Największa pustynia na świecie, w Europie, Polsce
Jaka jest największa pustynia na świecie? Odpowiedź może być dla ciebie sporym zaskoczeniem, bowiem definicja pustyni jest nieco inna niż ogólne wyobrażenie na ten temat. O co chodzi? Dowiesz się czytając ten artykuł, w którym bierzemy na warsztat największe pustynie świata.
A czy w Europie jest jakaś pustynia? Tak i to nawet bliżej niż możesz sobie wyobrazić, w Polsce, niedaleko Krakowa. Co więcej jest to największa pustynia w Europie.
A teraz do rzeczy sprawdźmy jaka jest największa pustynia na świecie oraz na każdym z kontynentów.
Największa pustynia świata, Antarktyda
Choć może zabrzmieć to dziwnie największa pustynia świata pokryta jest lodem i śniegiem. Mowa o Antarktydzie, która oficjalnie spełnia wszystkie kryteria bycia pustynią i de facto nią jest.
Zgodnie z definicją największa pustynia na świecie to tzw. pustynia lodowa, którą charakteryzuje:
- Brak roślinności, poza pojedynczymi okazami wyjątkowo odpornych gatunków.
- Obszar pokryty lądolodem, to lód o ogromnej powierzchni i grubości dochodzącej do kilku kilometrów.
- Ujemną temperatura przez cały rok, dochodząca do -50, a rekordowo do -90 stopni Celsjusza.
- Niewielkie opady, wyłącznie w postaci śniegu, opady do 250 mm rocznie.
- Zjawisko dnia i nocy polarnej.
Największa pustynia na świecie zajmuje obszar 14,2 mln km². Niewiele mniejsza jest pustynia arktyczna, która pokrywa obszar 14 mln km².
Są to lądy oraz wyspy pokryte lądolodem. Także jeśli ktoś zapyta cię jaka jest największe pustynie świata to podążaj w chłodniejsze rejony, a nie na gorącą Saharę.
Największa piaszczysta pustynia świata, Sahara
Co może dziwić największą pustynią świata nie jest Sahara, co więcej nie jest nawet drugą największą. Zajmuje dopiero 3 miejsce po dwóch ogromnych pustyniach lodowych, czyli Antarktydzie i Arktyce.
Największa pustynia na ziemi, która jest pokryta piaskiem to afrykańska Sahara. Zgodnie z definicją jest to tzw. pustynia gorąca, która można podzielić na 14 pustyń m.in. Wielki Erg, Libijską czy Arabską.
Sahara zajmuje powierzchnię porównywana do USA, czyli 9 mln km². Choć nie ma tu wody a gleby są bardzo słabo rozwinięte to największa gorąca pustynia na świecie nie jest całkowicie pozbawiona żywych organizmów.
Rośliny które tu występują są przystosowane do ograniczonej dostępu wody oraz ekstremalnie wysokich temperatur. Inną trudnością są też duże dobowe różnice temperatur. Nocą Sahara potraf-50i wychłodzić się do około 0 °C. Taką rośliną jest na przykład róża jerychońska, tamaryszek czy oleandry.
Świat zwierząt to lisy pustynne – fenki, skorpiony, skoczki pustynne, ale także większe zwierzęta jak wielbłądy, antylopy czy warany.
Największa piaszczysta pustynia świata to także miejsce zamieszkiwane przez ludzi, głównie koczowników. Tuaregowie są najliczniejszą grupą, zajmują się hodowlą kóz i wielbłądów, wytwarzaniem biżuterii a od jakiegoś czasu obsługą turystów.
Największa pustynia solna na świecie, Salar de Uyuni
Biorąc pod uwagę typ pustynia możemy wydzielić nową kategorię o nazwie największa pustynia solna na świecie. Pustynie tego typu to inaczej solnisko, czyli obszar bagiennych lub jeziora okresowe o gigantycznym zasoleniu.
Woda rozpuszcza sól uwięzioną w skałach po czym paruje pozostawiając ją na dnie. W ten oto sposób powstają ogromne tereny pokryte solą.
I tak największa pustynia świata, która jest solniskiem to Salar de Uyuni. Pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze w południowo-zachodniej Boliwii. Zajmuje powierzchnię 10 582 km² co czyni je największą pustynią słoną, największym solniskiem świata.
Największa pustynia w Europie, Pustynia Błędowska
Przejdźmy teraz na nasze, europejskie podwórko. Czy jest tu jakaś pustynia? Ile ich jest i która z nich to największa pustynia Europy? To Pustynia Błędowska położona w Polsce!
Co ciekawe w Europie jest około 20 pustyń, z czego w Polsce znajdują się 4 z nich. Poza tym największe pustynie w Europie można podziwiać w Hiszpanii, Grecji, Rosji czy na Ukrainie.
Największa pustynia w Polsce i Europie znajduje się na granicy województwa śląskiego i małopolskiego, nieopodal Dąbrowy Górnicze.
Zajmuje powierzchnię 33 km², a piasek, który się tutaj znajduje został przyniesiony przez lodowce, które nasunęły się na terytorium Polski w latach 100-10 tys. lat temu.
Największa pustynia w Azji, Gobi
Przenieśmy się na kontynent azjatycki, żeby poznać jaka jest największa pustynia w Azji. To jedna z bardziej znanych pustyń – Gobi. Zajmuje 4 miejsce jako największa pustynia na świecie (po Saharze oraz obu Wielkich pustyniach lodowych).
Największa pustynia Azji leży na obszarze północnych Chin oraz południowej Mongolii i obejmuje 2 mln km². Są to tereny żwirowo-kamieniste, półpustynne i suche stepy.
W przeszłości przez pustynię Gobi prowadził Jedwabny Szlak. W lecie temperatura przekracza 40 stopni, natomiast zimą spada poniżej -40°C. Często pokrywa ją śnieg, to także najdalej na północ wysunięta pustynia na świecie, oczywiście poza pustyniami lodowymi.
Inne największe pustynie Azji to na przykład Pustynia Arabska, Karakum, Kyzyl Kum czy Pustynia Takla Makan.
Największe pustynie świata na kontynentach
Dla uzupełnienia obrazu dotyczącego rekordowych pustyń, poznajmy także największe pustynie na każdym kontynencie.
- największa pustynia w Europie: Pustynia Błędowska
- największa pustynia w Azji: Pustynia Gobi
- największa pustynia w Ameryce Południowej: Atakama
- największa pustynia w Ameryce Północnej: Chihuahua
- największa pustynia w Afryce: Sahara
- największa pustynia w Australii: Wielka Pustynia Wiktorii
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy ci temat największych pustyń i nie masz już wątpliwości jaka jest największa na świecie, w Europie oraz na każdym z kontynentów.
Dla przypomnienia największa pustynia świata to Antarktyda, pustynia lodowa. Z kolei największą pustynią piaszczystą jest Sahara.