Miasto na V – Miasta na literę V

Zagraniczne miasto na V – lista

  • Vancouver
  • Virginia Beach
  • Vitoria
  • Valparaíso
  • Veracruz
  • Vellore
  • Vila Velha
  • Villa Nueva
  • Vicenza
  • Villingen-Schwenningen

Zagraniczne miasta na V


Vancouver

Miasto na V położone w zachodniej Kanadzie nad Oceanem Spokojnym. Początek miasta związany jest z powstaniem osady wielorybników oraz drwali. Obecnie Vancouver to nowoczesna metropolia oraz ważny port morski.

W 2010 r. odbyły się tutaj XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie.


Virginia Beach

Miasto na V położone na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jest to ważny kurort wypoczynkowy z kilometrowymi plażami, rozbudowaną bazą hotelową, gastronomiczną i rozrywkową. Co roku odbywa się tutaj turniej piłki plażowej o tytuł mistrza Ameryki Północnej.

Ponadto jest to bardzo silny ośrodek rolniczy, ważne centrum finansowane oraz miejsce lokalizacji kilku strategicznych baz wojskowych. Działa tu m.in. baza marynarki wojennej USA czy centrum szkolenia marynarzy.


Vitoria

Wbrew obiegowej opinii Vancouver nie jest stolicą Kanady (jest nią Ottawa), ale to jedno z najbardziej rozpoznawalnych kanadyjskich miast. Vancouver położone jest na zachodnim wybrzeżu Kanady i jest ważnym ośrodkiem portowym oraz centrum finansowym i bankowym.

Powstanie miasta związane jest z rybołówstwem i wielorybnictwem, jakie zaczęło się tutaj rozwijać na początku XIX w. Później swe osady zaczęli zakładać drwale. Te dwie gałęzie przemysłu dały początek współczesnej metropolii.

Obecnie Vancouver to miasto o jednym z najwyższych standardów życia na świecie oraz metropolia o znaczeniu światowym. W 2010 roku odbyły się tutaj XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie.


Valparaíso

Miasto zlokalizowane w centralnej części Chile, u podnóża Andów. Ośrodek przemysłowy związany z obróbką ropy naftowej, produkcją elementów metalowych czy środków chemicznych.

Valparaíso to także największy port morski na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej.

Z hiszpańskiego nazwa maista oznacza „rajska dolina”.


Veracruz

Miasto i port w Meksyku położone nad brzegiem Zatoki Meksykańskiej, założone w 1519 r. przez hiszpańskich kolonizatorów.

Pełna nazwa miasta to Villa Rica de la Vera Cruz co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Bogata wioska Prawdziwego Krzyża”. Jej pochodzenie związane jest z tym, że Hernán Cortés, który założył miasto przybył tu w poszukiwaniu złota, a dobił do brzegu w Wielki Piątek – dzień ukrzyżowania Jezusa.


Vellore

Miasto zlokalizowane na południu Indii położone nad rzeką Palar. Vellore słynie z produkcji skór oraz wyrobów skórzanych, które w większości przeznaczane są na eksport.

To miasto pełne zabytków, a najbardziej znanym z nich jest Fort Vellore oraz pochodząca z 1550 r. p.n.e. świątynia Jalakanteswara .


Vila Velha

Miasto na literę V położone we wschodniej Brazylii, nad Oceanem Atlantyckim, w pobliżu Vitória. Oba miasta połączone są gigantycznym, drugim największym w Brazylii mostem drogowym. Jego długość to 3,3, km, w najwyższym punkcie liczy sobie 70 m, a podpiera go 61 filarów.

Od 1929 r. miasto słynie z produkcji czekolady.


Villa Nueva

Miasto zlokalizowane w południowej części Gwatemali założone w 1763 r. przez hiszpańskich kolonizatorów.

Duży ośrodek przemysłowy, produkujący przede wszystkim tworzywa sztuczne, wyroby metalowe i tekstylia.

Na świecie istnieją jeszcze 4 miasta o tej samej nazwie, 3 w Argentynie i jedno w Hondurasie.


Vicenza

Miasto położone w północno-wschodniej części Włoch u podnóża Alp Weneckich. Obszar miasta był zamieszkały już w 11 wieku p.n.e. później znalazł się w granicach Imperium Rzymskiego. Z tego okresu pochodzą ruiny akweduktów i teatru.

Vicenza to miasto z bogatą historią, miasto kultury oraz sztuki pełne willi i galerii. Można tu podziwiać m.in. renesansowy gmach Basilica Palladiana, pałac patrycjuszy czy Teatro Olimpico z XIV w.


Villingen-Schwenningen

Miasto na V położone w południowo-zachodniej części Niemiec. W 1858 r. powstałą tu pierwsza pracownia zegarmistrzowska, a produkcja zegarów do dziś jest dumą tego miasta. Oczywiście znajdziemy tu muzeum zegarmistrzowskie, a w nim wszelkiego rodzaju maszyny służące do produkcji zegarów.

Villingen-Schwenningen to także miejsce pełne zabytków. Znajdziemy tu m.in. średniowieczne mury obronne, wieżę widokową Wanne – jedną z najstarszych konstrukcji tego typu na świecie czy gotycką katedrę.