Kraje OECD w pigułce
- OECD to skrót od Organisation for Economic Co-operation and Development, co na polski tłumaczy się jako Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
- Do OECD należy 38 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw. Głównie z Europy, Ameryki oraz Australia, Nowa Zelandia i Japonia.
- Głównym celem organizacji jest wspieranie krajów członkowskich w dążeniu do rozwoju gospodarczego i społecznego.
- OECD powstało powstało 1961 roku, Polska przystąpiła w 1996.
Co to jest OECD?
OECD to międzynarodowa organizacja zrzeszająca państwa, których gospodarki opierają się na kapitalizmie i wolnym rynku. Celem OECD jest promowanie wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i lepszego standardu życia poprzez współpracę międzynarodową i dzielenie się dobrymi praktykami. OECD działa jako forum dla swoich państw członkowskich do dyskusji i rozwiązywania problemów gospodarczych, społecznych i środowiskowych.
Kraje OECD wymieniają się między sobą technologią, innowacjami, rozwiązaniami prawnymi, wynikami badań z różnych zakresów tak aby przyspieszyć rozwój gospodarczy i społeczny oraz poprawić jakość życia mieszkańców, którzy zamieszkują kraje członkowskie OECD.
Jakie kraje należą do OECD?
Państwa OECD, które obecnie należą do tej organizacji to:
- Austria
- Dania
- Grecja
- Holandia
- Islandia
- Luksemburg
- Norwegia
- Stany Zjednoczone
- Szwecja
- Wielka Brytania
- Belgia
- Francja
- Hiszpania
- Irlandia
- Kanada
- Niemcy
- Portugalia
- Szwajcaria
- Turcja
- Włochy
- Japonia
- Finlandia
- Australia
- Nowa Zelandia
- Meksyk
- Czechy
- Węgry
- Polska
- Korea Południowa
- Słowacja
- Chile
- Słowenia
- Izrael
- Estonia
- Łotwa
- Litwa
- Kolumbia
- Kostaryka
Lista uwzględnia kolejność przystępowania krajów do organizacji. Numer 1-20 to założyciele, będący w OECD od 1961 roku. Japonia dołączyła do OECD w 1964 roku, a Kostaryka w 2021.
Co więcej nadal istnieją pomysły rozszerzenia organizacji o nowych członków. Na ten moment państwami kandydującymi do OECD są:
- Argentyna
- Brazylia
- Peru
- Bułgaria
- Chorwacja
- Rumunia
- Malta
- Ukraina
Rosja kandydowała do OECD od 2007 roku, jednak proces ten został zawieszony w 2014, po aneksji Krymu, a w 2022, po wypowiedzeniu wojny Ukrinie, całkowicie zerwany.
Cele OECD
Celem OECD jest promowanie wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i lepszego standardu życia poprzez współpracę międzynarodową i dzielenie się dobrymi praktykami. Konkretnie cele jakie stawiają sobie kraje OECD to:
- Wzmocnienie gospodarki światowej: poprzez promowanie wzrostu gospodarczego, stabilności finansów publicznych i zatrudnienia
- Poprawa jakości życia: poprzez zwiększanie dostępności do edukacji, opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa społecznego
- Ochrona środowiska: poprzez promowanie zrównoważonego rozwoju i racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych
- Wzmocnienie międzynarodowej współpracy: poprzez udział w negocjacjach i porozumieniach międzynarodowych, w celu rozwiązywania problemów gospodarczych, społecznych i środowiskowych
- Rozwijanie standardów i praktyk międzynarodowych: poprzez opracowywanie i promowanie innowacji prawnych, biznesowych itd.
OECD działa również jako forum dla swoich państw członkowskich do dyskusji i rozwiązywania problemów gospodarczych, społecznych i środowiskowych.
Jednym słowem państwa członkowskie OECD współpracują między sobą aby mocniej się rozwijać i poprawiać jakość życia mieszkańców.
Historia OECD
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) została założona w 1961 roku, jako następca Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej (OEEC), która została utworzona w 1948 roku. OCE została założona przez państwa Europy Zachodniej, które chciały zapewnić stabilność i wzrost gospodarczy poprzez współpracę międzynarodową. Celem OCE było również zapobieganie powrotowi do nacjonalizmu gospodarczego, który doprowadził do wybuchu II wojny światowej.
W 1961 roku OEEC zmieniła swoją nazwę na OECD i rozszerzyła swoje członkostwo na państwa poza Europą. W latach 60 i 70 do OECD przystąpiły kraje takie jak Kanada, Japonia, Australia i Nowa Zelandia. W latach 90 do OECD przystąpiły kraje Europy Środkowej i Wschodniej, takie jak Polska, Czechy, Słowacja czy Węgry. Obecnie OECD liczy 38 państw członkowskich a proces kandydatury innych krajów wciąż trwa.