Największe pająki na świecie TOP 10 + zdjęcia!

Największe pająki na całym świecie – jaki pająk jest największy na świecie?

Jeśli boisz się pająków albo co gorsza cierpisz na arachnofobię to ten wpis zdecydowanie nie jest dla ciebie (a w szczególności zdjęcia największych pająków na świecie). Pokażemy dziś 10 największych, najbardziej imponujących pod względem rozmiarów pająków na świecie.

Co by nie mówić bez pająków nasze życie mogłoby wyglądać zupełnie inaczej. Pająki zmniejszają populację owadów, które mogłyby zniszczyć uprawy powodując globalną klęskę głodu. Mniej owadów to także mniej chorób i zgonów od ich ukąszeń.

Obecnie zidentyfikowano prawie 50 tys. gatunków pająków. Można je spotkać w każdym zakątku Ziemi, poza Antarktydą. Jedne są mniejsze, inne większe, a część z nich osiągnęła naprawdę duże rozmiary.

To właśni im poświęcony jest ten wpis. Jaki jest największy pająk na świecie?

10. Cerbalus Aravaensis

Pająk występujący na piaszczystych terenach Izraela i Jordanii. Po raz pierwszy opisany dopiero w 2007 roku. Co może wydawać się dziwne, bo rozpiętość jego nóg dochodzi do 14 cm, a więc jest to bardzo duży pająk.

Największe pająki na świecie - Cerbalus Aravaensis

Normalnym środowiskiem jego występowania są wydmy i piaszczyste brzegi słonowodnych bagien. Żeruje nocą, a za dnia ukrywa się w podziemnych legowiskach, że skomplikowanym systemem korytarzy.

Pająk ten wykopuje otwory po czym zakleja je piaskiem wymieszanym ze śliną. Jest to pułapka na owady, które stanów jego pożywienie.

9. Wałęsak brazylijski (Phoneutria nigriventer)

Agresywny i silnie jadowity, a do tego ogromny pająk, którego odnóża mają rozstaw nawet 15 cm.

Naturalnym obszarem występowania wałęsaka jest Ameryka Południowa, ale zdarza się, że trafia do Ameryki Północnej i Europy wraz z transportem owoców, głównie bananów.

Największe pająki na świecie - Phoneutria nigriventer

Z tego względu nazywa się go czasami pająkiem bananowym.

Wałęsak brazylijski posiada najsilniejszy jad spośród wszystkich pająków na świecie. A dodając do tego fakt, że jest bardzo agresywny śmiało można powiedzieć, że jest też najbardziej przerażającym.

Co ważne, siła jadu zależy od gatunku ofiary na jaką działa trucizna. Wałęsak jest najgroźniejszy dla myszy, jaszczurek i dużych owadów.

Dla człowieka najsilniejszym jadem jest trucizna wytwarzana przez innego pająka – atraksa.

8. Pająk Wielbłądzi

De facto pająk wielbłądzi to solfuga będąca czymś na wzór połączenia pająka i skorpiona. Ze względu na nietypowy wygląd powstało wiele mitów i legend związanych z tym pajęczakiem.

Największe pająki na świecie - solfuga - Pająk Wielbłądzi

Wyolbrzymiają one wielkość, szybkość, żarłoczność oraz zagrożenie dla ludzi, które w praktyce jest znikome. Solfugi nie są nawet jadowite.

Największe solfugi mogą dorastać do 15 cm, licząc rozpiętość odnóży. Mają ich osiem plus jedną parę szczękoczułek, które do złudzenia przypominają 5 parę nóg.

Można je spotkać w strefie tropikalnej na całym świecie, z wyjątkiem Australii. Żywią się owadami, większe gatunki polują na węże, jaszczurki a nawet ptaki.

