10. Zegarek Graff Diamonds Hallucination
Cena: 25 mln $ czyli 112 mln zł
Najdroższy zegarek na świecie składa się z setek niezwykle rzadkich i dużych kolorowych diamentów. Od białych, przez żółte, różowe po niebieskie, łącznie 102 karaty kamieni szlachetnych osadzonych na pasku wykonanym z drogocennej platyny.
Na pierwszy rzut oka trudno jest dostrzec główną funkcję jaką powinien on pełnić, czyli odmierzanie czasu. Niemniej po dokładniejszym przyjrzeniu się można dostrzec maleńką kwarcową tarczę, otoczoną różowymi diamentami.
9. Naszyjnik L’Incomparable Diamond
Cena: 55 mln $ czyli 250 mln zł
To oficjalnie najdroższy naszyjnik na świecie, którego podstawą jest nieskazitelny żółty diament ważący aż 407 karatów, zawieszony na złotym naszyjniku w formie gałązki. Cała błyskotka zawiera jeszcze 90 białych diamentów o łącznej wadze 230 karatów.
Wspaniały diament stanowiący centralny punkt naszyjnika został przypadkowo znaleziony przez młodą dziewczynę w Kongo w latach 80. XX wieku, w porzuconej stercie gruzu kopalnianego.
Diament był wystawiany w muzeach m.in. w Waszyngtonie, po czym podjęto decyzję o umieszczeniu go w naszyjniku. 9 stycznia 2013 roku naszyjnik został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.
8. Ferrari 250 GTO
Cena: 70 mln $ czyli 315 mln zł
Ogólnie Ferrari 250 GTO to najbardziej pożądany, ikoniczny i najdroższy model samochodu na świecie. W latach 1962-1964 wyprodukowano zaledwie 36 sztuk.
Obecny rekord najdroższego ferrari na świecie został ustanowiony w czerwcu 2018 roku, kiedy to sprzedano model 250 GTO z 1963 roku (podwozie 4153GT) za 70 milionów dolarów.
Auto fabrycznie pomalowane jest na srebrno i ma wspaniałą historię. W 1964 roku wygrało wyścig Tour De France, a rok później zajęło 4 miejsce w rajdzie Le Mans. Startowało nawet w Grand Prix Anglii w Afryce w 1965 roku.
W momencie wprowadzenia na rynek w 1963 roku samochód kosztował w Stanach Zjednoczonych aż 18 000 dolarów. Dla porównania, nowy Ford Mustang z tego samego roku wyceniono na nieco ponad 2000 dolarów!
7. Diament różowa gwiazda
Cena: 71 mln $ czyli 320 mln zł
Idealny różowy diament został sprzedany na aukcji w Hongkongu za ponad 70 mln $ co czyni go najdroższym diamentem na świecie. Waga tego cudeńka to niecałe 60 karatów czyli nie jest to najcięższy diament jaki kiedykolwiek znaleziono, ale jego unikalna barwa i czystość sprawiły, że to właśnie on jest tym najcenniejszym.
Diament został wydobyty w 1999 roku w RPA i przed obróbką ważył 132 karaty. Po prawie 2 latach ostrożnego szlifowania diament zmniejszył się ponad dwukrotnie, jednak zyskał przepiękny wygląd. Jak dotąd nie znaleziono drugiego diamentu, który choć zbliżyłby się klasą i wagą do różowej gwiazdy.
6. Obraz “gracze w karty”
Cena: 275 mln $, czyli 1,2 mld zł
Obraz olejny autorstwa Paula Cézanne’a z lat 1893 – 1896, przedstawiający ludzi grających w karty. W latach 1890–1896 Cézanne namalował całą serię obrazów przedstawiających mężczyzn grających w karty, spośród których obraz znajdujący się obecnie w Muzeum Orsay jest najbardziej znany.
Artysta przedstawił graczy w sposób odmienny od zwyczajowego, ukazując ich skupione, nie zdradzające żadnych emocji twarze.
Na początku lutego 2012 obraz został sprzedany. Nowym właścicielem została katarska rodzina królewska, która za obraz zapłaciła ponad 250 mln dolarów. Obraz był najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w historii do 15 listopada 2017 kiedy sprzedano obraz Leonarda da Vinci “Salvator Mundi” za 450 mln dolarów.
5. Obraz “Zbawiciel Świata”
Cena: 450 mln $ czyli 2 mld zł
Obraz olejny namalowany w latach 1506–1513 na desce, przez Leonarda da Vinci dla króla Francji Ludwika XII. Obraz przedstawia Jezusa Chrystusa z prawą ręką wzniesioną do błogosławieństwa, a w drugiej trzymającego szklaną kulę, będącą symbolem świata.
Przez długi czas uważano, że obraz jest kopią pracy namalowanej przez Giovanniego Boltraffia, jednego z uczniów Leonarda.
