Miasta na Y

Zagraniczne miasta na Y

Yokohama

Znana także jako Jokohama. Drugie pod względem liczby ludności miasto zlokalizowane w Japonii, największy port morski tego kraju oraz ogromny ośrodek przemysłowy.

Yokohama znajduje się w Zatoce Tokijskiej i wraz z okolicznymi miastami tworzy największą metropolię w całej Azji, w której mieszka ponad 38 milionów osób.

Yantai

Miasto na Y położone we wschodniej części Chin nad Morzem Żółtym. Nazwa miasta oznacza „Dymiąca Wieża” i jest to nawiązanie do wież ostrzegawczych jakie ustawiono tutaj już w 1398 roku, za panowania dynastii Ming. Na szczycie wierzy ustawiony był stos drewna, który w razie niebezpieczeństwa podpalano informując o zagrożeniu.

Region miasta Yantai słynie z upraw rolniczych, przede wszystkim ze specjalnej odmiany jabłek i gruszek oraz produkcji makaronu sojowego. Ponadto powstała tutaj pierwsza winnica w Chinach.

Yongcheng

Miasto położone we wschodniej części Chin, nad rzeką Tuohe. Yongcheng to duży okręg przemysłowy związany z wydobyciem węgla kamiennego i magnetytu.

Yongcheng to także dawna stolica królestwa Liang, które istniało w czasach dynastii Han (206 r. p.n.e. do 220 r. n.e.) Do dziś zachowało się mauzoleum księcia Liu Wu słynące z malowideł ściennych.

Yiyang

Miasto położone w centralnej części Chin, nad brzegiem jeziora Dongting. Duża metropolia o długiej i bogatej historii, która zaczęła się w 221 r.p.n.e.

Yiyang podobnie jak wiele chińskich miast jest połączeniem nowoczesnej zabudowy z tradycyjnymi budynkami i zabytkami.

To także ważny ośrodek rolniczy, podstawą tutejszych upraw jest ryż, herbata oraz bambus.

Yixing

Miasto na literę Y zlokalizowane na zachodzie Chin w delcie rzeki Jangcy. Jest to ogromna metropolia z licznymi drapaczami chmur i nowoczesną architekturą.

Jednocześnie Yixing to miast z bardzo długą historią. Znakiem rozpoznawczym miasta są gliniane czajniki do parzenia herbaty.

Czajniki wytwarza się z gliny wydobywanej z dna pobliskiego jeziora Tai. Od XVII wieku wyroby te były na szeroką skalę eksportowane do Europy.

Yangon

Znany także jako Rangun. Największe miasto Mjanma (dawniej Birma), które do 2006 r. było stolicą tego kraju. Nazwa miasta oznacza „Koniec Konfliktu”.

Yangon jest centrum kulturalnym i gospodarczym kraju. Działa tu przemysł maszynowy, elektroniczny, paliwowy czy chemiczny.

Największą atrakcją miasta są złote pagody – buddyjskie świątynie – Pagoda Szwedagon i Pagoda Botahtaung.

Yushu

Miasto położone w obrębie tybetańskiej prefekturze autonomicznej na terenie Chin na wysokości ok. 3700 m.n.p.m.

Największym zabytkiem miasta jest buddyjski klasztor Jyekundo Dondrubling zbudowany w 1398 roku oraz mur Seng-ze Gyanak Mani – stosy kamieni z rzeźbionymi lub malowanymi na nich buddyjskimi mantrami.

W 2010 r. miało tu miejsce silne trzęsienie ziemi, które doprowadziło do osuwisk niszczących infrastrukturę. Zginęło prawie 2700 osób, a 12 tys. zostało rannych.

Yuzhou
Miasto na Y położone w południowo-zachodniej części Chin. Najbardziej znaną specjalnością Yuzhou jest porcelana Jun. Jest to rodzaj chińskiej ceramiki charakteryzującą się niebiesko-szarm, błękitnym i fioletowym kolorem oraz obłymi, delikatnymi kształtami.
W Yuzhou zobaczymy także posąg legendarnego władcy Chin o imieniu Yu. Żył on w latach 2123-2025 p.n.e. i uznawany jest za władcę idealnego – wzór pobożności i pracowitości.
Yongzhou

Miasto w południowych Chinach położone nad brzegiem rzeki Xian, Yongzhou zamieszkuje ponad 5 milionów osób.

Jak wiele innych chińskich miast Yongzhou łączy w sobie kilkutysięczną historię i tradycyjną zabudowę z nowoczesnymi wieżowcami. 

Yichun

Miasto na Y położone w północno-wschodnich Chinach. Jego nazwa w tłumaczeniu na język polski oznacza „Przyjemna Wiosna”.

Yichun to miejsce lokalizacji ważnych świątyń buddyjskich oraz miejsce narodzin wielu starożytnych chińskich poetów. Urodzili się i tworzyli tutaj m.in. Tao Yuanming i Deng Gu. Pierwszy z nich żył na przełomie IV i V w. n.e. a do dziś zachowało się ponad 130 jego tekstów.

Zawarte w nich informacje stanowią cenne źródło wiedzy na temat życia prostych ludzi – pasterzy i rolników za panowania dynastii Jin.