7. Pawian Królewski (Pelinobius muticus)

Prawdopodobnie swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do palców pawiana, żyje w Afryce Wschodniej, w Tanzanii i Kenii. Jako jeden z nielicznych ptaszników wykorzystuje tzw. strydulację. Wytwarza dźwięk poprzez pocieranie kości udowych pierwszej i drugiej pary nóg, który ma odstraszyć potencjalnych napastników.

Największe pająki na świecie - Pelinobius muticus

Rozpiętość nóg pawiana królewskiego dochodzi do 20 cm co daje mu 7 miejsce wśród największych pająków świata. Tylne nogi są bardzo silne co umożliwia kopanie i budowanie tuneli.

Choć dysponują jadem to nie jest on w żaden sposób groźny dla ludzi. Efektem ukąszenia jest ból oraz swędzenie, mogące utrzymywać się przez kilka dni.

Pająk ten poluje na chrząszcze, karaluchy i inne pająki. Buduje systemy pajęczyn, głównie przy wejściu do gniazda, które pozwalają wykryć zbliżające się owady.

6. Poecilotheria rajaei

W języku angielskim funkcjonuje zwyczajowa nazwa tego pająka, która dość dobrze opisuje jego rozmiar a mianowicie tarantula wielkości ludzkiej twarzy. A będąc dokładnym jest to około 20 cm licząc rozpiętość nóg.

Największe pająki na świecie - Poecilotheria rajaei

Pająk ten został odkryty dopiero w 2009 roku, kiedy to rolnicy na Sri Lance przekazali martwego osobnika naukowcom, którzy stwierdzili, że nie pasuje on do żadnego znanego gatunku.

Ze względu na słaby stopień zbadania, nie mamy zbyt wiele informacji na jego temat. Wiadomo, że jad pająka rozmiarów ludzkiej twarzy nie jest groźny dla człowieka, ale z powodzeniem nadaje się do zdobywania pożywienia, którym mogą być małe gryzonie, ptaki czy węże.

Nie wiadomo jeszcze jak liczna jest populacja tego pająka, ale istnieją obawy, że niszczenie jego siedlisk zmniejsza liczebność, która prawdopodobnie nie jest zbyt duża.

5. Tarantula czerwononoga (Megaphobema robustum)

Ptasznik o zjawiskowym czarno-pomarańczowym ubarwieniu. Ze względu na urodę jest chętnie hodowany w domowych terrariach. Dorasta do 20 cm, licząc z rozprostowanymi odnóżami. Na wolności można go spotkać w lasach tropikalnych Brazylii i Kolumbii.

Największe pająki na świecie - Megaphobema robustum

Jad tarantuli czerwonej nie jest groźny dla życia człowieka, ale jego ukąszenie jest bolesne. Pająk jest stosunkowo silny i może kopnąć. Jakkolwiek absurdalnie by to nie brzmiało, trudno inaczej opisać jego taktykę obronną. W obliczu zagrożenia pająk mocno porusza tylnymi nogami, które zawierają drobne kolce.

Jeśli seria kopniaków nie odstraszy napastnika, pająk zaczyna kręcić się w kółko, wykonując kolejne, jeszcze silniejsze ciosy.

Pająk ten poluje na drobne gryzonie, jaszczurki i duże owady.

4. Grammostola antracina

Największe osobniki mogą mierzyć nawet 28 cm, licząc po rozprostowaniu nóg. Grammostola to pająk o jednolitym zabarwieniu, od ciemnobrązowego po czarny. Charakterystyczne dla tego gatunku są tzw. bulbusy, czyli narządy kopulacyjne znajdujące się na nogogłaszczkach.

Największe pająki na świecie - Grammostola antracina

Jad tego pająka nie stanowi zagrożenia dla człowieka, za to sprawdza się doskonale w przypadku gryzoni i owadów na które poluje. Na wolności można go spotkać w Ameryce Południowej, w innych częściach świata jest stałym bywalcem domowych terrariów.

