Miasta na X – miasto na literę X

Miasto na X

  • Xi’An
  • Xiamen
  • Xuzhou
  • Xiantao
  • Xinghua
  • Xintai
  • Xuanwei
  • Xinyang

Miasta na literę X

Xi’An

Miasto na X położne w centralnych Chinach. Jego znaczenie dla rozwoju tego kraju było i jest ogromne, Xi’An posiada bardzo długą i bogatą historię. Już 8500 lat temu istniała tu neolityczna wioska o nazwie Banpo. Był to praprzodek dzisiejszego Xi’An.

To także jedna z czterech wielkich starożytnych stolic, będąca siedzibą największych dynastii m.in. Qin, Han czy Tang. W Xi’An znajdował się także początek Jedwabnego Szlaku.

Wśród ogromnej liczby zabytków wyróżnić można m.in. Mauzoleum Pierwszego Cesarza wraz z Terakotową Armią, Wieżę Bębna, Wieżę Dzwonu, Wielki Meczet Pagody Dzikich Gęsi czy Klasztor Przyczajonego Smoka.

Xiamen

Miasto  na południowym-wschodzie Chin oraz jeden z większych portów morskich tego kraju. Duży ośrodek przemysłu elektronicznego, wysokich technologii, maszynowego, chemicznego czy stoczniowego.

Nazwa miasta oznacza „Brama do Chin” co wiąże się z tym, że wielu przybyszów przybywało do tego kraju drogą morską właśnie przez tutejszy port.

Xuzhou

Miasto we wschodnich Chinach będące dużym ośrodkiem przemysłowym. Do najważniejszych branż jakie tu działają zaliczyć można hutnictwo żelaza, produkcję maszyn, środków chemicznych czy tkanin i odzieży.

Xuzhou to miejsce o bardzo długiej i bogatej historii. Znajduje się tutaj m.in. buddyjska świątynia Xinghua z X w. Z kolei w muzeum można podziwiać jadeitowy całun, szyty złotymi nićmi należący niegdyś do cesarza Liu Wu.

Xiantao

Miasto na X zlokalizowane w środkowych Chinach, w prowincji Hubei. Znane także jako „miasto gimnastyków” – ze względu na wielu utalentowanych sportowców jacy tu mieszkają.

Urodził się tutaj Lei Jun – współzałożyciel koncernu Xiaomi.

Xinghua

Miasto na X położone we wschodniej części Chin, które już w starożytności pełniło ważną rolę jako centrum naukowe konfucjanizmu. Stąd też wzięła się nazwa miast, która jest skróconym zapisem słów „Xing sheng jiao hua” – „nauczanie w duchu konfucjanizmu”.

Xintai

Miasto położone we wschodnich Chinach będące jednym z najstarszych w kraju. Jego początki sięgają kształtowania się kultury chińskiej ponad 3000 lat temu. Choć odnalezione przez archeologów wykopaliska potwierdzają występowanie na tym terenie osobników homo erectus – praprzodka człowieka sprzed 5 mln lat.

W przeszłości przebywało tu wielu znanych władców, cesarzy oraz mędrców.

Obecnie miasto związane jest z przemysłem ciężkim, głównie wydobyciem węgla kamiennego, którego ogromne złoża zalegają pod miastem.

Xuanwei

Miasto zlokalizowane na południu Chin w prowincji Yunnan znanej z bogatych złóż surowców naturalnych oraz idealnych warunków do uprawy krzewów herbacianych.

To właśnie Yunnan uważane jest za miejsce narodzin tradycji parzenia i picia herbaty.

Xinyang

Miasto na literę X położone na wschodzie Chin nad rzeką Huai. Xinyang powstał w 221 r. p.n.e. jako osada graniczna o strategicznym znaczeniu. Kontrolowała ona teren między państwami dynastii Qin oraz Chu.

Miasto znane jest z produkcji płodów rolnych takich jak zielona herbata, bawełna i zboża.