Na którym kontynencie jest najmniej państw, najwięcej a na którym nie ma wcale?

Kontynenty z największą liczbą państw

Dziś w szybki i sprawny sposób przeanalizujemy sobie kontynenty pod względem liczby państw występujących w granicach każdego z nich. Dowiemy się na którym kontynencie jest najwięcej państw, a na którym najmniej. Co z początku może być dla niektórych zdziwieniem, dowiemy się także na którym kontynencie nie ma ani jednego kraju.

Poniżej lista kontynentów wraz z liczbą niepodległych państw, w nawiasie liczba nie jest powiększona o terytoria zależne i kraje nieuznawane na arenie międzynarodowej:

  • Afryka (59)
  • Azja (48)
  • Europa (46)
  • Ameryka Północna (23)
  • Ameryka Południowa (14)
  • Australia i Oceania (14)
  • Antarktyda (0)

Na którym kontynencie jest najwięcej państw?

Jeśli potrzebujesz szybkiej odpowiedzi to już piszemy – najwięcej państw położonych jest w Afryce.

W pełni niepodległych krajów, które w całości lub tylko częściowo leżą na Czarnym Lądzie jest 59. Wliczając terytoria zależne i kraje nieuznawane na arenie międzynarodowej mamy kolejne 7 krajów, czyli łącznie z niepodległymi 66.

Już wiesz na którym kontynencie jest najwięcej państw!

Choć Afryka nie jest największym kontynentem pod względem powierzchni (zajmuje 2 miejsce, jest nieznacznie mniejsza niż Azja) to zawiera znacznie więcej krajów niż druga w zestawieniu Azja.

Wynika to ze specyfiki demograficznej. Ludy afrykańskie są bardzo różnorodne, liczne plemiona i tak żyją obecnie w obrębie jednego lub kilku państw, co jest niekiedy sztucznym podziałem. Gdyby przyjąć granice poszczególnych plemion państw w Afryce byłoby jeszcze więcej.

A który kontynent ma najmniej państw?

Najmniej państw leży w Australii i Oceanii. Mamy tam zaledwie 14 niepodległych krajów przy czym największa jest Australia i Nowa Zelandia. Pozostałe państwa To kraje wyspiarskie o niewielkich powierzchniach i małej liczbie ludności.

A na jakim kontynencie nie ma państw i jak to możliwe? Tym kontynentem jest oczywiście Antarktyda, na której nie występuje żadna stała osada ludzka. Także nie dość, że nie ma tu żadnego kraju to nawet nie występuje tu żadne miasto.

A jeśli chcesz poznać dokładne statystyki sprawdź nasze wpisy dotyczące liczebności państw na poszczególnych kontynentach: