Miasta na Q

  • Quito
  • Qingdao
  • Quezon
  • Qighar
  • Quanzhou
  • Qianjiang
  • Qom
  • Qingzhou

Zagraniczne miasta na Q

Quito

Stolica Ekwadoru zlokalizowana na wysokości ok. 2800 m.n.p.m. co czyni ją drugą najwyżej położoną stolicą na świecie. Wyprzedza je tylko La Paz w Boliwii.

Quito zostało założone w 1534 r. przez hiszpańskich konkwistadorów. Od 1822, czyli momentu odzyskania niepodległości przez Ekwador, Quito zostało stolicą państwową.

Oficjalna nazwa miasta to San Francisco de Quito. Często nazywa się je także „Amerykańską Florencją”.

Qingdao

Miasto na Q położone w Chinach nad Morzem Żółtym. Jeden z największych portów n świecie i ważny punkt współczesnego Jedwabnego Szlaku.

Qingdao to duży ośrodek przemysłowy, baza chińskiej marynarki wojennej oraz miejsce lokalizacji drugiego największego browaru w Chinach – Tsingtao.

W czasie letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 r. obywały się tutaj zmagania żeglarzy.

Quezon

Dawna stolica Filipin (obecnie Manila) i największe pod względem liczby ludności miasto tego kraju. Quezon zostało założone w 1939 r. przez filipińskiego prezydenta, który marzył o nowej stolicy. Miasto pełniło tę funkcję tylko przez 30 lat.

Obecnie jest to nowoczesna metropolia oraz finansowe i gospodarcze centrum Filipin.

Qiqihar

Miasto na Q położone w północno-wschodniej części Chin. W wolnym tłumaczeniu Qiqihar oznacza „Miasto Żurawi” a związane jest to z występowaniem licznych stad żurawi mandżurskich.

Qiqihar jest silnym ośrodkiem przemysłowym, ważnym centrum edukacyjnym oraz kulturalną stolicą regionu.

Quanzhou

Miasto zlokalizowane na południowym-wschodzie Chińskiej Republiki Ludowej będące jednym z najważniejszych portów morskich kraju.

Duży ośrodek rolniczy produkujący m.in. tytoń, herbatę, cukier, porcelanę i tkaniny.

Qidong

Miasto na Q położone na południowym-wschodzie China, nad jedną z największych rzek na świecie – Jangcy. Miasto słynie z tradycji rybackich a tutejszy port zaopatruje w ryby i owoce morza dużą część Chin.

Qinzhou

Miasto na literę Q zlokalizowane na południu Chin. Od stuleci Qinzhou stanowi centrum handlu lądowego z Indochinami.

Miasto znane jest ze swoich tradycji rolniczych i hodowlanych, hoduje się tutaj świnie, żółwie i ostrygi.

W tutejszych wodach żyje skrajnie zagrożony wyginięciem delfin – garbogrzbiet chiński. Ze względu na wysoki poziom zanieczyszczeń jego populacja z roku na rok maleje.

Qianjiang

Miasto położone w środkowych Chinach, założone w 965 r. za panowania dynastii Song.

Obecnie jest to jedno z najważniejszych miejsc wydobycia ropy naftowej, gazu ziemnego oraz soli kamiennej w całych Chinach. Ponadto Qianjiang jest wiodącym producentem raków.

Znajduje się tu także największy na świecie pomnik tego skorupiaka.

Qom

Miasto położone w centralnej części Iranu będące świętym miejscem szyickiego islamu oraz ważnym centrum pielgrzymkowym. Znajduje się tutaj świątynia Fatimy Masumeha – jednej z najważniejszych przywódczyni duchowych tej religii.

Qom to także ośrodek przemysłowy związany z dystrybucją ropy naftowej oraz gazu ziemnego.

Qingzhou

Miasto na literę Q położone we wschodniej części Chin. Ogromny ośrodek przemysłowy i rolniczy o dużej dynamice wzrostu.

Jednocześnie jest to jedno ze starszych miast w Chinach. Można tu podziwiać takie zabytki jak Fan Gongting – pawilon z dynastii Song, zabytkowe meczety, Muzeum Qingzhou eksponujące posągi buddy czy Tuoshan – „Górę Wielbłądów” będącą kompleksem świętych jaskin buddyjskich.