OECD – kraje, cele, historia

Kraje OECD w pigułce

  • OECD to skrót od Organisation for Economic Co-operation and Development, co na polski tłumaczy się jako Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
  • Do OECD należy 38 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw. Głównie z Europy, Ameryki oraz Australia, Nowa Zelandia i Japonia.
  • Głównym celem organizacji jest wspieranie krajów członkowskich w dążeniu do rozwoju gospodarczego i społecznego.
  • OECD powstało powstało 1961 roku, Polska przystąpiła w 1996.

Co to jest OECD?

OECD to międzynarodowa organizacja zrzeszająca państwa, których gospodarki opierają się na kapitalizmie i wolnym rynku. Celem OECD jest promowanie wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i lepszego standardu życia poprzez współpracę międzynarodową i dzielenie się dobrymi praktykami. OECD działa jako forum dla swoich państw członkowskich do dyskusji i rozwiązywania problemów gospodarczych, społecznych i środowiskowych. 

Kraje OECD wymieniają się między sobą technologią, innowacjami, rozwiązaniami prawnymi, wynikami badań z różnych zakresów tak aby przyspieszyć rozwój gospodarczy i społeczny oraz poprawić jakość życia mieszkańców, którzy zamieszkują kraje członkowskie OECD.

Jakie kraje należą do OECD?

Państwa OECD, które obecnie należą do tej organizacji to:

  1. Austria
  2. Dania
  3. Grecja
  4. Holandia
  5. Islandia
  6. Luksemburg
  7. Norwegia
  8. Stany Zjednoczone
  9. Szwecja
  10. Wielka Brytania
  11. Belgia
  12. Francja
  13. Hiszpania
  14. Irlandia
  15. Kanada
  16. Niemcy
  17. Portugalia
  18. Szwajcaria
  19. Turcja
  20. Włochy
  21. Japonia
  22. Finlandia
  23. Australia
  24. Nowa Zelandia
  25. Meksyk
  26. Czechy
  27. Węgry
  28. Polska
  29. Korea Południowa
  30. Słowacja
  31. Chile
  32. Słowenia
  33. Izrael
  34. Estonia
  35. Łotwa
  36. Litwa
  37. Kolumbia
  38. Kostaryka

Lista uwzględnia kolejność przystępowania krajów do organizacji. Numer 1-20 to założyciele, będący w OECD od 1961 roku. Japonia dołączyła do OECD w 1964 roku, a Kostaryka w 2021.

Co więcej nadal istnieją pomysły rozszerzenia organizacji o nowych członków. Na ten moment państwami kandydującymi do OECD są:

  1. Argentyna
  2. Brazylia
  3. Peru
  4. Bułgaria
  5. Chorwacja
  6. Rumunia
  7. Malta
  8. Ukraina

Rosja kandydowała do OECD od 2007 roku, jednak proces ten został zawieszony w 2014, po aneksji Krymu, a w 2022, po wypowiedzeniu wojny Ukrinie, całkowicie zerwany.

Cele OECD

Celem OECD jest promowanie wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i lepszego standardu życia poprzez współpracę międzynarodową i dzielenie się dobrymi praktykami. Konkretnie cele jakie stawiają sobie kraje OECD to:

  • Wzmocnienie gospodarki światowej: poprzez promowanie wzrostu gospodarczego, stabilności finansów publicznych i zatrudnienia
  • Poprawa jakości życia: poprzez zwiększanie dostępności do edukacji, opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa społecznego
  • Ochrona środowiska: poprzez promowanie zrównoważonego rozwoju i racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych
  • Wzmocnienie międzynarodowej współpracy: poprzez udział w negocjacjach i porozumieniach międzynarodowych, w celu rozwiązywania problemów gospodarczych, społecznych i środowiskowych
  • Rozwijanie standardów i praktyk międzynarodowych: poprzez opracowywanie i promowanie innowacji prawnych, biznesowych itd.

OECD działa również jako forum dla swoich państw członkowskich do dyskusji i rozwiązywania problemów gospodarczych, społecznych i środowiskowych.

Jednym słowem państwa członkowskie OECD współpracują między sobą aby mocniej się rozwijać i poprawiać jakość życia mieszkańców.

Historia OECD

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) została założona w 1961 roku, jako następca Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej (OEEC), która została utworzona w 1948 roku. OCE została założona przez państwa Europy Zachodniej, które chciały zapewnić stabilność i wzrost gospodarczy poprzez współpracę międzynarodową. Celem OCE było również zapobieganie powrotowi do nacjonalizmu gospodarczego, który doprowadził do wybuchu II wojny światowej.

W 1961 roku OEEC zmieniła swoją nazwę na OECD i rozszerzyła swoje członkostwo na państwa poza Europą. W latach 60 i 70 do OECD przystąpiły kraje takie jak Kanada, Japonia, Australia i Nowa Zelandia. W latach 90 do OECD przystąpiły kraje Europy Środkowej i Wschodniej, takie jak Polska, Czechy, Słowacja czy Węgry. Obecnie OECD liczy 38 państw członkowskich a proces kandydatury innych krajów wciąż trwa.