Największy budynek na świecie
Jaki jest najwyższy budynek na świecie 2021, która budowla waży najwięcej kilogramów oraz w jakich krajach można zobaczyć te wyjątkowe obiekty? Jeśli interesujesz się architekturą albo lubisz tego typu ciekawostki to mamy dla ciebie ten wpis.
Dowiemy się także jaki jest drugi najwyższy budynek na świecie i kolejne 8 czyli TOP 10 najwyższych budynków świata. Poznamy też dokładne miejsce gdzie znajduje się najwyższy budynek świata, najwyższy budynek w Polsce, zarówno te istniejące jak i dopiero budowane czy planowane i projektowane.
Jaki jest najwyższy budynek na świecie? Burdż Chalifa!
Największy budynek świata pod względem wysokości nad poziom gruntu to Burdż Chalifa. Jego wysokość to 828 m co przekłada się na 163 piętra użytkowe.
Burdż Chalifa posiada kilka innych rekordów m.in. jest najwyższą lądową konstrukcją budowlaną. A więc jest najwyższy nie tylko wśród budynków, ale także wszystkich innych budowli, w tym masztów.
Ciekawostką jest, że wcześniej tytuł ten należał do polskiego masztu radiowego w Konstancinie, który liczył 646 metrów. Najwyższy budynek na świecie pobił ten rekord o 182 metry.
Kolejne rekordy jakie należą do Burdż Chalifa to najwyższa budowla wolnostojąca (wcześniej CN Tower w Kanadzie – 553 m wysokości) a także najwyższy wieżowiec na świecie (wcześniej Taipei 101 w Chinach – 509 m wysokości).
W kolejnym punkcie poznasz inne największe budynki na świecie, w podziale na różne kryteria a także najcięższy budynek świata.
Gdzie jest najwyższy budynek na świecie? Burdż Chalifa znajduje się w Dubaju, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jego nazwa pochodzi od imienia obecnego prezydenta ZEA, czyli Chalify ibn Zajida Al Nahajjana.
Wiemy jaki jest najwyższy budynek na świecie, pora zagłębić się w ten temat nieco bardziej.
Największe budynki świata – TOP 10
Największy budynek świata, w rozumieniu wysokości ponad poziom gruntu to Burdż Chalifa, a poniżej pełna lista TOP 10. Co ważne znajdują się na nie wyłącznie budynki, których budowa została w pełni zakończona w 2021 roku.
Największe budynki na świecie:
- Burdż Chalifa – 828 m – Zjednoczone Emiraty Arabskie
- Shanghai Tower – 632 m – Chiny
- Abradż al-Bajt – 601 m – Arabia Saudyjska
- Ping An Finance Center – 599 m – Chiny
- China 117 Tower – 597 m – Chiny
- Lotte World Tower – 555 m – Korea Południowa
- 1 World Trade Center – 541 m – Stany Zjednoczone
- Guangzhou CTF Finance Centre – 530 m – Chiny
- Tianjin Chow Tai Fook Binhai Center – 530 m – Chiny
- China Zun – 528 m – Chiny
Ile ma najwyższy budynek świata?
Przejdźmy do sedna ile ma najwyższy budynek świata? Odpowiedź nie jest taka prosta ponieważ istnieje kilka metod mierzenia wysokości budynków:
- Do strukturalnego wierzchołka. Jest to główne kryteria, które wykorzystaliśmy także w naszym zestawieniu. Wysokość do wierzchołka strukturalnego, czyli do dachu lub iglicy. Generalnie chodzi o to, że elementy takie jak anteny czy maszty są mogą być często i łatwo zdejmowane. W tej metodzie takich elementów się nie uwzględnia
- Do dachu. Bardzo prosta i bezsporna metoda wyznaczania wysokości. Za najwyższy punkt przyjmuje się tutaj powierzchnię dachu.
- Do najwyższego punktu. Przy takich założeniach liczy się każdy punkt budynku. W tym nawet tymczasowe maszty, anteny, flagi.
- Do najwyżej położonego piętra. To ile metrów ma najwyższy budynek świata można także liczyć do najwyższego piętra. Ważne że musi to być piętro używane nie tylko do obsługi technicznej.
Jak widzisz to jaki jest największy budynek świata można określić na wiele różnych sposobów. Jednak Burdż Chalifa jest najwyższy w każdej z tych 4 kategorii.
Drobne różnice występują na kolejnych pozycjach TOP 10, ale zwycięzcą na ten moment jest tylko jeden. Położony w Dubaju Burdż Chalifa. Przypomnijmy, ile metrów ma największy budynek świata? Dokładnie 828 metrów.
Największy budynek mieszkalny na świecie, Central Park Tower
Największy budynek mieszkalny na świecie to położony w Nowym Jorku Central Park Tower. Jego całkowita wysokość to 470 m co przekłada się na 98 kondygnacji. To także drugi najwyższy budynek w całym Nowym Jorku i na półkuli zachodniej.
W jaki sposób wyznaczyć najwyższy budynek mieszkalny na świecie? Oficjalne wytyczne mówią, że co najmniej 85% powierzchni takiego budynku musi pełnić funkcje mieszkaniowe.
7 z 10 najwyższych budynków mieszkalnych na świecie znajduje się w Dubaju.
A jaki jest największy budynek mieszkalny w Polsce? To wrocławski Sky Tower, który liczy 212 metrów. Uwzględniając wszystkie budynki, nie tylko mieszkalny zajmuje on 3 miejsce, zaraz za warszawskimi wieżowcami: Pałacem Kultury i Nauki oraz Warsaw Spire.
