Jakie jest najmłodsze państwo na świecie?
Mówiąc najmłodsze państwo świata, mamy na myśli kraj od którego powstania upłynęło najmniej dni. Żeby móc w ogóle ustalić, który kraj jest najmłodszy należy przede wszystkim określić czym jest państwo oraz co można uznać za jego powstanie. Wystarczy zmiana nazwy, delikatna korekta granic, a może musi wydarzyć się coś większego?
I w końcu czym jest państwo? Czy powinniśmy brać pod uwagę terytoria zależne, kraje nieuznawane na arenie międzynarodowej, terytoria samozwańcze?
W tym artykule przeanalizujemy najmłodsze państwo na świecie pod kątem różnych znaczeń tego słowa. Zaczynamy!
Najmłodsze niepodległe państwo na świecie – Sudan Południowy
Najmłodsze państwo świata, które jest oficjalnie uznawane to Sudan Południowy. Powstał 9 lipca 2011 roku po odłączeniu się od Sudanu, który istnieje do dziś pod tą samą nazwą.
Już od 1956 roku, czyli uzyskania niepodległości przez Sudan, południowy region dążył do samodzielnej niepodległości. Efektem była krwawa wojna domowa, która wybuchła w 1983 roku i oficjalnie zakończyła się dopiero w 2005.
Wówczas 10 południowych regionów uzyskało częściową suwerenność. W 2011 roku przeprowadzone referendum w którym mieszkańcy opowiedzieli się za odłączeniem.
Podział nie zakończyli jednak walk, które miejscowo trwają do dziś a obszar granicznym jest bardzo niespokojny.
Jedna z przyczyn podziału jest religia, w Sudanie Południowym dominuje chrześcijaństwo, a w Sudanie islam.
Najmłodsze państwo Europy – Kosowo
Kosowo, czyli generalnie najmłodsze państwo Europy, ogłosiło swoją niepodległość w 2008 r. dokładnie 17 lutego. Jednak problem polega na tym, że większość państw nie uznaje Kosowa za niepodległe i suwerenne państwo, które obecnie określane jest jako terytorium sporne. Serbia nigdy nie potwierdziła utraty części swojego terytorium, ale Kosowo posiada własny rząd, jego obszar zamieszkują Albańczycy, którzy dążą do niepodległości.
Najmłodsze państwo w Europie jakim jest Kosowo stanowi południowo-zachodnią część Serbii. Zajmuje obszar nieco ponad 10 000 km² a zamieszkiwane jest przez prawie 2 mln osób, głównie Albańczyków. 93 państwa członkowskie NATO (ze 193) uznaje Kosowo za niepodległy kraj.
Przyjmując te założenia możemy uznać Kosowa za najmłodsze państwa Europy.
Najmłodsze w pełni niepodległe państwo Europy – Czarnogóra
Z kolei za najmłodsze w pełni niepodległe państwo Europy możemy uznać Czarnogórę, która uzyskała niepodległość 3 czerwca 2006 roku. Wcześniej Serbia i Czarnogóra stanowiły federację, taką samą nazwę nosiło poprzednie państwo.
Jak widać oba najmłodsze państwo Europy (Kosowo i Czarnogóra) powstały na terenach należących do Serbów. Niedługo po powstaniu Czarnogóra została przyjęta do ONZ, Rady Europy a nieco później dołączyła do NATO. Czarnogóra ubiega się także o wejście do UE.
Czarnogóra to kraj bałkański będący jednym z chętniej wybieranych kierunków turystycznych w tej części Europy. Jedną z większych atrakcji jest malownicza Zatoka Kotorska. W krajobrazie dominują góry, malownicze wybrzeża i typowa dla tego regionu roślinność śródziemnomorska.
W zależności od przyjętego kryterium najmłodszym państwem Europy jest Czarnogóra lub Kosowo.
Wiemy już jakie jest najmłodsze państwo świata i Europy (w dwóch wariantach) teraz pora na kolejną ciekawostkę w tym zakresie, czyli najmłodsze państwo UE.
Najmłodsze państwo Unii Europejskiej – Czechy albo Chorwacja
Jeśli chodzi o najmłodsze państwo Unii Europejskiej to możemy wyznaczyć je na dwa sposoby. Po pierwsze będzie to kraj który jako ostatni dołączył do Wspólnoty, a po drugie kraj należący do UE, który powstał jako ostatni.
Najmłodsze państwo UE pod względem daty dołączenia to Chorwacja, która stała się członkiem Unii Europejskiej w 2013 roku. Jednak mało znanym faktem jest przyłączenie Majotty do UE w 2014 roku.
Majotta to Francuska wyspa na Oceanie Indyjskim, która w 2014 roku zmieniła swój status na zamorski departament Francji. W te sposób stała się najmłodszym i najbardziej oddalonym członkiem Unii Europejskiej.
Natomiast jeśli chodzi o najmłodsze państwo w UE pod względem jego utworzenia to będą nim Czechy. Kraj ten powstał 1 stycznia 1993 r. Po rozpadzie Czechosłowacji i na ten moment jest najmłodszym państwem w Unii Europejskiej.