Najdroższe substancje świata TOP 10

Najrzadsze i najdroższe substancje na świecie

najdroższe substancje świata bogactwo2

Złoto powszechnie uznawane za symbol bogactwa i luksusu nie znajduje się nawet w pierwszej 10 jeśli chodzi o najdroższe substancje na Ziemi. Dla przykładu warto dodać, że w przeliczeniu na jeden gram substancji, pluton jest 75 razy droższy niż złoto, a diament nawet 1000 razy!

Jednak to nic w porównaniu do niewyobrażalnej ceny jaką należałoby zapłacić za antymaterię.

Co wyróżnia najdroższe substancje na świecie?

Na pierwszych 3 pozycjach znajdują się substancje psychoaktywne, które w większości krajów nie mogą być produkowane ani sprzedawana legalnie. Dlatego ich cena jest trudna do oszacowania, a poniższe wyniki są tylko poglądowe.

Dalej znajdziemy m.in. pluton oraz tryt – substancje wykazujące właściwości radioaktywne, które wykorzystuje się w przemyśle wysokich technologii, ale także w energetyce. Wśród 10 najdroższych substancji świata są także bardzo rzadkie, a co za tym idzie niezwykle cenne minerały takie jak np. painit.

najdroższa substancja na świecie kopalnia

Na 3 pozycji znajdziemy stosunkowo popularny diament, a na 2 otrzymywany w warunkach laboratoryjnych tryt. Pierwsze miejsce należy bez wątpienia do słabo jeszcze zbadanej, antymaterii.

 

Oto nasza lista 10 najdroższych substancji świata

 

10. Metamfetamina (120 $ za gram)

Organiczny związek chemiczny o silnym działaniu psychoaktywnym. Po raz pierwszy został zsyntezowany w 1893 roku przez japońskiego chemika N. Nagai. Jest bardziej toksyczna niż amfetamina – duże dawki powodują zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. Jej działanie utrzymuje się ok. 6-24 godzin. Metaamfetamina może być bezbarwna, żółta, pomarańczowa lub brązowa.

9. Kokaina (220 $ za gram)

Jest to organiczny związek chemiczny pozyskiwany z liści krasnodrzewu pospolitego, który pierwotnie porastał zbocza Andów. Uzyskana w ten sposób substancja charakteryzuje się bardzo silnym działaniem psychoaktywnym. Sprzedaż oraz transport kokainy jest zabroniony we wszystkich krajach na świecie.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku posiadania oraz uprawy. Dla przykładu krasnodrzew pospolity można hodować w Argentynie, Boliwi oraz Peru. Natomiast w Meksyku legalnie można posiadać do pół grama, w Kolumbii do 1 grama a w Peru nawet do 2 gramów. Cena kokainy jest trudna do ustalenia, ponieważ obrót tą substancją jest nielegalny.

8. LSD (3 000 $ za gram)

Jest organicznym związkiem chemiczny zsyntezowanym po raz pierwszy w 1938 roku. Początkowo planowano wykorzystać tę substancję jako lek działający pobudzająco na układ krwionośny i oddechowy. Z biegiem czasu odkryto jego psychodeliczne właściwości. LSD jest jedną z najaktywniejszych substancji psychodelicznych i najmniej groźnych substancji psychoaktywnych.

7. Pluton (4 000 $ za gram)
Pluton to radioaktywny metal, który jest otrzymywany sztucznie z rud uranu. Został wytworzony i zbadany po raz pierwszy w 1941 roku. Swe zastosowanie znajduje w produkcji broni oraz w energetyce jądrowej. Pluton jest zabójczy dla człowieka w nawet minimalnych ilościach.

najdrżzsze substancje świata pluton

Co ciekawe promieniowanie które pluton sam wytwarza może rozgrzać go do czerwoności. W wyniku wielu prób jądrowych jakie zostały przeprowadzone w drugiej połowie XX wieku do środowiska naturalnego przedostały się znaczne ilości tej substancji.

Cały pluton, który przedostał się do atmosfery osiadł podczas tzw. globalnego opadu promieniotwórczego. Obecnie został on związany przez substancje organiczne i zalega w wierzchniej warstwie gleby.

