W Polsce znajduje się wieś o nazwie Jednorożec
Miejscowość o tej oryginalnej nazwie położona jest w województwie mazowieckim i zamieszkuje ją ponad 2 000 osób. Pierwsza wzmianka o tej wsi pochodzi z XVII w. więc jest to nazwa historyczna, a nie sprytny chwyt marketingowy.
Czy spotkamy tam prawdziwego jednorożca?
Nie do końca. Choć na jednym z rond ustawiono betonową figurę, która wyglądem przypomina to magiczne zwierzę.
By PanSG – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Istnieje również gmina o nazwie Jednorożec, a jej flaga oraz herb zdobi oczywiście biały koń z rogiem na głowie. Z kolei dwie złote pszczoły znajdujące się po obu stronach jednorożca to nawiązane do tradycji bartniczych wsi.
Jednorożec jest symbolem Szkocji
W heraldyce to legendarne zwierzę uznawane jest za oficjalny symbol Królestwa Szkocji. Po raz pierwszy jednorożec, a nawet dwa pojawiły się na herbie Szkocji w XII w.
By Sodacan – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Kiedy w 1603 roku Anglia i Szkocja zjednoczyły się, jednorożca po prawej stronie zastąpiono lwem – symbolem Anglii. W ten sposób powstał obecny herb Wielkiej Brytanii.
W mitologii celtyckiej koń z rogiem na głowie symbolizuje odwagę, niewinność, dumę, inteligencję, a także… męskość. Cechy te wydają się idealnie pasować do charakteru Szkotów, którzy uznawani są za naród dumny i odważnie walczący o swoją niepodległość. A jednorożec to zwierzę niepokonane. No może nie do końca, bo według legend pokonać go może tylko… dziewica.
By Sodacan – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Jednorożec był też uznawany za najsilniejsze ze zwierząt. Stąd jego obecność w herbie może symbolizować potęgę szkockich królów – byli wystarczająco silni, aby oswoić nawet jednorożca.
Ile kosztuje róg jednorożca? 17 000 dukatów!
A przynajmniej za taką ceną w 1560 roku papież Klemens VII kupił „róg jednorożca” od niemieckich kupców. Dla porównania Michał Anioł za malowanie sufitu w Kaplicy Sykstyńskiej otrzymał 3000 dukatów. A zajęło mu to ponad 4 lata! Tak więc cena rogu jednorożca była ogromna. W przeliczeniu na złotówki jest to około milion złotych.
Niestety, rzekomy róg jednorożca okazał się być tak naprawdę rogiem narwala – ssaka żyjącego w wodach strefy arktycznej.
Sproszkowany róg jednorożca, który podobno posiadał magiczne właściwości można było nabyć w aptekach jeszcze w XVIII wieku. Wierzono, że znajdujący się w pobliżu róg jest w stanie uratować osobę, której podano truciznę. Z kolei naczynie wykonane z rogu jednorożca potrafiło zniwelować każdą truciznę, która znalazłaby się w napoju.
Światowy Dzień Jednorożca
Każdego roku 9 kwietnia obchodzone jest światowe święto jednorożców. Jak dotąd nie udało się ustalić pochodzenia tego święta ani jego twórcy. Niemniej jednak jest to doskonała okazja, aby choć na chwilę dać się ponieść wyobraźni i wkroczyć do tajemniczego świata magii. To także świetny pretekst do skosztowania „jednorożcowego” deseru.
Matka Boska z jednorożcem
W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się gotyckie zdobienie ołtarzowe na którym przedstawiono wizerunek Matki Boskiej z jednorożcem. Figury zostały wyrzeźbione w drewnie pod koniec XV wieku na Śląsku.
Jednorożec jest tutaj symbolem dziewictwa Maryi. W średniowieczu uważano bowiem, że zwierzęta te są bardzo płochliwe i nieufne wobec ludzi, wyjątkiem miały być dziewice.
Innym wyjaśnieniem zestawienia Maryi z jednorożcem miał być kolejna symbolika. Zakłada ona, że koń z rogiem na głowie – stworzenie nieuchwytne, symbolizuje Boga Chrystusa, do którego tylko Maryja ma dostęp.