy zamek na świecie, czy wszystkie duże zamki znajdują się w Europie i jaki jest największy zamek w Polsce? Średniowiecze, czyli epoka standardowo kojarzona kojarzona zamkami to przede wszystkim Europa, a więc czy wszystkie największe zamki świata położone są na Starym Kontynencie?

Czy poza Europą istnieją w ogóle inne zamki w klasycznym znaczeniu tego słowa? A jaki jest największy w Europie zamek zbudowany z cegieł przez Krzyżaków? Odpowiedź może cię zaskoczyć!

Największy zamek na świecie – Malbork

To jaki jest największy zamek świata nie jest tak proste do rozstrzygnięcia. Po pierwsze musimy ustalić czym tak naprawdę jest zamek a co ważniejsze ustalić w jaki sposób to zmierzyć. Czy do zamków możemy zaliczyć współczesne budowle, a jeśli nie to ile lat musi ona mieć, żeby w ogóle można było ją zaliczyć w poczet zamków?

Czym kierować się przy określaniu wielkości? Liczbą pomieszczeń, ich powierzchnią, wysokością, powierzchnią budynku wraz z przyległymi terenami, ilością zużytych cegieł czy kamienia? Czy zamki, które zostały zburzone w przeszłości I odbudowane współcześnie też można włączyć do tego rankingu? A co z pałacami?

Cóż można byłoby tak szukać dziury w całym bez końca, dlatego musimy pójść na pewnego rodzaju kompromisy. Największe zamki świata to temat kontrowersyjny nie tylko w Polsce ale i na całym świecie.

Wiele państw stosuje swój tok rozumowania i ogłasza, że to właśnie u nich znajduje się największy zamek w Europie czy na świecie.

Jednak po przejrzeniu wielu publikacji możemy śmiało powiedzieć, że najczęściej za największy zamek świata uważany jest znajdujący się w Polsce Zamek Krzyżacki w Malborku, przynajmniej w kategorii zamki średniowieczne.

Jaki jest największy zamek w Europie?

Zamek w Malborku to największy na świecie i tym samym największy w Europie zamek. Zbudowany z cegieł przez Krzyżaków ewoluował z czasem w najpotężniejszą twierdzę ówczesnej Europy.

Jego budowę rozpoczęto w 1280 roku i sukcesywnie rozbudowywano do połowy XV w. kiedy to zamek osiągnął współczesne rozmiary.

Problem jaki pojawią się w uznaniu Malborku za największy zamek świata tkwi w tym, że podczas II wojny światowej został on mocno zniszczony i później odbudowany.

A jakie są inne największe zamki Europy?

Poza zamkiem w Malborku na uwagę zasługuje na pewno kilka innych budowli, które możemy wrzucić do worka zamki I pałace.

Szczególnym z nich jest na pewno rumuński Pałac Parlamentu w Bukareszcie. Monumentalny budynek będący nie tylko największym pałacem, ale także jednym z największych budynków na świecie w ogóle. Fakt, że budowę rozpoczęto dopiero w 1980 r. nie powinien umniejszać jego rangi.

W celu wygospodarowania terenu pod budowę przesiedlono 40 tys. osób i zburzono kilkanaście kościołów i setki zabytkowych kamienic. Pałac liczy 12 kondygnacji nad ziemią i 8 pod, łączna liczba pomieszczeń to 1100, w tym 30 sal konferencyjnych, 4 restauracje, 3 biblioteki, sala koncertowa i 2 podziemne parkingi.

Jest to także najcięższy budynek na świecie, waży około 4,1 mln ton oraz najdroższy w budowie, koszt około 3 mld dolarów.

Największe zamki w Polsce

Największy zamek w Polsce to oczywiście omawiany już wcześniej zamek w Malborku. Jednak w naszym kraju, jak przystało na tę część świata znajduje się bardzo dużo tego typu budowli.

Inne największe zamki w Polsce to m.in. Wawel, Zamek Książ, Zamek Czocha czy Zamek Królewski w Warszawie. A jeśli chodzi o 10 największych zamków w Polsce to trudno przygotować tego typu zestawienie z tego względu, że wiele zamków jest zbliżona do siebie jeśli chodzi o powierzchnię. Co więcej duza część zamków nie przetrwała do dziś i obecnie pozostały z nich tylko ruiny.

Największy zamek krzyżacki w Polsce to bez wątpienia Malbork. A inne największe zamki krzyżackie w Polsce to na przykład Zamek w Bytowie, Gniewie, Kwidzynie, Lęborku czy Szczytnie.

Największy na świecie zamek z piasku

A na koniec ciekawostka, czyli największy zamek na świecie zbudowany z piasku, który widnieje w Księdze Rekordów Guinnessa. Do jego budowy zużyto prawie 5000 ton piasku, cała konstrukcja liczy 25 metrów wysokości i można ją było podziwiać w duńskiej miejscowości Blokhus.