Szczyty i góry na Ł

Polskie szczyty na Ł


Łysa Góra

Szczyt w Górach Świętokrzyskich o wysokości 594 m n.p.m. Występują tu charakterystyczne dla tych gór rumowiska skalne nazywane gołoborzami. Na szczycie Łysej Góry znajduje się klasztor Misjonarzy Oblatów M.N. oraz muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a także maszt radiowo-telewizyjny.


Łysica

Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich liczący 614 m n.p.m. położony w obrębie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.


Łopień

Góra na literę Ł położony w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Jej wysokość bezwzględna to  961 m n.p.m.


Łabski Szczyt

Góra położona na granicy polski-czeskiej, w Karkonoszach. Na szczyt liczący 1471 m n.p.m. prowadzi czerwony szlak turystyczny będący częścią tzw. Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej.


Łamana Skała

Drugi pod względem wysokości szczyt Beskidu Małego o wysokości 929 m n.p.m. Na górę prowadzi wiele pieszych szlaków turystycznych.

Zagraniczne szczyty na Ł


Łomnica

Jedyna w naszej bazie zagraniczna góra na Ł. Drugi, po gerlachu najwyższy szczyt Tatr, w całości położony na Słowacji. Łomnica liczy 2634 m n.p.m. i znajduje się w Tatrach Wysokich.

Góry na Ł


Łupkowe

Łańcuch górski położony w zachodniej części Niemiec oraz w Luksemburgu, Francji oraz Belgii. Nie są wysokie, najwyższy szczyt, Großer Feldberg wznosi się na wysokość 881 m n.p.m.


Łużyckie

Góry na Ł będące częścią czeskich Sudetów. Są zbudowane z piaskowca i tworzą zapierające dech w piersiach formacje. Szczytami gór Łużyckich przebiega granica między zlewiskiem Morza Bałtyckiego i Północnego.


Łyse

Góry zlokalizowane na wyspie Spitsbergen w Norwegii. Ich nazwa pochodzi od braku pokrywy śnieżnej w górnych partiach. Odkrywcami Gór Łysych byli Polacy, a miało to miejsce w 1934 r.


Łysogóry

Pasmo górskie wchodzące w skład Gór Świętokrzyskich. Najwyższym szczytem jest licząca 614 m n.p.m. Łysica.