Najcieplejsze miejsce na Ziemi
Zastanawiasz się jak jest najcieplejsze miejsce na Ziemi, gdzie padł rekord ciepła na świecie i jaką odnotowano najwyższą temperaturę? My też, dlatego postanowiliśmy dokładnie sprawdzić ten temat.
Sprawdziliśmy gdzie jest najcieplejsze miejsce na Ziemi oraz inne obszary i wyjątkowo wysokich temperaturach. Sprawdziliśmy też najwyższe odczyty temperatury powietrza w Polsce i na świecie.
Najcieplejsze miejsce na Ziemi – Dolina Śmierci, USA
Najcieplejsze miejsca na świecie to Dolina Śmierci w Kalifornii, w USA. Jest częścią pustyni Mojave i najbardziej suchym miejscem w Ameryce. To tu zanotowano również najwyższą temperaturę na świecie, wynoszącą 56,7 °C w cieniu.
Z racji tego, że pomiaru dokonano ponad 100 lat temu (w 1913 roku) i wadliwość ówczesnej aparatury, wielu naukowców kwestionuje jego dokładność. Na tak wysokie temperatury składa się kilka czynników:
- Dolina Śmierci ma specyficzne ukształtowanie, ze wszystkich stron otoczona jest wysokimi górami. Ciepłe powietrze unosi się, jednak tu nie może się wydostać i pozostaje w dolinie.
- Powierzchnia doliny jest ciemna i pozbawiona roślinności co ułatwia nagrzewanie.
- Powietrze jest bardzo suche, a niebo przejrzyste, dzięki czemu promienie słoneczne nie napotykają żadnych przeszkód.
- Występuje tu zjawisko adwekcji – ciepłe powietrze z innych terenów spływa do doliny.
- Dodatkowo występują ciepłe wiatry górskie, które dodatkowo ogrzewają to miejsce.
Najcieplejsze miejsce na Ziemi leży 86 metrów pod poziomem morza, a wilgotność powietrza nie przekracza 1%.
Pomimo trudnych warunków jest bioróżnorodne. Występują tu dzikie osły, owce kanadyjskie czy jastrzębie. Z roślin spotkać można różne kwiaty i inne rośliny, które przystosowały się do życia w tak gorących warunkach..
Najcieplejsze miejsca na Ziemi nie jest przez cały czas tak nagrzane, a w okresie zimowym normą są temperatury ujemne. Najniższą jaką zanotowano było -9°C, tyle pokazały termometry w Dolinie Śmierci 2 stycznia 1913 roku. A więc tego samego roku kiedy odnotowano tu światowy rekord ciepła.
Najcieplejsze miejsce na Ziemi pod względem średniej temperatury – Dallol, Etiopia
W Dolinie Śmierci ekstremalnie wysokie temperatury panują tylko latem i to za dnia, co innego gdyby wysoka temperatura utrzymywała się przez cały czas. Pod tym względem najcieplejsze miejsce na Ziemi to opuszczona miejscowość o nazwie Dallol w Etiopii.
Jest to także oficjalnie najcieplejsze zamieszkane miejsce na świecie.
Co prawda obecnie nikt tam już nie mieszka, ale jeszcze w 2005 roku miało stałych mieszkańców. Ich głównym zajęciem było wydobywanie siarki z pobliskiego wulkanu.
W Dallol średnia roczna temperatura wynosi 34,4°C. Wydaje się niewiele? Żeby dobrze zrozumieć pojęcie średniej temperatury rocznej musimy dodać, że w Polsce wynosi ona 6-8°C.
W Dallol temperatura nigdy nie spadła poniżej 23°C. Biorąc pod uwagę noce oraz każdy miesiąc w ciągu roku.
Charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu są gorące jeziorka solankowe, które wypełniają kratery wulkanu. Dallol, podobnie jak Dolina Śmierci leży pod poziomem morza, dokładnie 48 metrów.
Najcieplejsze miejsca na świecie – TOP 10
Wiemy już gdzie na Ziemi jest najcieplej, ale jakie są inne miejsca, gdzie występują wyjątkowo wysokie temperatury? Zobrazować pomoże to poniższa lista TOP 10, która zawiera nie tylko najcieplejsze miejsca na świecie, ale także 9 kolejnych pozycji.
- Dolina Śmierci, USA
- Dallol, Etiopia
- Płonące Góry, Chiny
- Pustynia Daszt-e Lut, Iran
- Warkala, Algieria
- Basra, Irak
- Sahara
- Azizija, Libia
- Badlands, Australia
- Ar-Rab al-Chali, Arabia Saudyjska
W jaki sposób ustalono najcieplejsze miejsce na Ziemi?
Aby określić najcieplejszy kraj na świecie niezbędne jest przyjęcie pewnej metodologii pomiaru. Istnieje bowiem wiele sposobów określania najcieplejszego miejsca oraz samego pomiaru temperatury.
Po pierwsze można mierzyć temperaturę powietrza lub gruntu. Powietrze można mierzyć na różnych wysokościach, podobnie grunt, albo na powierzchni, albo na określonej głębokości. Co więcej pomiaru można dokonać w miejscach nasłonecznionych lub w cieniu.
W tym wpisie przyjęliśmy standardowe warunki, jakie służą do określania rekordów temperatury powietrza, a są to:
- pomiaru dokonuje się na wysokości 1,5 metra nad poziomem gruntu,
- temperatura mierzona jest w miejscu osłoniętym przed słońcem, w cieniu,
- odczyt musi zostać wykonany bezpośrednio na miejscu, nie wlicza się pomiarów dokonanych przez satelity.
Choć nie istnieją oficjalne pomiary temperatury gruntu to zakłada się, że mogą osiągać wartość nawet 100°C. Nieoficjalny rekord zanotowano na ranczu Furnace Creek w dniu 15 lipca 1972 roku.
Tego dnia zmierzono tam 93,9°C.
Z kolei na pustyni Daszt-e Lut w Iranie satelity zmierzyły temperaturę grunty wynoszącą 70,7°C.
Poznaliśmy właśnie najcieplejsze miejsca na świecie, w niektórych obszarach naszego globu panują skrajnie trudne warunki do życie. Nawet najwięksi fani ciepła i słonecznej pogody nie byliby w stanie zbyt długo tu wytrzymać.