3. Ptasznik olbrzymi (Lasiodora parahybana)

Pierwszą trójkę rozpoczyna ptasznik olbrzymi, którego długość mierzona z kończynami może wynosić nawet 30 cm. Waga do 100 gram.

Największe pająki na świecie - Lasiodora parahybana

W momencie zagrożenia ptasznik unosi przednie kończyny ku górze, jeśli to nie pomoże atakuje, jednak robi to w ostateczności. Charakterystycznym elementem obronnym są parzące włoski, które pająk wyczesuje z odwłoka.

Włoski te podrażniają skórę powodując bolesne swędzenie. Po przedostaniu się do oczu mogą spowodować utratę wzroku.

Ukąszenie choć bolesne, nie jest groźne dla ludzi, można je porównać do ugryzienia przez kota. Sam jad nie jest zabójczy, bardziej niebezpieczne są pazury jadowe, które mogą mieć długość nawet 2,5 cm.

Naturalnym środowiskiem ptasznika olbrzymiego jest niewielki obszar w Brazylii. Poza tym jest chętnie wybierany przez hodowców i fanów dużych pająków.

2. Heteropoda maxima

Pod kątem rozpiętości nóg jest to największy pająk na świecie. Rekordowe osobniki osiągają ponad 30 cm, czyli są większe niż klasyczny talerz obiadowy.

Największe pająki na świecie - Heteropoda maxima

Tego ogromnego pająka można spotkać tylko na niewielkim obszarze w Laosie. Jego budowa jest charakterystyczna dla gatunków żyjących w jaskiniach, jednak w tym przypadku nie występuje widoczna redukcja oczu. Co może sugerować, że ich ulubionym siedliskiem jest samo wejście do jaskini.

Pająk nie tworzy sieci, nie posiada też bardzo toksycznego jadu, do zdobywania pożywienia wykorzystuje swoją szybkość i siłę. Nie dość, że jest ogromny to jeszcze bardzo szybki i silny.

Większość ukąszeń tych pająków nie wymaga podejmowania leczenia i nie jest groźna dla życia człowieka.

1. Ptasznik goliat (Theraphosa blondi) – największy pająk na świecie

Podczas gdy pająk myśliwski ma zwykle minimalnie większą rozpiętość nóg, ptasznik goliat jest zdecydowanie najbardziej masywnym pająkiem na świecie. Jego waga może dochodzić do 200 gram. Wydaje się niewiele, ale uwierzcie, że jak na pająka to bardzo dużo.

Największe pająki na świecie - Theraphosa blondi

Inna nazwa tego pająka to “pożeracz ptaków” i faktycznie są na tyle masywne i silne, że mogą to zrobić i czasami polują na mniejsze ptaki. Jednak nie jest to powszechne, zdecydowanie częściej wybiera owady, żaby czy małe gryzonie.

Pająk choć jest duży i straszny, nie stanowi realnego zagrożenia dla ludzi. Ból przy ukąszeniu ptasznika goliata porównywalna jest z użądleniem osy.

Nieco większym zagrożeniem są kolczaste włoski, którymi pokryte są odnóża i grzbiet pająka. Kontakt z nimi nie jest zbyt przyjemny. Włoski wbijają się w skórę i mogą powodować dokuczliwe swędzenie, utrzymujące się przez kilka dni. Najbardziej niebezpieczna jest sytuacja w której włoski przedostaną się do oczu, wówczas możliwa jest nawet utrata wzroku.

A może do tego dojść, ponieważ w momencie zagrożenia ptasznik wyrzuca w powietrze całą salwę zakrzywionych jak harpuny włosków, które mogą dosięgnąć ludzkiej twarzy.

W niektórych częściach Ameryki Północnej ptasznik goliat uchodzi za prawdziwy przysmak. Najpierw opala się wszystkie włoski, zawija w liście bananowca i piecze na ognisku. W smaku podobno przypomina soczystą krewetkę.

źródło zdjęć pająków: commons.wikimedia.org