Książki do czytania w podróży czyli najlepsze książki na wakacje

Choć sezon na czytanie książek trwa cały rok i nigdy się nie kończy to wakacje są wyjątkowo korzystnym okresem do pochłaniania kolejnych tomów. Mamy więcej wolnego czasu, częściej pozwalamy sobie na odpoczynek w parku, na plaży czy w przydomowym ogródku. A jak wiadomo to idealne miejsca na letnią lekturę. Lista tomów jakie chcemy w tym czasie nadrobić na pewno jest bardzo długa i z pewnością nie przeczytamy ich wszystkich. Ale nic straconego książki możemy czytać cały rok, nie tylko w wakacje i gorąco do tego zachęcamy.

1. Przygodowa książka na podróż – “Kod Leonardo da Vinci”

Prawdziwy klasyk wydany w 2003 r. Chyba każdy słyszał o tej pozycji, a jeśli jakimś cudem nie to przynajmniej widział jej ekranizację.
Podobnie jak inne książki tego autora Kod Leonardo da Vinci to wciągająca od pierwszego akapitu przygoda. Od samego początku wpadamy w wir wydarzeń, a na rozwiązanie całej zagadki musimy poczekać niemal do ostatniej strony. Ale nie jest to nudne oczekiwanie, o nie! Cały czas coś się dzieje, a zwroty akcji są naprawdę spektakularne. Wszystko uzupełniają doskonałe opisy architektury i wydarzeń historycznych. Wszystko to sprawia, że Kod da Vinci to idealna książka na wyjazd!

2. “Egzotyczna” książka na wyjazd – “Heban”

Chyba żadnemu miłośnikowi podróży nie trzeba przedstawiać tego autora. Ryszard Kapuściński to legenda reportażu, ceniony nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Jego książki to zapis bezprecedensowych wydarzeń, które odbiły się echem na całym świecie. Nie inaczej jest w przypadku książki “Heban”, w której autor zabiera nas do egzotycznej Afryki. Powiedzieć, że jest to opowieść o Afryce to za mało. Kapuściński przedstawia tutaj przede wszystkim ludzi, pojedyncze osoby, spotkania z nimi, wspólne przeżycia. Niemniej ważne jest tło historyczne – II połowa XX wieku – czas kiedy wiele afrykańskich państw walczyło o niepodległość. Heban to zdecydowanie godna uwagi książka do czytania w podróży.

3. Książka na podróż w… czasie – “Dzieje”

Kolejna pozycja na naszej liście jest dość specyficzna i zapewne nie każdemu przypadnie do gustu. To propozycja dla prawdziwych miłośników historii, a w szczególności starożytnej Grecji. Warto mieć na uwadze, że Herodot, nazywany “ojcem historii” stworzył to dzieło w prawie 2500 lat temu, w 450 r. p.n.e. “Dzieje” to przede wszystkie opis wojny Greków z Persami. Całość uzupełnia opis poszczególnych krain geograficznych oraz ich mieszkańców. Nie brakuje tu także elementów z mitologii, boskich znaków czy wyroczni. “Dzieje” to książka na podróż, która zasługuje na uwagę.

 

4. Książka do czytania w podróży z motywem wędrówki – “Quo vadis”

Kolejna książka osadzona w czasach starożytnych, ale pisana przez bardziej “współczesnego” autora. Akcja rozgrywa się w rządzonym przez Nerona Rzymie i daje świetne wyobrażenie o realiach tamtych czasów. Motywem przewodnim książki Henryka Sienkiewicza jest miłość Winicjusza i Ligii, która zostaje poddana wielu próbom. Całość dopełnia wątek kształtowania się kultury chrześcijańskiej i jej starcie z panującym dotychczas pogaństwem. “Quo vadis” to książka na podróż, którą naprawdę gorąco polecamy.

5. Książka na długą podróż – “Nielegalni”

To liczący aż 816 stron kolos, będący jednocześnie pierwszym tomem cyklu polskiego autora o pseudonimie Vincent V. Severski – oficer polskiego wywiadu. “Nielegalni” to wielowątkowa powieść szpiegowska, w które nie ma miejsca na nudę. Autor zabierze nas m.in. do Rosji, Białorusi czy Szwecji, przedstawi dziesiątki postaci, miejsc i wydarzeń, które na końcu złożą się w spójną całość. Naszym zdaniem “Nielegalni” to doskonałą książka na wyjazd.