Jaki jest największy stan w USA? Alaska
Największy stan USA jest 5,5 razy większy niż Polska a mieszka w nim 55 razy mniej osób. Już te dwie liczby mogą dać pewne wyobrażenie jakim stanem jest Alaska.
Jeśli zastanawiałeś się kiedykolwiek, który stan w USA jest największy to już wiesz – jest nim przyłączona w 1959 roku, jako 49 stan (z 50 obecnie) Alaska. Choć Amerykanie kupili Alaskę już w 1867 roku to oficjalnie włączyli je do USA ponad 100 lat później.
Największy stan w USA jest także najbardziej na północ wysuniętym stanem, najzimniejszym (ponad ⅓ stanu leży za kołem podbiegunowym) i najbardziej dziewiczym. Choć nie widać tego na mapie to najbardziej na zachód wysunięty punkt USA znajduje się też na Alasce.
Na Alasce znajduje się 3 mln jezior, 3 tys. rzek i 27 tys. lodowców. Dodatkowo ponad 100 czynnych wulkanów. Stan jest górzysty, a najwyższe szczyty przekraczają 6000 m n.p.m. co w połączeniu z surowym klimatem czyni trudne warunki mieszkaniowe.
Sytuacji nie poprawia tutejsza fauna. Na Alasce żyje około 150 tys. niedźwiedzi w tym niedźwiedzi brunatne, grizzly i polarne. Do tego 10 000 wilków, lisy, łosie, karibu, bizony, orki czy kozy górskie.
Największy stan Ameryki to także miejsce bogate w złoża naturalne. Między innymi na terenach Alaski miała miejsce gorączka złota, które wydobywa się tutaj do dziś. Ponadto znajduje się tu jedne z najbogatszych złóż ropy naftowej, do tego złoża gazu ziemnego, miedzi, platyny, uranu i wielu innych surowców.
Można rozwinięta jest hodowla lisów i reniferów, które dostarcza cennych futer. Alaska słynie także z hodowli łososia i śledzia.
A jaki jest największy stan w USA numer 2? To liczący 298 tys. km² Teksas. Jego powierzchnia jest niemal równa powierzchni Polski, a liczba ludności to 29 mln osób, co również daje mu 2 miejsce pod tym względem.
Drugi największy stan w Stanach Zjednoczonych słynie m.in. z rolnictwa, jest tam wiele ogromnych (powyżej 1000 ha) gospodarstw i bardzo duża hodowla bydła oraz owiec.
Teksas to także ogromne złoża surowców, przede wszystkim ropy naftowej, gazu, siarki, węgla brunatnego, żelaza czy grafitu.
A na koniec ciekawostka, Alaska to jedyny stan, którego nazwę można wpisać używając liter tylko z jednej linii klawiszy na klawiaturze.
Najmniejszy stan USA, Hawaje
Najmniejszy ze stanów USA ze stolicą w Honolulu to oczywiście Hawaje. Przyłączony w 1959 roku jest też najmłodszym stanem i jednym z 4 który był wcześniej niepodległym państwem.
Najmniejszy stan USA leży na wyspach i jest oddalony od kontynentalnej części kraju o około 3200 km. Na całość Hawajów składa składa 137 wysp, z czego tylko 7 jest zamieszkana.
Ze względu na izolację terytorialną na Hawajach występuje wiele gatunków zwierząt i roślin, których nie spotkamy nigdzie indziej na świecie. Przykładowo wszystkie owady tu żyjące to endemity, tak samo jak 99% ptaków i 91% kwiatów.
Powierzchnia wysp jest górzysta a część wulkanów jest nadal aktywna, co straszą duże zagrożenie wybuchem i tsunami.
Z ciekawostek można dodać, że najmniejszy powierzchniowo stan USA jako jedyny nie ma ani jednej granicy, która byłaby linią prostą.
Najbogatszy stan USA, Kalifornia
Jak bogaty jest najbogatszy stan USA? Gdyby Kalifornia uzyskała niepodległość byłaby 5 największą gospodarka na świecie, zaraz za Niemcami, Japonią i Chinami. Łączna wartość PKB generowana przez ten stan to 2,7 bln $. Dla porównania PKB polski to 0,6 bln $, a więc prawie 5 razy mniej.
Skąd bierze się tak ogromne bogactwo? Wszystko zaczęło się w XIX w. kiedy to wybuchła gorączka złota. Niewielkie dotychczas wsie rybackie zaczęły zamienić się w miasta, a później w ogromne metropolie.
Na początku XX wieku Los Angeles stało się centrum show-biznesu, skąd już krótką droga do rozwoju przemysłu filmowego i muzycznego. Do dziś Kalifornia, a dokładniej mówiąc Hollywood słynie z przemysłu rozrywkowego.
Co więcej najbogatszy stan w Ameryce wyróżnia się na tle przemysłu nowych technologii. Swoje siedziby mają tu tacy giganci jak Google, Facebook, eBay czy Apple.
Ponadto Kalifornia buduje swoje bogactwo na turystyce, przemyśle kosmicznym, rolnictwie i wydobyciu surowców.
Najbiedniejszy stan USA, Maine
Na drugim biegunie znajduje się najbiedniejszy stan USA, czyli Maine. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, od północy graniczy z Kanadą, a a wschodzie ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego.
Stan jest stosunkowo niewielki (91 tys. km²) a mieszka w nim 1,3 mln mieszkańców. Jeśli chodzi o krajobraz to na wschodnim wybrzeżu podziwiać można wyjątkowe dla tej części świata klify. Większość stanu to obszar górski i wyżynny a 83% obszaru stanu Maine porastają lasy.
Maine to stan rolniczy a dominują uprawy borówki, jabłek, ziemniaków, ponadto hodowla drobiu i bydła.
Najbiedniejszy stan w USA jednocześnie jest uznawany za najbezpieczniejszy z wszystkich stanów.
Najludniejszy stan w USA, Kalifornia
A teraz pora na najludniejszy stan USA, którym jest słoneczna Kalifornia. Stan pod wieloma względami wyjątkowy. Jak wiemy jest to najbogatszy a także najludniejszy stan w USA.
Oficjalna liczba mieszkańców to 36,8 mln osób, a więc liczba zbliżona do mieszkańców Polski, jednak nieoficjalne źródła podają że może to być nawet 40 mln. Populacja Kalifornii charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem na tle pochodzenia etnicznego, rasowego, narodowego jak i religijnego.
Przy czym żadne z nich jest posiada wyraźnej przewagi jeśli chodzi o liczebność, dlatego ten stan określa się mianem „majority-minority” czyli “większość-mniejszości”.
A zatem znamy już największy i najmniejszy stan USA, co więcej poznaliśmy też rekordzistów pod względem dochodu i liczby ludności. Teraz na pewno masz już lepsze wyobrażenie na temat Stanów Zjednoczonych i widzisz jak ogromny i różnorodny jest to kraj.