Największy ocean, czyli oceany od największego do najmniejszego

Największy ocean na świecie

Zastanawiałeś się kiedyś jaki jest największy Ocean na całej kuli ziemskiej? Jaką zajmuje powierzchnię, jak jest głęboki i jak w ogóle wyobrazić sobie jego ogrom, ten wodny bezkres? Dziś spróbujemy przybliżyć Ci ten temat analizując największe oceany świata pod kątem ich rozmiarów.

Rzucimy okiem na każdy ocean z osobna i poznamy jego dokładne wymiary, najgłębszy punkt, średnią głębokość oraz ogólną charakterystykę. Pora dowiedzieć się jaki jest największy ocean na świecie, do dzieła!

Największy ocean na ziemi – Ocean Spokojny

To który ocean jest największy dla większości z nas raczej nie jest duża zagadką. Po pierwsze na świecie są tylko 4 oceny a po drugie temat ten często pojawia się w mediach, szkole czy Internecie. Największy ocean na świecie to Ocean Spokojny, znany także jako Pacyfik.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że znajduje się on między Azją oraz Australią a Ameryką Północną i Południową.

Największy ocean na Ziemi zajmuje powierzchnię 165 250 000 km² co stanowi 32% powierzchni całej planety i jest większym obszarem niż wszystkie lądy (149 mln km²). Znajdująca się w nim woda to 46% wszystkich zasobów wodnych naszego globu.

Największy ocean świata wyróżnia się średnią głębokością wynoszącą około 4000 metrów. Jednak są w nim dużo głębsze miejsca, w tym najgłębsze miejsce w jakimkolwiek oceanie, czyli Rów Mariański.

W najlepszym miejscu liczy 10 984 metry, lub jak mówią inne pomiary 11 034.

Największy ocean na ziemi to Pacyfik, a który z nich jest najmniejszy? Zobaczmy jak wygląda dół tabeli jeśli chodzi o największe oceany.

Najmniejszy ocean na świecie – Ocean Arktyczny

Skoro znamy już największy ocean świata pora poznać ten z drugiego końca listy, czyli najmniejszy spośród wszystkich oceanów. A jest nim Ocean Arktyczny otaczający Arktykę.

Najmniejszy ocean świata jest także najpłytszym i najmłodszym oceanem, który w przeszłości uznawano za część Atlantyku.

Ocean Arktyczny zajmuje powierzchnię 15 551 000 km² a jego średnia głębokość to 1201 metrów.

Choć na większości map świata tego nie widać to Ocean Arktyczny posiada wyraźnie wydzielone granice przez północne krańce Eurazji oraz Ameryki Północnej. Można to zaobserwować np. na globusie.

Oceany świata od największego do najmniejszego

Największy ocean na kuli ziemskiej to Pacyfik, a jak kształtują się kolejne lokaty? Zobaczmy to na przykładzie listy, która zawiera wszystkie oceany od największego do najmniejszego.

Oceany świata od największego do najmniejszego to:

  • Spokojny: 155,6 mln km²
  • Atlantycki: 76,7 mln km²
  • Indyjski: 68,6 mln km²
  • Południowy 20,3 mln km²
  • Arktyczny: 15,5 mln km²

Nie wszyscy uznając Ocean Południowy za samodzielny akwen, powiedz nie jet on wyraźnie ograniczony poprzez lądy. Jego umowną granicę stanowią równoleżnik 60°S oraz wybrzeże Antarktydy.

Najgłębszy ocean świata

Jeśli chodzi o średnią głębokość, najgłębszy ocean świata to Pacyfik w którym woda ma średnio ponad 4 km. A dokładnie 4188 metrów, to o około 500 metrów więcej niż średnia głębokość Oceanu Indyjskiego.

A poniżej oceany świata uszeregowane od tego z największą średnią głębokością, po najmniejszą:

  • Spokojny: 4188 m
  • Indyjski: 3890 m
  • Atlantycki: 3339 m
  • Południowy 3270 m
  • Arktyczny: 1201 m

Jak widać, Ocean Spokojny możemy śmiało nazwać “królem”, ponieważ jest ona największy jeśli chodzi o powierzchnię oraz ilość wody. To także najgłębszy ocean biorąc pod uwagę średnią jak i pojedynczy punkt.

Najgłębsze miejsce w oceanie

Wiemy już jaki ocean jest największy, znamy powierzchni poszczególnych oceanów, ich średnią głębokość i ogólną charakterystykę, ale ile ma najgłębszy punkt w oceanie? To Rów Mariański, który w zależności od pomiarów liczy 10 984 lub 11 034 metry.

Najgłębsze miejsce w oceanie jest ekstremalnie trudnym obszarem do eksploracji. Ciśnienie jest tu 1071 razy większe niż na powierzchni Ziemi, do tego w ogóle nie dociera tu światło słoneczne.

Do tej pory na no wysłano zaledwie 3 wyprawy załogowe oraz 4 bezzałogowe. Pierwsi ludzie znaleźli się na dnie Rowu Mariańskiego 23 stycznia 1960 roku, w specjalnym batyskafie o nazwie “Trieste”.

Temperatura na takiej głębokości wynosi zaledwie 1-4°C.

Podsumowując, doskonale wiemy już, który z oceanów jest największy oraz jak kształtują się kolejne pozycje, znamy także średnią głębokość wody w poszczególnych oceanach. Jesteśmy w stanie dokładnie stwierdzić jaki jest najgłębszy ocean świata w dwóch kategoriach: średniej i pojedynczego punktu.