Najbardziej niebezpieczne zwierzęta na świecie TOP 10

Najgroźniejsze zwierzęta świata

Co może wydawać się zaskakujące, lwy, tygrysy, krokodyle, a nawet rekiny nie należą do top 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie.

Zdecydowanie większą grozę powinny budzić mniejsze organizmy, które na pierwszy rzut oka nie wyglądają zbyt groźnie.

Zatem które gatunki zwierząt stanowią największe zagrożenie dla ludzkiego życia? Innymi słowy jakie są najgroźniejsze zwierzęta żyjące na świecie, współcześnie?

Bez zbędnego przedłużania poznajmy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. Czyli takich, które powodują najwięcej zgonów wśród ludzi.

W Internecie zapewne natkniecie się na wiele różnych rankingów, które różnią się między sobą wymienionymi gatunkami zwierząt.

Jest tak ponieważ brakuje oficjalnych statystyk dotyczących zgonów spowodowanych przez poszczególne gatunki zwierząt.

Po drugie, określenie „najbardziej niebezpieczne” jest pojęciem względnym. Owady same w sobie nie są zbyt groźne, ukłują co może być bolesne, ale w większości przypadków takie ukąszenie samo w sobie nie jest niebezpieczne. Zagrożeniem są natomiast pasożyty przenoszone przez muchy, komary i inne owady.

1. Komary

Pierwsze miejsce w tym niechlubnym zestawieniu zajmują komary, które są 2 razy bardziej śmiercionośne niż ludzie. Co roku odpowiadają za około 1 mln zgonów na całym świecie.

Choroby przenoszone przez komary to m.in. malaria, denga i żółta febra. Pierwsza z tych chorób odpowiada za ponad połowę zgonów wywoływanych przez komary.

Gdyby tego było mało pasożyt przenoszony przez komary może powodować chorobę o nazwie słoniowacizna, na którą cierpi nawet 120 mln osób. Jest to silny obrzęk kończyn, który utrudnia lub uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Obecnie ponad połowa ludności świata mieszka na obszarach zagrożonych chorobami przenoszonymi przez komary.

2. Ludzie

Co roku na świecie dochodzi do około 500 000 morderstw. Ludzie są najbardziej zabójczym ssakiem na świecie i prawie największym zagrożeniem dla nas samych. Sprawdza się zatem rzymskie powiedzenie: “człowiek człowiekowi wilkiem”. Przy okazji, wilki zabijają około 10 osób rocznie.

W niektórych częściach świata morderstwa odpowiadają za większą liczbę zgonów ludzi przed 50, niż jakakolwiek choroba czy zwierzę. W Hondurasie 4 razy bardziej prawdopodobne jest zabójstwo, niż śmierć w wypadku samochodowym.

3. Węże

Chyba pierwsze zwierzę na liście, może obok skorpionów, które powszechnie kojarzy nam się z zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia. Węże powodują 100 000 zgonów rocznie.

Węże mogą zakończyć nasze życie na 2 podstawowe sposoby: poprzez zmiażdżenie lub zatrucie jadem. Pierwszy scenariusz jest bardzo mało prawdopodobny, istnieją tylko 2 potwierdzone przypadki kiedy to pyton zabił i zjadł człowieka.

Znacznie częściej zgon następuje w wyniku wstrzyknięcia jadu. Węże potrafią kontrolować ilość trucizny aplikowanej podczas jednego ukąszenia, jednak zazwyczaj w gruczołach węża jest jej na tyle dużo aby przeprowadzić kilka ataków.

Przykładowo czarna mamba przechowuje ilość jadu, która mogłaby zabić 20 dorosłych ludzi. Ale to nic, w porównaniu z najbardziej jadowitym wężem świata, jakim jest tajpan pustynny. Jad zawarty w jednym ukąszeniu mógłby zabić 289 dorosłych osób lub milion myszy.

4. Psy

Zapomnijmy na chwilę o owadach i ślimakach, w końcu zwierzę, które już samo w sobie może wywoływać grozę. Co prawda ostre zęby i pazury wyglądają groźnie, to nie one są realnym zagrożeniem, a roznoszony przez psy wirus.

Psy odpowiadają za około 35 000 zgonów rocznie. Główną przyczyną nie jest bezpośredni atak, choć i takie sytuacje się zdarzają. Zdecydowanie większym zagrożeniem jest wścieklizna, przenoszona głównie przez zdziczałe i bezpańskie psy.

Wściekliznę mogą przenosić inne zwierzęta takie jak lisy, wilki, nietoperze a nawet świnki morskie, krowy czy króliki. Niemniej większość zgonów spowodowanych wścieklizną to efekt ugryzienia przez psa.

5. Mucha tse-tse

Mucha tse-tse to kolejny w tym zestawieniu owad przenoszący groźne pasożyty. Można ją spotkać w Afryce, na południe od Sahary. Sama mucha nie byłaby zbyt groźna, może użądlić, wyssać trochę krwi, jednak prawdziwym zagrożeniem są przenoszone przez nią świdrowce.

Są to pasożyty, które szczególnie upodobał sobie krew oraz płyn rdzeniowo-mózgowy ludzi i zwierząt. Jego obecność może doprowadzić do tzw. śpiączki afrykańskiej, czyli skrajnego wyczerpania organizmu. Osoba chora jest na tyle słaba, że przez większość czasu śpi.

Brak podjęcia leczenia powoduje śmierć w ciągu kilku tygodniu. Ponad 80% wszystkich przypadków śpiączki afrykańskiej odnotowuje się w Demokratycznej Republice Kongo.

W XX wieku wybuchły tam dwie wielkie epidemie tej choroby, w wyniku których zmarło ponad ćwierć miliona ludzi. Obecnie mucha tse-tse niebezpośrednio odpowiada za śmierć ponad 12 000 ludzi rocznie.

