Kraje arabskie
Określenie kraje arabskie nawiązuje do państw w których większą część mieszkańców stanowią Arabowie lub krajów, które są z nimi ściśle związane. Kraje arabskie położone są w Północnej Afryce (kraje Maghrebu) oraz na Bliskim Wschodzie, w tym kraje Lewantu oraz kraje na Półwyspie Arabskim.
Maghreb to pojęcie stosowane przez samych Arabów, które powstało już w średniowieczu I obecnie przyjęło się także w Europie. Odnosi się do części państw Afryki Północno-Zachodniej.
Z kolei Lewant to określenie stosowane w odniesieniu do azjatyckich państw leżących na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Levante to po włosku wschód.
Z racji tego, że pojęcie kraj arabski nie posiada jednej sztywnej definicji stosuje się kryteria językowe, kulturowe, historyczne czy polityczne. Tak więc kraje arabskie to określenie dość luźne, jednak na mapie politycznej z łatwością wyznaczymy te państwa, spójrz poniżej żeby zrozumieć o czym mówimy.
Kraje arabskie – mapa polityczna i stolice
Na poniższej mapce z łatwością zlokalizujesz każdy kraj arabski. Mapa krajów arabskich obejmuje wszystkie 26 państw, choć ich liczba zależy od przyjętego punktu widzenia.
Kraje arabskie – mapa
W zależności od przyjętych założeń jest ich 20 lub 26. Pierwsza liczba wynika z ustaleń UNESCO, które za kraje arabskie uważa:
- Algieria
- Egipt
- Irak
- Jemen
- Jordania
- Liban
- Libia
- Maroko
- Mauretania
- Sahara Zachodnia
- Palestyna
- Sudan
- Syria
- Tunezja
A także kraje na Półwyspie Arabskim:
- Arabia Saudyjska
- Zjednoczone Emiraty Arabskie
- Bahrajn
- Katar
- Kuwejt
- Oman
Ponadto możemy wydzielić 6 państw, które co prawda nie są krajami arabskimi, ale ściśle z nimi współpracują lub są z nimi mocno związane, a są to:
- Czad
- Dżibuti
- Erytrea
- Izrael – w tym przypadku chodzi o izraelskich Arabów, którzy stanowią ok. 20% populacji Izraela)
- Komory
- Somalia
Flagi krajów arabskich
Poznajmy też flagi krajów arabskich, niektóre z nich wyglądają jak małe dzieła sztuki, są tak wzorzyste i występują w nich liczne motywy dekoracyjne.
Flaga Algierii
Flaga Egiptu
Flaga Iraku
Flaga Jemenu
Flaga Jordanii
Flaga Libanu
Flaga Libii
Flaga Maroko
Flaga Mauretanii
Flaga Sahary Zachodniej
Flaga Palestyny
Flaga Sudanu
Flaga Syrii
Flaga Tunezji
Flaga Arabii Saudyjskiej
Flaga Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Flaga Bahrajnu
Flaga Kataru
Flaga Kuwejtu
Flaga Omanu
Chociaż w przypadku Libii cała flaga była zielona. Zastosowano tu najprostsze rozwiązanie, jednak takie często są najlepsze. Cała zielona flaga – jedyna na świecie jednokolorowa flaga państwowa obowiązywała do 2011 roku.
Kraje arabskie – pytania i odpowiedzi
Jak nazywa się wódz plemienia w krajach arabskich?
Po prostu szejk. To pytanie często pojawia się w krzyżówkach, z czego zapewne wynika jego popularność w wynikach wyszukiwania.
W języku arabskim szejk znaczy starzec, przywódca, osoba starsza z dużym doświadczeniem i wiedzą. Jest to także tytuł nadawany islamskim duchownym. W języku potocznym szejkiem określa się często zamożnych mieszkańców Bliskiego Wschodu, którzy zbudowali bogactwo na ropie naftowej.
Najbogatsze kraje arabskie to?
Państwa arabskie położone w Zatoce Perskiej słyną z tego, że są małe, gorące a przede wszystkim bogate. Wszystko za sprawą ogromnych złóż ropy naftowej, które przynoszą im gigantyczne wpływy. W tym regionie znajdują się najbogatsze państwa świata, a najzamożniejszym z nich jest bezapelacyjnie Katar. Oczywiście przy założeniu, że miarą zamożnych jest PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca.
Inne bogate kraje arabskie to Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Bahrajn czy Arabia Saudyjska.
Waluta wielu krajów arabskich to?
Kolejna pytanie często pojawiające się wśród szaradzistów. Walutą obowiązującą w wielu krajach arabskich jest dinar. Historycznie dinar był złotą monetą arabską, którą bito od VII do XV w. i używano głównie w handlu międzynarodowym.
Obecnie dinar, z dopiskiem określającym kraj (np. dinar kuwejcki) to waluta wielu krajów arabskich:
- Kuwejt
- Bahrajn
- Algieria
- Iran
- Libia
- Tunezja
Co ciekawe walutą Serbii jest dinar serbski, co może być pewnego rodzaju schedą po panowaniu Imperium Osmańskiego – niepotwierdzona informacja.