Polskie miasto na Ł – lista
- Łódź
- Łomża
- Łuków
- Łowicz
- Łaziska Górne
- Łęczna
- Łańcut
- Łask
- Łomianki
- Łapy
Polskie miasta na Ł
Łódź
Stolica i największe pod względem liczby ludności miast województwa łódzkiego. Trzecie, po Warszawie i Krakowie najludniejsze miasto w Polsce.
Do XVII w. Łódź była niewielką wsią rolniczą kiedy to rozwinął się tutaj ośrodek rzemieślniczy i handlowy. Przemysłowa historia miasta rozpoczęła się w XVIII w. wraz z włączeniem go do kalisko-mazowieckim okręgu przemysłowym z przeznaczeniem na działalność tkacką i sukienniczą.
W Łodzi zaczęły powstawać wielkie manufaktury w tym zakłady Salomona Barcińskiego czy Fabryka Izraela Poznańskiego, a liczba ludności wzrosła z 800 do 40 tys. w ciągu 40 lat.
Po II wojnie światowej Łódź pełniła funkcję tymczasowej stolicy Polski, ponieważ Warszawa była w odbudowie.
W 1945 powstała Wytwórnia Filmów Fabularnych będąca największym producentem filmów w Polsce. Istnieje tu także jedyne w Polsce muzeum kinematografii.
Łomża
Miasto powiatowe położone w województwie podlaskim nad rzeką Narew. Pierwszy gród słowiański zbudowano tutaj już w IX w., a 100 lat później w Łomży utworzono pierwszą na Mazowszu parafię.
W mieście zachował się średniowieczny układ zabudowy wraz z rynkiem i kamienicami. Ponadto znajdziemy tutaj późnogotycką katedrę Św. Michała, Pałac Biskupi czy klasztor OO. Kapucynów.
Łuków
Miasto powiatowe położone w województwie lubelskim. Już w XIII w. istniał tutaj obronny gród o strategicznym, przygranicznym położeniu. Około 1250 r. Bolesław Wstydliwy osadził tutaj templariuszy w celu nawracania pogańskich plemion na wschodzie, a przede wszystkim w ramach starań o utworzenie biskupstwa.
Łowicz
Miasto na literę Ł położone w województwie łódzkim nad rzeką Bzura. W XIX w. rozwinął się tutaj przemysł, głównie spożywczy. Działał tu m.in. młyn zbożowy, warzelnie miodu pitnego, fabryki octu, destylarnie i browar.
Dziś Łowicz znany jest przede wszystkim z produkcji przetworów owocowych.
W Łowiczu znajduje się jedyny w Polsce rynek na planie trójkąta z zachowaną zabudową towarzyszącą.
Łaziska Górne
Miasto położone w województwie śląskim w obrębie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. W XVII w. powstałą tu huta szkła, odkryto złoża węgla kamiennego a miasto zaczęło rozwijać się jako ośrodek przemysłowy. W 1917 r. zaczęła pracę Elektrownia Łaziska.
Charakter miasta nie zmienił się do czasów współczesnych. Dalej działa tu elektrownia, huta żelaza czy kopalnia węgla kamiennego.
Łęczna
Miasto w województwie lubelskim położone w rozwidleniu 2 rzek: Wieprza i Świnki. Miasto powstało w XIII w. jednak, jego jego złoty okres rozpoczął się 200 lat później w związku z nadaniem praw do organizowania jarmarków. Ich ranga była na tyle duża, że przybywali tu kupcy z tak odległych krajów jak Rosja czy Niemcy.
W XX w. po odkryciu złóż węgla kamiennego na Wyżynie Lubelskiej Łęczna stałą się stolicą Lubuskiego Zagłębia Węglowego.
Łańcut
Miasto w województwie podkarpackim będące siedzibą powiatu. Założył je Kazimierz Wielki, a lokacja miała miejsce w 1349 r. na prawie magdeburskim. W XV w. wybudowano tutaj drewniany zamek obronny, który w późniejszych latach zastąpiono konstrukcją murowaną.
Obecnie zamek w Łańcucie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów miasta. Poza samym budynkiem zamku na uwagę zasługuje otaczający go park z licznymi obiektami towarzyszącymi takimi jak ujeżdżalnia, oranżeria czy zameczek romantyczny.
Łask
Miasto powiatowe położone w województwie łódzkim nad rzeką Grabia. Pierwsza wzmianka o Łasku pochodzi z 1356 roku, który 66 lat później uzyskał prawa miejskie.
Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć można kościół Św. Ducha z 1666 r.,kościół Nawiedzenia NMP i św. Michała Archanioła czy park miejski.
Łomianki
Miasto na Ł położone na Mazowszu, wchodzące w skład aglomeracji warszawskiej. Nazwa miasta pochodzi od słowa „łomina” czyli miejsce gdzie rzeka naniosła drzewa i gałęzie.
Łomianki uzyskały prawa miejskie w 1989 roku.
Łapy
Miasto na literę Ł położone w województwie podlaskim nad rzeką Narew. Nazwa miast pochodzi od imienia osoby, która w XV w. założył tutaj osadę – to szlachcic Łappa herbu Lubicz.
Największym przedsiębiorstwem działającym na terenie miasta były Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Łapach, które zajmowały się naprawą oraz budową towarowego taboru kolejowego. Obecnie zostały one przekształcone w Warsztaty Wagonów Kolejowych.