Najwyższy budynek mieszkalny w Polsce powstał w maju 2012 r. i od tamtego czasu góruje na tle wrocławskiej zabudowy. Odbywają się w nim mistrzostwa Polski w biegu po schodach tzw. Sky Tower Run.
Największy wieżowiec świata, Burdż Chalifa
Najwyższy wieżowiec świata to oczywiście Burdż Chalifa, który opisaliśmy już wcześniej. Żeby budynek mógł zostać uznany za wieżowiec co najmniej 50% jego powierzchni musi być wykorzystywana w celach użytkowych. A więc największy wieżowiec świata to tytuł, który nie może przypaść takim konstrukcji jak maszty, kominy, wieże radiowe, telewizyjne itd. Wieżowiec to inaczej drapacz chmur.
A jaki jest drugi największy wieżowiec na świecie? Shanghai Tower, zlokalizowany w Szanghaju, w Chinach. Jego wysokość to 632 m liczące do najwyższego punktu i 565,5 m jeśli zmierzymy go do dachu.
Drugi największy drapacz chmur na świecie oddano do użytku w 2017 roku. Budynek został skonstruowany w taki sposób, aby zminimalizować nacisk wiatru, umożliwiać zbieranie deszczówki oraz produkcję energii elektrycznej z wiatru.
Najwyższy budynek na świecie w budowie
Największy budynek świata to tytuł, który planuje zdobyć co najmniej kilku nowych inwestorów. Najbardziej zaawansowane prace prowadzone są placu budowy Jeddah Tower. Docelowo ma to być wieżowiec, który jako pierwszy w historii osiągnie wysokość ponad 1 km.
Budynek powstaje w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej a prace ruszyły w 20013 roku. Aktualnie status prac określany jest jako wstrzymany do odwołania.
Jaki jest największy budynek na świecie? To typowa stalowa konstrukcja, obłożona szkłem. Bryła wieżowca inspirowana jest kępką młodych liści wyrastających z ziemi. Ma być centralnym punktem całkiem nowej dzielnicy Jeddah Economic City.
Największa budowla na świecie Wieża telewizyjna Ostankino
Kolejna kategoria to największa budowla świata. Zgodnie z przepisami prawa budowla to obiekt niebędący budynkiem ani obiektem małej architektury. Jako przykład można wymienić lotniska, mosty, maszty antenowe, obiekty sportowe czy budowle ziemne.
Najwyższa budowla na świecie to wieża telewizyjna Ostankino znajdująca się w Moskwie. Zbudowano ja w 1967 r. dla uczczenia 50 rocznicy rewolucji październikowej.
Najwyższa budowla świata mierzy 540 metrów i uwzględniając wszystkie budynki zajmuje 8 miejsce na świecie pod względem wysokości. Wieża była pierwszą wolnostojącą konstrukcją, której wysokość przekraczała 500 m.
Największa budowla na świecie, która kiedykolwiek istniała to maszt radiowy w Konstancinie, który liczył 646 m. 8 sierpnia 1991 roku masz zawalił się podczas prac konserwacyjnych i nie został już odbudowany.
Największy budynek pod względem powierzchni, Abradż al-Bajt
Największy budynek świata jeśli chodzi o powierzchnię to Abradż al-Bajt, kompleks hotelowy znajdujący się w Mekce, w Arabii Saudyjskiej. Położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Wielkiego Meczetu Al-Masdżid al-Haram, który jest największym meczetem na świecie.
Budynek pod wieloma względami jest wyjątkowy i posiada kilka rekordów. Jest to największy hotel świata, a zegar umieszczony na jednej z wieżowiec jest największym zegarem wieżowym świata oraz zegarem z największą tarczą.
Abradż al-Bajt posiada system nagłośnienia, które jest słyszałem odległości nawet 7 km. Zamontowany system oświetlenia jest widoczny z 30 km. Budynek liczy 601 m wysokości i posiada 120 pięter.
Najcięższy budynek na świecie
Obiekty można porównywać nie tylko pod względem wysokości, ale także ich wagi. Najcięższy budynek na świecie to zlokalizowany w stolicy Rumunii Pałac Parlamentu, dawniej zwany Domem Ludowym. Choć ma tylko 12 pięter, jego wagę szacuje się na 4 mln ton.
Budowa rozpoczęła się w 1983 roku, na rozkaz Nicolae Ceaușescu budynek. Od samego początku obiekt budził duże kontrowersje. Rozpoczęcie budowy wymagało wyburzenia wielu budynków historycznego centrum, w tym kilkunastu obiektów religijnych oraz wysiedlenia 40 tys. osób.
Budowę ukończono dopiero 1997 roku, a więc już po rewolucji i śmierci dyktatora. Obecnie jest on siedziba rumuńskiego Parlamentu oraz Senatu.
Łączna powierzchnia całego budynku to 830 tys. m². W Pałacu jest 1100 pomieszczeń o różnym przeznaczeniu, w tym 440 biur, 30 sal konferencyjnych, 4 restauracje, 3 biblioteki, dwa parkingi podziemne oraz sala koncertowa.
Do budowy wykorzystano materiały pochodzące wyłącznie z Rumunii, w tym milion m³ marmuru, 3,5 tys. ton kryształu (do budowy ogromnych żyrandoli), 700 tys. ton stali, 900 tys. m³ drewna. Wykorzystano też mnóstwo dywanów, które pokrywają 200 tys. m² podłóg.
Całkowity koszt budowy przekroczył 3 mld euro.