Miasto na Y

  • Yokohama
  • Yantai
  • Yongcheng
  • Yiyang
  • Yixing
  • Yangon
  • Yushu
  • Yuzhou
  • Yongzhou
  • Yichun

Miasta na literę Y

Yokohama

Znana także jako Jokohama. Drugie pod względem liczby ludności miasto zlokalizowane w Japonii, największy port morski tego kraju oraz ogromny ośrodek przemysłowy.

Yokohama znajduje się w Zatoce Tokijskiej i wraz z okolicznymi miastami tworzy największą metropolię w całej Azji, w której mieszka ponad 38 milionów osób.

Yantai

Miasto na Y położone we wschodniej części Chin nad Morzem Żółtym. Nazwa miasta oznacza „Dymiąca Wieża” i jest to nawiązanie do wież ostrzegawczych jakie ustawiono tutaj już w 1398 roku, za panowania dynastii Ming. Na szczycie wierzy ustawiony był stos drewna, który w razie niebezpieczeństwa podpalano informując o zagrożeniu.

Region miasta Yantai słynie z upraw rolniczych, przede wszystkim ze specjalnej odmiany jabłek i gruszek oraz produkcji makaronu sojowego. Ponadto powstała tutaj pierwsza winnica w Chinach.

Yongcheng

Miasto położone we wschodniej części Chin, nad rzeką Tuohe. Yongcheng to duży okręg przemysłowy związany z wydobyciem węgla kamiennego i magnetytu.

Yongcheng to także dawna stolica królestwa Liang, które istniało w czasach dynastii Han (206 r. p.n.e. do 220 r. n.e.) Do dziś zachowało się mauzoleum księcia Liu Wu słynące z malowideł ściennych.

Yiyang

Miasto położone w centralnej części Chin, nad brzegiem jeziora Dongting. Duża metropolia o długiej i bogatej historii, która zaczęła się w 221 r.p.n.e.

Yiyang podobnie jak wiele chińskich miast jest połączeniem nowoczesnej zabudowy z tradycyjnymi budynkami i zabytkami.

To także ważny ośrodek rolniczy, podstawą tutejszych upraw jest ryż, herbata oraz bambus.

Yixing

Miasto na literę Y zlokalizowane na zachodzie Chin w delcie rzeki Jangcy. Jest to ogromna metropolia z licznymi drapaczami chmur i nowoczesną architekturą.

Jednocześnie Yixing to miast z bardzo długą historią. Znakiem rozpoznawczym miasta są gliniane czajniki do parzenia herbaty.

Czajniki wytwarza się z gliny wydobywanej z dna pobliskiego jeziora Tai. Od XVII wieku wyroby te były na szeroką skalę eksportowane do Europy.

Yangon

Znany także jako Rangun. Największe miasto państwa Mjanma , które do 2006 r. było stolicą tego kraju. Nazwa miasta oznacza „Koniec Konfliktu”.

Yangon jest centrum kulturalnym i gospodarczym kraju. Działa tu przemysł maszynowy, elektroniczny, paliwowy czy chemiczny.

Największą atrakcją miasta są złote pagody – buddyjskie świątynie – Pagoda Szwedagon i Pagoda Botahtaung.

Yushu

Miasto położone w obrębie tybetańskiej prefekturze autonomicznej na terenie Chin na wysokości ok. 3700 m.n.p.m.

Największym zabytkiem miasta jest buddyjski klasztor Jyekundo Dondrubling zbudowany w 1398 roku oraz mur Seng-ze Gyanak Mani – stosy kamieni z rzeźbionymi lub malowanymi na nich buddyjskimi mantrami.

W 2010 r. miało tu miejsce silne trzęsienie ziemi, które doprowadziło do osuwisk niszczących infrastrukturę. Zginęło prawie 2700 osób, a 12 tys. zostało rannych.

Yuzhou
Miasto na Y położone w południowo-zachodniej części Chin. Najbardziej znaną specjalnością Yuzhou jest porcelana Jun. Jest to rodzaj chińskiej ceramiki charakteryzującą się niebiesko-szarm, błękitnym i fioletowym kolorem oraz obłymi, delikatnymi kształtami.
W Yuzhou zobaczymy także posąg legendarnego władcy Chin o imieniu Yu. Żył on w latach 2123-2025 p.n.e. i uznawany jest za władcę idealnego – wzór pobożności i pracowitości.
Yongzhou

Miasto w południowych Chinach położone nad brzegiem rzeki Xian, Yongzhou zamieszkuje ponad 5 milionów osób.

Jak wiele innych chińskich miast Yongzhou łączy w sobie kilkutysięczną historię i tradycyjną zabudowę z nowoczesnymi wieżowcami.

Yichun

Miasto na Y położone w północno-wschodnich Chinach. Jego nazwa w tłumaczeniu na język polski oznacza „Przyjemna Wiosna”.

Yichun to miejsce lokalizacji ważnych świątyń buddyjskich oraz miejsce narodzin wielu starożytnych chińskich poetów. Urodzili się i tworzyli tutaj m.in. Tao Yuanming i Deng Gu. Pierwszy z nich żył na przełomie IV i V w. n.e. a do dziś zachowało się ponad 130 jego tekstów.

Zawarte w nich informacje stanowią cenne źródło wiedzy na temat życia prostych ludzi – pasterzy i rolników za panowania dynastii Jin.