Najdroższe NFT na świecie TOP 5

Najdroższe NFT jakie do tej pory sprzedano

5. CryptoPunk

Cena: 11,7 mln $

Crypto Punk #7523 najdroższe nft

CryptoPunk to zbiór 10 000 kolekcjonerskich postaci z unikalnymi cechami przechowywanymi w blockchainie Ethereum. Żadne dwa nie są dokładnie takie same, a każdy z nich może być oficjalnie własnością tylko jednej osoby. Pierwotnie cryptopunki mogły być odebrane za darmo, przez każdego, kto miał portfel Ethereum.

Obecnie wszystkie znalazły już swojego właściciela, a pozyskanie CryptoPunka możliwe jest wyłącznie za pośrednictwem giełdy na której można kupować, licytować i oferować.

Jak dotąd najwyższą cenę uzyskał CryptoPunk o numerze #7523 – prawie 12 mln $ dolarów. Jest on częścią podkolekcji Alien. Wyróżnia się trzema atrybutami, które posiada 24% kolekcji oraz kolczykiem, który jest tylko w 25% egzemplarzy. Inne rzadkie cechy to czapka z dzianiny, a także maseczk ochronna, która jest wspólna tylko dla 2% kolekcji.

4. Human One

Cena: 28,9 mln $

Human One najdroższe nft
cryptotimes.io

Hybrydowa grafika autorstwa cyfrowego artysty Mike’a Winkelmanna, lepiej znanego jako Beeple. Hybrydowa, ponieważ łączy cyfrowe NFT z fizyczną grafiką wyświetlaną na specjalnym ekranie. Jej wyjątkową cechą jest fakt, że szata graficzna zmienia się w czasie. Twórca zachowuje zdalny dostęp do grafiki i co jakiś czas ją aktualizuje. Dodatkowo szata graficzna zmienia się w zależności od pory dnia.

Sam autor określa swoje dzieło jako pierwszego człowieka urodzonego w metawersie. Jego wygląd ma zmieniać się wraz ze starzeniem się artysty, zmianą nastroju, światopoglądu itd.

NFT przedstawia astronautę wędrującego przez ciągle zmieniające się krajobrazy. W animacji ma być ukryta wskazówka pozwalająca na odblokowanie dodatkowych 2 NFT. Jedno trafi do znalazcy, a drugie do właściciela Human One.

3. The Clock

Cena: 52,7 mln $

The Clock nft najdroższe nft

Celem sprzedaży tego NFT było pozyskanie funduszy na obronę prawną Juliana Assange’a – założyciela WikiLeaks. Strony internetowej, która umożliwia publikowanie w sposób anonimowy dokumentów rządowych i firmowych, które często są tajne, niewygodne czy kontrowersyjne.

Jest to pojedynczy NFT, który przedstawia licznik czasu, który zlicza liczbę dni spędzonych przez Assange’a w więzieniu. W momencie gdy dochodziło do sprzedaży Julianowi groziło 175 lat więzienia i ekstradycja do Stanów Zjednoczonych.

Autorem dzieła jest jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej zarabiających artystów, tytułujący się pseudonimem PAK. Nabywca to z kolei kolektyw składający się z około 10 000 osób (AssagneDAO), którzy próbują za wszelką cenę uwolnić Juliana Assange’a.

Wyłożyli łącznie 53 mln $ aby kupić to dzieło, ale przede wszystkim wesprzeć Juliana w walce o wolność.

2. Everydays: the First 5,000 Days

Cena: 69,3 mln $

Everydays the First 5000 Days najdroższe nft

Twórcą tego NFT jest znany cyfrowy artysta o pseudonimie Beeple (Mike Winkelmann). To konkretne dzieło jest ogromną kompilacją 5000 prac, które Beeple tworzył każdego dnia, począwszy od 1 maja 2007 roku, czyli przez prawie 14 lat.

Niektóre obrazy przedstawiają postacie z popkultury, w tym Elona Muska, Jeffa Bezosa czy Donalda Trumpa. Większość prac nawiązuje do aktualnych wydarzeń politycznych, skandali, show biznesu. Niektóre przedstawiają futurystyczne krajobrazy, twarze, wykreowane postacie, a jeszcze inne są typowymi rysunkami komiksowymi.

Prace są ułożone chronologicznie, w lewym górnym rogu znajdują się te najstarsze. Część starszych obrazów została narysowana ręcznie, a inne są obrazami stworzonymi w 100% komputerowo.

Nabywca dzieła zapłacił za nie prawie 70 mln $ i sądzi, że w przyszłości będzie ono warte nawet 1 mld $. Czy to przypuszczenie okaże się prawdziwe? Czas pokaże, niemniej Everydays jest najdroższym NFT sprzedanym pojedynczej osobie.

1. The Merge

Cena: 91,8 mln $

The Merge najdroższe nft

Jak dotąd jest to najdroższe NFT jakie kiedykolwiek powstało. Jego twórcą jest artysta o pseudonimie PAK, który nigdy nie ujawnił swojej prawdziwej tożsamości, choć w świecie wirtualnym jest bardzo aktywny i rozpoznawalny.

Choć wygląda niepozornie, zupełnie jak białe plamy na czarnym tle, to The Merge jest najdroższym NFT na świecie. Nabywcami dzieła było prawie 30 tysięcy osób, które zakupiły ponad 300 000 jednostek tzw. masy.

W ciągu 48 godzin otwartej sprzedaży, każdy mógł kupić dowolną ilość tokenów, zaczynając od ceny jednostkowej 575 $, która wzrastała o 25 $ co każde 6 godzin.
Na pierwszy rzut oka The Merge to białe plamy na czarnym tle. I faktycznie, na początku NFT składał się z czarnego tła oraz białych kropek. Ich rozmiar rósł wraz ze wzrostem liczby sprzedanych tokenów i zatrzymał się po 48 godzinach od rozpoczęcia sprzedaży.