Ile jest państw w Azji?

Ile krajów jest w Azji?

Nie wiesz ile jest państw w Azji a potrzebujesz tego typu i informacji? Bez obaw bo dziś przedstawimy Ci wszystkie możliwe odpowiedzi na pytanie ile państw jest w Azji.

Żeby ustalić jaka jest liczba państw w Azji musimy najpierw określić jak przebiegają granice tego kontynentu oraz czym jest państwo. Wówczas poznamy ilość krajów na kontynencie jakim jest Azja. Liczba państw azjatyckich należy do czołówki jeśli chodzi o klasyfikację kontynentów pod tym względem.

Azja to też największy powierzchniowo kontynent, na którym leży największe państwo świata, czyli Rosja. Jednak południe i południowy wschód Azji są regionami z dużą liczbę niewielkich krajów. Północ charakteryzuje się znacznie większymi krajami jak wspomniana Rosja, Kazachstan, Chiny czy Mongolia. Do małych państw zaliczymy na pewno kraje Zatoki Perskiej czy Półwyspu Indochińskiego.

Liczba państw w Azji a granice kontynentu

To ile jest państw w Azji zależy przede wszystkim od precyzyjnego określenia granic tego kontynentu. Największe kontrowersje wśród geografów wzbudzą przebieg zachodniej granicy Azji, czyli między Azją a Europą.

W zależności od przebiegu tej granicy liczba państw w Azji różni się o 3 kraje – Armenię, Azerbejdżan oraz Gruzję. W zależności od wariantu granicy azjatycko-europejskiej (jest co najmniej 10 takich wariantów) te 3 państwa leżą w Europie lub w Azji.

Ile państw jest w Azji a definicja państwa

To ile jest państw w Azji zależy też od tego co uznajemy za państwo. Gdyby przyjąć tylko niepodległe kraje to Azja liczy 48 krajów.

Biorąc pod uwagę dodatkowo państwa nieuznawane na arenie międzynarodowej mamy kolejne 6 krajów, czyli łącznie, niepodległymi 54.

Idąc dalej na terenie Azji możemy jeszcze wyróżnić 18 jednostek terytorialnych, które nie są pełnoprawnymi państwami. To na przykład Górski Karabach, Hongkong, Abchazja, Kurdystan czy Palestyna.

Uwzględniając te wszystkie terytoria liczba krajów w Azji to 72.