Kraje skandynawskie czy nordyckie?
Jakie są kraje skandynawskie? To pytanie może pojawić się u ciebie z co najmniej kilka względów. Zainteresowanie Skandynawią, klasówka, matura z geografii czy olimpiada geograficzna. W takich sytuacjach często pada polecenie „wymień kraje skandynawskie”, „wymień kraje skandynawskie i podaj ich stolice” czy tym podobne.
Określenie kraj skandynawski odnosi się do grupy państw położonych na północy Europy, które łączy m.in. kultura, historia czy grupa językowa.
Chyba każdy wie, że kraje skandynawskie to Norwegia i Szwecja, jednak na tym lista się nie kończy! A czy Dania to Skandynawia? Oczywiście. Poniżej pełna lista krajów skandynawskich:
- Norwegia
- Szwecja
- Dania
Jednak niektórzy do Skandynawii zaliczają też Finlandię, rosyjską Karelię czy nawet Islandię. W jeszcze szerszym ujęciu Litwę, Łotwę i Estonię. Kluczowej jest jednak rozróżnienie na kraje skandynawskie oraz kraje nordyckie.
Kraje nordyckie a skandynawskie
Określenie kraj nordycki jest znacznie szersze niż kraj skandynawski. To drugie ma silne konotacje historyczne i geograficznego. Państwa skandynawskie:
- leżą na Półwyspie Skandynawskim, co prawda Dania obecnie nie leży na tym półwyspie, jednak przez wieki Duńczycy zajmowali Skanię, krainę na południu dzisiejszej Szwecji.
- W przeszłości łączyła je personalna Unia Kalmarska. Obowiązywała od 1397 roku.
- Mają wspólnych przodków – Wikingów
- Wyznają tą samą religię – luteranizm.
- Posługują się językami z grupy języków skandynawskich.
- Ich waluty noszą taką samą nazwę (korona szwedzka, duńska i norweska)
Natomiast kraje nordyckie to inaczej kraje północne, kraje północy. Są to państwa należące do Rady Nordyckiej, czyli:
- 3 kraje skandynawskie (Norwegia, Szwecja i Dania)
- Islandia
- Finlandia
- a także 3 terytoria zależne (Wyspy Owcze, Wyspy Alandzkie i Grenlandia)
Kraje skandynawskie – mapa
Powyższa mapa Skandynawii daje jednoznaczną odpowiedź na pytanie czy Dania to Skandynawia oraz jakie są kraje skandynawskie. Widzimy wyraźnie, że Półwysep Skandynawski zajmowany jest w całości przez Szwecję oraz Norwegię, z kolei Dania położona jest na Półwyspie Jutlandzkim, jednak historycznie bardzo mocno związana jest z jego większym kuzynem.
Kraje skandynawskie i ich flagi
Przyjrzyjmy się jeszcze flagom państw skandynawskich, które jak łatwo zauważyć posiadają jeden wspólny element – krzyż skandynawski. Inaczej nazywany krzyżem nordyckim, który pionowe i lewe ramię ma jednakowej długości, a prawe 2 razy krótsze.
Krzyż skandynawski jest nawiązaniem do chrześcijaństwa, a po raz pierwszy użyto go na fladze Królestwa Danii w 121 roku.
Kraje skandynawskie – flagi państw nordyckich:
Flaga Norwegii
Flaga Szwecji
Flaga Danii
Flaga Finlandii
Flaga Islandii
Flaga Wysp Owczych
Flaga Wysp Alandzkich
Flaga Grenlandii
Państwa skandynawskie i ich stolice
Żeby w pełni wyczerpać temat przeanalizujemy jeszcze państwa skandynawskie i ich stolice. Z racje tego, że są to tylko 3 kraje rozszerzymy zakres o wszystkie kraje nordyckie.
Poniżej zestawienie kraje skandynawskie i ich stolice:
- Norwegia – Oslo
- Szwecja – Sztokholm
- Dania – Kopenhaga
Pozostałe państwa nordyckie i terytoria zależne:
- Finlandia – Helsinki
- Islandia – Reykjavik
- Wyspy Owcze – Thorshavn
- Wyspy Alandzkie – Maarianhamina
- Grenlandia – Nuuk