Jakie jest najgłębsze i największe jezioro w Polsce?

Najgłębsze i największe jezioro w Polsce

Interesują cię największe jezioro w Polsce? Chcesz poznać rekordowe zbiorniki wodne w naszym kraju? W takim razie ten poradnik jest dla ciebie. Uwzględniliśmy tutaj największe i najgłębsze jezioro w Polsce w podziale m.in. na tym jeziora, jego powierzchnia, głębokość czy ilość wody jaką mieści.

Lista 10 największych jezior w Polsce pozwoli z łatwością porównać skalę i rozmiary jakie dzielą lidera od kolejnych miejsc.

Największe jezioro w Polsce, Śniardwy

Największe jezioro w Polsce znajduje się w pasie pojezierzy, a dokładniej mówiąc na Pojezierzu Mazurskim. Jest to kraina geograficzna ukształtowana przez działalność lodowcową. Cały ten obszar liczy ponad 2700 jezior, których powierzchnia przekracza 1 ha.

A największym jeziorem w Polsce jest Jezioro Śniardwy. Jego całkowita powierzchnia wynosi 113,4 km², długość maksymalna 22 km, a szerokość 13 km. Jezioro jest stosunkowo płytkie (średnio 5 m głębokości) a dno usłane jest głazami narzutowymi, które znajdują się tuż pod powierzchnią wody.

Na jeziorze znajduje się 8 wysp, a największą z nich jest Szeroki Ostrów. Dzięki połączeniu za pomocą kanałów tworząc znakomite warunki do żeglowania.

Drugie największe jezioro w Polsce to Mamry (105 km²), które połączone jest z jeziorem Śniardwy. Mamry charakteryzuje się dwukrotnie większą średnią głębokością niż Śniardwy.

10 największych jezior w Polsce

Żeby jeszcze lepiej poznać temat warto spojrzeć na listę 10 największych jezior w Polsce. Uwzględniliśmy na niej wszystkie rodzaje jezior i zbiorników wodnych, co jest wyraźnie zaznaczone.

A poniżej lista największych jezior w Polsce pod względem powierzchni:

 • Śniardwy – 114,9 km²
 • Mamry – 98,5 km²
 • Jezioro Włocławskie – 70,4 km² (zbiornik sztuczny)
 • Łebsko – 70,2 km²
 • Dąbie – 54,1 km²
 • Jeziorsko – 42,3 km² (zbiornik sztuczny)
 • Miedwie – 34,9 km²
 • Jezioro Siemianowskie – 32,5 km² (zbiornik sztuczny)
 • Jezioro Goczałkowickie – 32 km² (zbiornik sztuczny)
 • Jeziorak – 31,5 km²

Największe jezioro przybrzeżne w Polsce to Łebsko, które jest także trzecim największym jeziorem Polski. Z kolei największe jeziora w Małopolsce to sztuczny zbiornik o nazwie Jezioro Rożnowskie.

Jakie jest najgłębsze jezioro w Polsce? Hańcza!

Najgłębszym jeziorem w Polsce jest Hańcza, która w najgłębszym miejscu liczy 108,5 m. To jezioro położone w północnej części województwa podlaskiego, w granicach Pojezierza Wschodniosuwalskiego, tym samym jest to także najgłębsze jezioro na Mazurach.

Najgłębsze jezioro w Polsce powstało w czasie zlodowacenia a jego typ określa się jako jezioro rynnowe. Na brzegu jeziora zalegają liczne głazy i choć może wydawać się, że ułożył je człowiek, są dziełem natury.

A jakie jest najgłębsze jezioro w Polsce pod względem charakterystyki? Woda jest wyjątkowo czysta, zalicza się ją do I klasy czystości, dno piaszczysto-żwirowe, słabo rozwinięta roślinność co stanowi doskonałe warunki dla nurków.

Jeśli chodzi o faunę to występują tu takie gatunki ryb jak miętus, głowacz, sielawa czy stynka oraz bardzo rzadkie skorupiaki, w tym Cyclops abyssorum.

Wiesz już jakie jakie jest najgłębsze jezioro w Polsce oraz znasz jego charakterystykę. Teraz pora poznać kolejne miejsca tego rankingu. Inne najgłębsze jeziora w Polsce to:

 • Hańcza 108,5 m
 • Drawsko 82,2 m
 • Wielki Staw Polski 80,3 m
 • Czarny Staw pod Rysami 77 m
 • Wigry 74,2 m
 • Wdzydze 69,5 m
 • Wuksniki 68 m
 • Babięty Wielkie 65,2 m
 • Morzycko 60,7 m
 • Ciecz 58,8 m

Jak widać Hańcza posiada sporą przewagę nad resztą najgłębszych jezior w Polsce. Co czyni to jezioro naprawdę wyjątkowym na tle innych zbiorników wodnych w naszym kraju.

Największe sztuczne jezioro w Polsce, Jezioro Solińskie lub Włocławskie

Jezioro Włocławskie to największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię, natomiast pod względem pojemności największe jest Jezioro Solińskie.

Jezioro Włocławskie to sztuczny zbiornik utworzony w środkowym biegu Wisły, który powstał w 1970 roku. Posiada cechy jeziora rynnowego, jego długość to 58 km a szerokość zaledwie 1,2 km. Przepływ jest stosunkowo duży, bo woda w jeziorze wymienią się co 5 dni.

W wodach tego jeziora znajduje się bardzo dużo materii organicznej co powoduje uwalnianie znacznych ilości metanu.

Z kolei największe sztuczne jezioro w Polsce pod względem pojemności to Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Jego całkowita objętość to 472 mln m³ a maksymalna pojemność całego zbiornika 500 mln m³ wody. Liczy 22 km² powierzchni i średnią głębokość 60 m.

Największe podziemne jezioro w Polsce, jezioro w w komorze Erazma Barącza

Największe podziemne jezioro w Polsce znajduje się w Kopalni Soli „Wieliczka”. Cała komora jak i jezioro jest dziełem rąk ludzkich, znajduje się 101 metrów pod ziemią, niedaleko Kaplicy Św. Kingi.

Jest to także najbardziej słone jezioro w naszym kraju i choć nie jest to największe jeziora w Polsce to pod wieloma względami najbardziej wyjątkowe.

Podsumowując, poznaliśmy największe sztuczne jezioro w Polsce a także największe i najgłębsze jeziora w Polsce. Znamy też największy zbiornik w Polsce ogółem.

Co więcej dowiedzieliśmy się jak nazywa się najgłębsze jezioro w Polsce Biorąc pod uwagę różne kryteria, jezioro naturalne, sztuczne a nawet podziemne.