Największe miasta USA – najludniejsze i największe aglomeracje USA

Największe miasta Stanów Zjednoczonych

Stany Zjednoczone to ogromny i bardzo zróżnicowany kraj, w którym można zachwycić się zarówno pięknem przyrody jak i urokiem miasteczek, miast, metropolii. W tym wpisie poznamy tę drugą część, czyli największe miasta w USA.

Amerykańskie metropolie przeanalizujemy pod kątem liczby mieszkańców – wyznaczając najludniejsze miasto w USA, a także pod względem zajmowanej powierzchni.

A zatem do dzieła, poznajmy największe miasto w Ameryce!

Najludniejsze miasto USA – Nowy Jork

Jeśli chodzi o najludniejsze miasto USA, czyli takie, które na obecną chwilę liczy najwięcej mieszkańców to Nowy Jork, zwany też jako Big Apple. Położone na wschodnim wybrzeżu megamiasto liczy prawie 9 mln mieszkańców. Z kolei całą aglomerację nowojorską zamieszkuje ponad 20 mln osób.

Nowy Jork to nie tylko najludniejsze miasto USA, ale przede wszystkim światowe centrum finansowe, gospodarcze czy kulturowe. Miasto ma ogromny wpływ na światowy biznes, sztukę, modę, naukę czy rozrywkę.

Nowy Jork jest najgęściej zaludnionym miastem USA, miastem bardzo zróżnicowanym etnicznego o czym świadczy fakt, że jego mieszkańcy posługują się ponad 800 różnymi językami.

Miasto Nowy Jork zostało założone w XVII w. przez Holendrów i pierwotnie nosiło nazwę Nowy Amsterdam, do 1790 roku była to stolica USA.

Drugie największe miasto w USA – Los Angeles

Jeśli chodzi o liczbę mieszkańców to drugim największym miastem w Stanach Zjednoczonych jest Los Angeles, położone na zachodnim wybrzeżu, w słonecznej Kalifornii.

Samo miasto, licząc w granicach administracyjnych, zamieszkuje około 4 mln osób, czyli ponad 2 razy mniej niż największe miasto USA, Nowy Jork.

Jeszcze w 1820 roku w Los Angeles mieszkało zaledwie 650 osób, a całą osadę stanowiło kilka budynków zbudowanych z drewna. 56 lat później do miasta doprowadzono kolej, a w 1923 odkryto ogromne złoża ropy naftowej co dało impuls do dynamicznego rozwoju miasta i liczby mieszkańców.

Ich liczba zwiększyła się do 100 tys. jednak dużym zagrożeniem dla dalszego rozwoju okazał się niedobór wody pitnej. Problem ten rozwiązano budując akwedukt. W latach 30. XX wieku populacja Los Angeles przekroczyła milion osób.

XX wiek to także czas rozwoju przemysłu filmowego oraz informatycznego, które dały kolejny impuls do wzrostu.

A nieco niżej lista pokazująca nieco szerszą perspektywę, jeśli chodzi o największe miasta w USA.

Największe miasta ameryki – TOP 10

Poniżej prezentujemy listę a na niej najważniejsze miasta USA, biorąc po uwagę liczbę mieszkańców:

 • Nowy Jork: 8,8 mln
 • Los Angeles: 3,9 mln
 • Chicago: 2,7 mln
 • Houston: 2,3 mln
 • Phoenix: 1,6 mln
 • Philadelphia: 1,6 mln
 • San Antonio: 1,4 mln
 • San Diego: 1,3 mln
 • Dallas: 1,3 mln
 • San Jose: 1 mln

Jak widać główne miasta USA wcale nie są tak duże jak mogłoby się wydawać. Już znajdujące się na pozycji 10 San Jose liczy około 1 miliona mieszkańców. Także tych naprawdę ogromnych miast jest w Stanach Zjednoczonych kilkanaście.

Pozostałe to miasta liczące poniżej 1 mln mieszkańców. Oczywiście licząc wyłącznie osoby zamieszkałe w granicach administracyjnych danego miasta. Gdyby wziąć pod uwagę obszary metropolitalne to wartości te byłyby zdecydowanie większe

Przykładowo metropolia Nowy Jork–Northern New Jersey–Long Island liczy 18,3 mln mieszkańców. A metropolii liczących ponad 1 mln mieszkańców jest dokładnie 50, najwięcej w stanie Kalifornia.

Największe miasto w Ameryce – powierzchnia – Sitka

Dodatkowo największe miasta w Ameryce Północnej można sklasyfikować ze względu na powierzchnię jaką zajmuje dana miejscowości. I tak rekordzistą w tej kategorii jest miasto Sitka, które zajmuje łączną powierzchnię równą 7434 km².

W przeszłości miasto nosiło nazwę Nowy Archangielsk, było to jeszcze przed sprzedaniem Alaski przez Rosjan (1867 r.). Miasto Sitka liczy prawie 8,5 tys. mieszkańców i jest 5 największym miastem na Alasce.

Kolejne największe miasta USA pod względem powierzchni również znajdują się na Alasce. Są to na przykład:

 • Juneau
 • Wrangell
 • Anchorage

Każde z tych miast zajmuje powierzchnię większą niż 5 tys. km². Na kolejnym miejscu znajduje się już dużo mniejsze miasto, Tribune w stanie Kansas, którego powierzchnia to nieco ponad 2 tys. km².

Podsumowanie

Podsumowując, największe aglomeracje USA to przede wszystkim Nowy Jork na wschodzie i Los Angeles na zachodzie. Są to największe pod względem liczby mieszkańców miasta w Stanach Zjednoczonych. Są one również bardzo dobrze rozpoznawalne.

Czego na pewno nie można powiedzieć o największych miastach USA pod względem powierzchni. W Polsce, jak i w Stanach na pewno dużo mniej osób kojarzy miasto Sitka aniżeli wspomniane wyżej dwie aglomeracje.