6. Zajadkowate

Są to owady występujące głównie w strefie tropikalnej, wyróżnić można ponad 7000 gatunków, spośród których część jest tzw. wektorem chorób. Znaczy to mniej więcej tyle, że owady te przenoszą pasożyty wywołujące różne choroby.

Poza tym, że zajadkowate mogą boleśnie użądlić, przenoszą również pasożyty wywołujące m.in. chorobę Chagasa. Cierpi na nią około 6 milionów osób na całym świecie.

Pasożyt jest wyjątkowo zdradliwy, potrafi hibernować w ciele człowieka nawet kilkadziesiąt lat. W skrajnych przypadkach rozwój choroby powoduje uszkodzenie kluczowych narządów człowieka, a w efekcie wyniszczenie organizmu.

Co roku z tego powodu notuje się około 10 000 zgonów na całym świecie.

7. Ślimaki słodkowodne

Trzeba przyznać, że obecność ślimaków na 7 miejscu najbardziej niebezpiecznych zwierząt świata może nieco zaskakiwać. Ale już tłumaczę o co chodzi.

Niektóre ślimaki zamieszkujące Azję i Afrykę przenoszą pasożyty, powodujące chorobę znaną jako schistosomatoza. Szacuje się, że cierpi na nią ponad 250 mln ludzi na całym świecie.

Do zakażenia dochodzi niezwykle łatwo, zazwyczaj wystarczy kontakt z wodą, w której znajdują się wspomniane pasożyty. Potrafią przenikać przez skórę, dzięki czemu przedostają się do krwioobiegu.

Zagnieżdżają się w różnych częściach ciała, powodując m.in. anemię, zmęczenie a nawet śmierć.

Szacuje się, że rocznie pasożyty te odpowiadają za około 10 000 zgonów rocznie.

8. Skorpiony

Skorpiony to najstarsze pajęczaki, które wyszły na ląd już 420 mln lat temu i w praktycznie niezmienionej formie przetrwały do dziś. Istnieje wiele gatunków, od małych skorpionów mających po kilka milimetrów po skorpiona cesarskiego, który może mieć ponad 20 cm długości.

Skorpiony posiadają dwoje oczy z przodu i od 2 do 5 par oczu po bokach głowy, mimo to nie widzą zbyt dobrze i muszą polegać na doskonałym słuchu oraz dotyku.

Skorpion posiada 4 odnóża plus szczypce, które służą do atakowania i zdobywania pożywienia, jednak najgroźniejszą bronią jest kolec jadowy, umieszczony na końcu ogona.

Z 1500 gatunków skorpionów tylko 20 jest zagrożeniem dla człowieka. Jad skorpiona wpływa na układ nerwowy, może powodować drgawki, zaburzenia pracy serca, problemy z oddychaniem.

Dla ponad 3000 osób rocznie ukąszenie przez skorpiona jest niestety śmiertelne.

9. Glista ludzka

Glista to pasożyt, którego najłatwiej wprowadzić do swojego organizmu poprzez zaniedbywanie higieny osobistej. Na przykład zapominając o myciu rąk po skorzystaniu z toalety, spożywanie niemytych owoców czy warzyw.

Glista żyje i rozwija się w układzie pokarmowym. Powoduje chorobę zwaną glistnicą.

Jest to najczęstsza choroba pasożytnicza układu pokarmowego, na którą może cierpieć nawet miliard osób na całym świecie.

Glista przypomina trochę dżdżownicę, a dorosłe osobniki osiągają do 40 cm długości.

Cykl rozwojowy glisty jest niesamowicie złożony. Dorosłe osobniki bytują w jelicie cienkim, gdzie każdego dnia składają do 200 000 jaj. Jaja wydostają się z ciała żywiciela wraz z kałem, a po kilku tygodniach rozwijają się larwy.

Jeśli tylko nadarzy się okazja np. zjemy nieumyte jabłko na które przeszły wspomniane larwy, glista zdobywa nowego żywiciela.

Wraz z pokarmem przedostają się do jelita cienkiego, skąd przenikają do krwioobiegu i wędrują po całym organizmie. Zagnieżdżają się w pęcherzykach płucnych, gdzie mając swobodny dostęp do tlenu rosną.

Następnie przedostają się do krtani, a połknięte trafiają z powrotem do jelit gdzie finalnie dorastają i zaczynają rozmnażanie.

Zdarza się, że glisty zagnieżdżą się w oku, mózgu, sercu czy wątrobie.

Podobnie jak tasiemce, glisty odpowiadają za około 2000 zgonów rocznie.

10. Tasiemiec

Wygląda jak kawałek białego sznurka czy tasiemki, ale w praktyce jest to niebezpieczny, a przy okazji nieprzyjemny pasożyt. Tasiemce żerują na kręgowcach już od 270 mln lat i przypuszczalnie uprzykrzały życie człowieka od pierwszych dni jego istnienia.

Tasiemiec to wyjątkowo przebiegły pasożyt, który najczęściej dostaje się do organizmu wraz z jedzeniem, rzadziej piciem. Jego larwy mogą znajdować się na przykład w niedogotowanej wieprzowinie, pochodzącej od chorej świni. Po zjedzeniu tasiemiec zagnieżdża się w ludzkim ciele i rozwija.

Jeśli tasiemiec zaatakuje mózg, serce czy oko robi się bardzo niebezpiecznie, włącznie z ryzykiem zgonu.

Na świecie, co roku z powodu tasiemca umiera około 2000 osób.

W Polsce choroba jest bardzo rzadka, rozpoznaje się 1-2 przypadki rocznie.

Dorosły tasiemiec może mieć nawet 4 metry długości.