6. Painit (9 000 $ za gram)

Jest to bardzo rzadko występujący minerał, który po raz pierwszy odkryto w Mjanmie, a swoją nazwę zawdzięcza badaczowi, który go odkrył.

Jest to pomarańczowo-brązowy kryształ, który najczęściej wykorzystuje się w jubilerstwie jako dodatek do bardzo drogiej i ekskluzywnej biżuterii. Painit jest tak rzadki, że na świecie odkryto go tylko w 25 miejscach.

5. Taaffeit (20 000 $ za gram)

Minerał ten został odkryty przez austriackiego gemmologa w R. Taaffe w 1945 roku.Taaffeit składa się z berylu, magnezu oraz glinu. Tego typu kamienie szlachetne występują w skałach węglanowych, które można spotkać na Sri Lance, południowej Tanzanii oraz Chinach.

4. Tryt (30 000 $ za gram)

Jest rzadkim i promieniotwórczym izotopem wodoru, który został odkryty w 1934 rok. Tryt naturalnie występuje w środowisku przyrodniczym, choć jest niezwykle trudny do znalezienia. Śladowe ilości tego izotopu występują w atmosferze, gdzie powstaje on z oddziaływania gazów zawartych w promieniowaniu kosmicznym.

Tryt jest także produktem powstającym w wyniku reakcji nuklearnych. Co ciekawe posiada on właściwości luminescencyjne, co w praktyce oznacza, że tryt emituje światło. Fakt ten wykorzystano m.in. w luksusowych zegarkach do podświetlania tarczy.

3. Diament (55 000$ za gram)

Diament jest niezwykle rzadkim minerałem, który w praktyce jest węglem w czystej postaci. Udowodnił to Antoine Lavoisier, który przy pomocy soczewki oraz promieni słonecznych jako pierwszy w historii spalił niewielki kawałek diamentu.

najdroższa substancja świata - diament

Najwięcej diamentów wydobywa się w Botswanie, Rosji, Kanadzie, RPA oraz Angoli. Mniej obfite złoża rozsiane są niemal po całym świecie. Co warte uwagi diament jest najtwardszym materiałem występującym w przyrodzie.

2. Kaliforn (27 000 000$ za gram)

Jest to pierwiastek chemiczny, który nie występuje w środowisku przyrodniczym. Pozyskuje się go poprzez bombardowanie kiuru energią elektryczną. Stosuje się go do prześwietlania części samolotów i reaktorów w celu wykrycia ich usterek, a także do szukania przemycanych narkotyków. Jego nazwa pochodzi od amerykańskiego stanu Kalifornia, w który został odkryty przez grupę naukowców w 1950 roku.

1. Antymateria (62 500 000 000 000 000 000$ za gram)

Zestawienie zamyka antymateria – najdroższa substancja świata o której wiemy jeszcze bardzo mało.

Wytworzenie cząstek antymaterii możliwe jest dzięki akceleratorom, w których następuje zderzenie rozpędzonych cząsteczek. W ten sposób naukowcom udaje się pozyskać śladowe ilości antycząstek. Innym sposobem ich pozyskania jest przeprowadzenie reakcji jądrowej. Co ciekawe w warunkach ziemskich antymateria powstaje podczas niektórych wyładowań atmosferycznych.

W dużym uproszczeniu antymateria jest dokładnym przeciwieństwem materii. Antyproton ma odwrotny ładunek elektryczny oraz moment magnetyczny jednak jego masa oraz czas życia są identyczne jak w przypadku protonu. Z kolei antyneutron ma identyczną masę jak neutron, również jest elektrycznie obojętny, ale ma inną budowę wewnętrzną. Natomiast antyelektron nazywany jest pozytonem (ze względu ładunek elementarny równy około +1) w przeciwieństwie do elektronu, który określa się mianem negatonu – jego ładunek elektryczny jest równy w przybliżeniu -1.

Antymateria nadal pozostaje bardzo słabo znaną substancją, która jest przedmiotem badań wielu naukowców. Niewątpliwie wraz z upływem czasu nasza wiedza na ten temat będzie coraz większa.