W XIX i XX wieku obraz często zmieniał właściciela, jednak kwoty jakie uzyskiwano na aukcjach nie były niczym wyjątkowym. Dopiero 15 listopada 2017 roku obraz został wystawiony na aukcji przez ówczesnego właściciela, rosyjskiego miliardera. W nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s.
Został sprzedany za kwotę 450 mln dolarów co czyni go najdroższym dziełem sztuki sprzedanym na aukcji.
4. Willa Leopolda
Cena: 506 mln $, czyli 2,3 mld zł
Villa Leopolda to drugi po Antilli najdroższy dom na świecie. Została zbudowana na Riwierze Francuskiej, a podczas II wojny światowej służyła jako szpital. Obecną formę budynek zyskał w latach 1929-1931.
Łączna powierzchnia willi wraz z budynkami i pawilonami przylegającymi, to 2700 m². W środku kryje się 11 sypialni, 14 łazienek.
Król Belgii Leopold II zlecił budowę willi La Leopolda w 1902 roku. Prawdopodobnie był to prezent dla jego kochanki Caroline Delacroix. Jednak Caroline długo nie zamieszkiwała posiadłości. Ponieważ już po kilku latach została z niej wyrzucona przez bratanka króla – Alberta I. W XX wieku willa miała wielu właścicieli. Byli nimi królowie, zamożni finansiści czy nawet właściciel marki Fiat – Giovanni Agnelli.
3. Prywatna rezydencja – “Antilia”
Cena: 2 mld $ czyli około 9 mld zł
Antilia to prywatna rezydencja należąca do najbogatszego mieszkańca Azji – Mukesha Ambaniego. Wieżowiec-rezydencja jest jednym z największych i najbardziej luksusowych prywatnych domów na świecie. Ma 27 pięter, 173 metry wysokości, ponad 37 000 metrów kwadratowych i oferuje takie udogodnienia, jak:
- 3 lądowiska dla helikopterów
- garaże na 168 samochodów
- salę balową
- 9 ekspresowych wind
- teatr na 50 osób
- tarasy z ogrodami
- basen
- SPA
- ośrodek zdrowia
- świątynię
- a nawet salę śnieżną, w której produkuje się śnieg oraz lód
Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł przetrwać bardzo silne trzęsienia ziemi, o sile 8 stopni w skali Richtera.
Poza miliarderem oraz jego rodziną w budynku jest miejsce dla około 600 członków obsługi i pracowników, którzy na okrągło dbają o ten ogromny budynek i jego otoczenie.
2. Teleskop Hubble’a
Cena: 2,1 mld $ czyli około 9,5 mld zł
Teleskop Hubble’a jest drugą najdroższą rzeczą na świecie i oficjalnie najdroższym teleskopem, wpisanym do Księgi Rekordów Guinnessa. Został umieszczony na orbicie w 1990 roku i od tego czasu przyczynił się do wielu ważnych odkryć, w tym potwierdzenia, że cały wszechświat ciągle się rozszerza.
Od stycznia 2021 r. teleskop zaczyna napotykać problemy i wszedł w stan awaryjny. Szacuje się, że bez podejmowania żadnych działań teleskop wypadnie ze swojej orbity do 2040 roku. Obecnie trwają przygotowania do ściągnięcia teleskopu na powierzchnię Ziemi.
Następcą teleskopu Hubble’a ma być Atlas projektowany teleskop kosmiczny, który ma być gotowy do 2035 roku. Teleskop ten będzie w stanie wykryć biosygnatury (np. obecność tlenu czy wody) poza Układem Słonecznym.
1. Jacht History Supreme
Cena: 4,5 mld $ czyli około 20 mld zł
Dla zobrazowania skali – jest to równowartość rocznego budżetu Warszawy. Jacht został zaprojektowany przez znanego na całym świecie brytyjskiego projektanta pod ścisłym nadzorem jubilera, a jego budowa trwała prawie 3 lata.
Jacht ma nieco ponad 30 m długości i na tej przestrzeni upchnięto 100 ton metali szlachetnych, głównie złota i platyny. Z metali szlachetnych wykonany jest pokład, schody, uchwyty, krany a nawet kotwica.
Ściany ozdobione są płytkami z prawdziwego meteorytu oraz oryginalną kością dinozaura – t-rexa. Na jachcie znajduje się ponadto karafka z 18,5 karatowym diamentem.
Pomimo, że na stronie projektanta jacht jest dokładnie opisany i przedstawiony, dziennikarzom nie udało się go jeszcze zaobserwować. Stąd temat jachtu wywołuje tak wiele emocji, niektórzy sugerują nawet, że taka jednostka w ogóle nie istnieje. Nie wiadomo też kto jest właścicielem tego jachtu, prawdopodobnie jeden z malezyjskich miliarderów.