Kraje Wielkiej Brytanii – jakie kraje wchodzą w skład Wielkiej Brytanii?

Kraje tworzące Wielką Brytanię

Zastanawialiście się kiedyś jakie kraje wchodzą w skład Wielkiej Brytanii? Inaczej mówiąc Zjednoczonego Królestwa? Jakie są kraje Wielkiej Brytanii, ile ich jest oraz czym charakteryzuje się poszczególne państwo?

W tym wpisie rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące tego tematu, zapraszamy do lektury!

Państwa Wielkiej Brytanii – lista

W skład Wielkiej Brytanii, której pełna nazwa to Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wchodzą 4 kraje:

 • Anglia
 • Walia
 • Szkocja
 • Irlandia Północna

Pierwsze trzy położone są na jednej wyspie o nazwie Wielka Brytania, która nawiasem mówiąc jest 9 największą wyspą świata. Z kolei Irlandia Północna zajmuje część sąsiedniej wyspy, na której leży jeszcze niepodległe państwo – Irlandia.

Trzeba mieć na uwadze że pojęcie Zjednoczone Królestwo jest o wiele szersze niż Wielka Brytania.

Kraje wchodzące w skład Wielkiej Brytanii są tylko 4, a Zjednoczone Królestwo obejmuje o wiele większa grupę krajów zależnych, m.in.

 • Wyspa Man
 • Jersey
 • Guernsey
 • Brytyjskie Wyspy Dziewicze
 • Kajmany
 • Falklandy
 • Gibraltar
 • Wyspa Świętej Heleny

Anglia – kraje Wielkiej Brytanii

Wymieniając kraje należące do Wielkiej Brytanii nie sposób rozpocząć listingu od innego kraju niż Anglia. Jest to największy kraj wchodzący w skład Wielkiej Brytanii, zawierający na swoim terytorium stolicę (Londyn) oraz zamieszkały przez prawie 85% wszystkich Brytyjczyków.
W przeszłości Anglia była niezależnym państwem, które w 1707 roku połączyło się ze Szkocją, tworząc Królestwo Wielkiej Brytanii. Było to państwo, które istniało w latach 1707 – 1800 i obejmowało swym zasięgiem całą wyspę Brytanię. W 1801 roku przyłączono Irlandię, która ogłosiła niepodległość w 1921 roku. Jednak jej część – Irlandia Północna pozostała w granicach Wielkiej Brytanii.

Tak oto, mamy nadzieję, rozjaśniliśmy temat tego, jakie są kraje wchodzące w skład Wielkiej Brytanii. Teraz poznamy trochę dokładniej samą Anglię.

Każdy kraj Zjednoczonego Królestwa jest inny, ma swoją odrębność i autonomię. Jednak to w Anglii skoncentrowane są najważniejsze organy władzy, w tym królowa Elżbieta II oraz Parlament Westminsterski, który zajmuje się większością spraw politycznych. Pozostałe kraje mogą decydować o sprawach lokalnych, a polityką międzynarodową kierują politycy z Anglii.

Anglia to także największy oraz najludniejszy kraj Wielkiej Brytanii, znajdują się tam największe i najbardziej rozpoznawalne miasta takie jak:

 • Londyn
 • Liverpool
 • Birmingham
 • Bristol
 • Manchester
 • Nottingham
 • Leeds

I wiele innych. Anglia to także centrum finansowe, naukowe, gospodarcze i polityczne Wielkiej Brytanii.

Jeśli chodzi o krajobraz to dominują tu niziny i niewielkie pagórki porośnięte niską roślinnością. Najwyższy szczyt, Scafell Pike liczy 978 m n.p.m.

Walia – państwa Wielkiej Brytanii

Kolejny kraj, biorąc pod uwagę państwa w Wielkiej Brytanii to Walia, położona na zachód od Anglii. Stolicą Walii jest Cardiff, liczba mieszkańców to nieco ponad 3 mln osób., co stanowi około 4,5% wszystkich mieszkańców Zjednoczonego Królestwa.

Walia zachowała duży poziom odrębności kulturowej, posiada własny język (choć urzędowym jest także angielski), odrębne drużyny sportowe, z których najbardziej znaną jest drużyna rugby. W ogóle ta dyscyplina uznawana jest za sport narodowy i symbol walijskiej tożsamości.

Walijski krajobraz słynie natomiast z trawiastych pagórków i wrzosowisk, a nieodzownym elementem tutejszej panoramy są murowane zamki oraz nadmorskie klify.

Szkocja – Wielka Brytanią kraje

Jakie kraje wchodzą w skład Wielkiej Brytanii? Kolejnym krajem jest Szkocja, która zajmuje północną część Wielkiej Brytanii. Stolicą Szkocji jest Edynburg, liczba mieszkańców liczy prawie 5,5 mln a powierzchnia niecałe 80 tys. km².

Krajobraz Szkocji jest wyżynny i górski, w odróżnieniu od nizinnego krajobrazu Anglii czy Walii. Szkocja podobnie jak inne kraje wchodzące w skład Wielkiej Brytanii posiada własny parlament oraz rząd, który może decydować o sprawach lokalnych.

Co ciekawe Szkocja posiada własne monety i banknoty, które nazywane są funtami szkockimi. Można nimi płacić nimi na terenie całej Szkocji i w niektórych miejscach w Wielkiej Brytanii. Wartość funta szkockiego zawsze jest równa wartości funta szterlinga.

Szkocka gospodarka słynie z produkcji whisky, połowu ryb oraz wydobycia ropy naftowej z dna Morza Północnego.

Irlandia Północna – państwa Wielkiej Brytanii

Zamykając listę państwa Wielkiej Brytanii opowiemy o Irlandii Północnej, czyli jedynym kraju Zjednoczonego Królestwa, które leży poza wyspą Brytania. Jest to też jedyna część Wielkiej Brytanii, która posiada granicę lądową z innym państwem. Jej stolicą jest Belfast.

Irlandia Północna powstała w 1921 roku, kiedy to część nowopowstałej, niepodległej Irlandii opowiedziało się za przystąpieniem do Zjednoczonego Królestwa. Jeszcze w latach 90 XX w. trwał konflikt zbrojny między zwolennikami zjednoczenia Irlandii a pozostaniem w Wielkiej Brytanii. Zakończył się dopiero w 1998 roku, a pełne rozbrojenie IRA nastąpiło w 2005.

Kraje Wielkiej Brytanii – stolice i flagi

Skoro znamy już kraje w Wielkiej Brytanii, pora poznać ich symbole narodowe, bowiem pomimo tego, że Wielki Brytania ma swoją symbolikę to każdy kraj Zjednoczonego Królestwa zachował swoje odrębne symbole. Co więcej każdy kraj ma np. swoje własne drużyny narodowe, stolicę, język urzędowy a nawet rząd.

A poniżej flagi krajów Wielkiej Brytanii.

Flaga Anglii
Flaga Anglii
Flaga Walii
Flaga Walii
Flaga Szkocji
Flaga Szkocji
Flaga Irlandii Północnej
Flaga Irlandii Północnej