Miasto na Ś – Miasta na literę Ś

Polskie miasto na Ś – lista

  • Świdnica
  • Świętochłowice
  • Świnoujście
  • Świdnik
  • Śrem
  • Świecie
  • Środa Wielkopolska
  • Świebodzice
  • Świebodzin
  • Świdwin

Polskie miasto na Ś


Świdnica

Miasto na Ś  położone w granicach województwa dolnośląskiego, nad rzeką Bystrzycą.

Obecnie jest to ważny ośrodek przemysłowy specjalizujący się w produkcji wagonów kolejowych, elektroniki czy maszyn.


Świętochłowice

Miasto powiatowe położone w województwie śląskim w granicach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, nad rzeką Rawa. Najmniejsze jeśli chodzi o powierzchnię miasto na prawach powiatu w Polsce.

Rozwój miasta związany był z przemysłem ciężkim – hutnictwem i górnictwem. Niegdyś działały tu kopalnie węgla kamiennego, jednak obecnie są zamknięte. Na terenie miasta działa jeszcze huta żelaza „Florian”.


Świnoujście

Miasto powiatowe położone w północno-zachodniej Polsce na 3 wyspach: Woli, Uznam oraz Karsibór. Świnoujście to jedno z największych miast położonych nad polską częścią Bałtyku.

Jest znanym kurortem wypoczynkowym, uzdrowiskiem i kąpieliskiem. Znajduje się tutaj także towarowy i pasażerski port morski z którego kursują liczne promy.

W Świnoujściu można podziwiać najwyższą na polskim wybrzeży latarnię morską – jej wysokość to 67,7m.


Świdnik

Miasto zlokalizowane w obrębie województwa lubelskiego. Niewątpliwą wizytówką miasta jest przemysł lotniczy związany z produkcją helikopterów.

W Świdniku powstają takie maszyny jak wielozadaniowy śmigłowiec PZL W-3 Sokół czy lekki śmigłowiec PZL SW-4 „Puszczyk”.


Śrem

Miasto na literę Ś położone w województwie wielkopolskim nad rzeką Warta. Już w 1136 istniał tu duży gród kasztelański. Rozwój miasta związany był z położeniem na szlaku handlowym łączącym Wrocław i Poznań.

O długiej historii miasta świadczą zabytki m.in. śremski rynek wraz z kamienicami i ratuszem, zespół poklasztorny franciszkanów czy kościoły.


Świecie

Miasto w województwie kujawsko-pomorskim położone w miejscu ujścia Wdy do Wisły. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1198 r. – jest to zatem jedno z najstarszych miast w Polsce.

O bogatej i długiej historii Świecia świadczą liczne zabytki m.in. zamek krzyżacki, mury obronne, rynek, zdobione kamienice czy ratusz.


Środa Wielkopolska

Miasto zlokalizowane w województwie wielkopolskim, stolica powiatu średzkiego. Nazwa miasta pochodzi od dnia tygodnia w którym w średniowieczu odbywał się tu targ.

W pobliży miasta znajduje się Obszar Chronionego Krajobrazu Bagna Średzkie w którym można spotkać ponad 200 gatunków ptaków.


Świebodzice

Miasto na Ś położone w województwie dolnośląskim u stóp Pogórza Wałbrzyskiego. W mieście można podziwiać takie zabytki jak mury obronne z XIII w., ruiny kościoła św. Anny czy ratusz miejski.

Dużą atrakcją turystyczną jest także Książański Park Krajobrazowy – można tu zobaczyć 17 pomników przyrody w tym liczące prawie 600 lat cisy. Największym z nich jest cis Bolko, którego pień ma 285 cm średnicy.


Świebodzin

Miasto na literę Ś położne w województwie lubuskim, stolica powiatu świebodzińskiego. Powstanie miasta związane było z budową zamku w 1228 r.

Największą atrakcją turystyczną Świebodzina jest Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – liczący 36 m monumentalny pomnik. Jest to największa tego typu konstrukcja na świecie. Jego waga całkowita to 440 ton.


Świdwin

Miasto powiatowe zlokalizowane w obrębie województwa zachodniopomorskiego nad rzeką Rega. Świdwin ma bardzo długą i bogatą historię, której wyrazem są liczna zabytki.

Do najbardziej znanych możemy zaliczyć m.in. zamek joannicki, mury miejskie wraz z Bramą Kamienną z XIV w., Wieżę Bismarcka czy Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.