Fakty oraz ciekawostki o Bośni i Hercegowinie

Ciekawostki o Bośni i Hercegowinie

Poznaj ciekawostki na temat Bośni i Hercegowiny, których prawdopodobnie nigdy wcześniej nie znałeś. Dzięki temu poznać nowe oblicze tego państwa i być może zdecydujesz się je odwiedzić w następne wakacje.

1.
Bośnia i Hercegowina była pierwszym komunistycznym krajem, który zorganizował Zimowe Igrzyska Olimpijskie, było to w 1984 roku.
2.
Kraj ten ma tylko 22 kilometry linii brzegowej. Kawałek ten oddziela m.in. chorwacki Dubrownik od reszty Chorwacji.
3.
Stary Most w Mostarze to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Bośni i Hercegowiny.
4.
Bośnia i Hercegowina zajmuje 10 miejsce na świecie pod względem spożycia kawy na mieszkańca.
5.
Sieć tramwajowa w Sarajewie jest jedną z najstarszych w Europie, działa od 1885 roku.
6.
Wynikiem działań wojennych jest pozostałość ponad 200 000 min rozsianych po całym kraju.
7.
Medziugorje (znane przede wszystkim dzięki objawieniom maryjnym) znajduje się Bośni i Hercegowinie.
8.
Nazwa Bośnia pochodzi od słowa, które oznacza wodę, ponieważ kraj jest pełen wodospadów, rzek i jezior.
9.
Perućica to jeden z ostatnich w Europie pierwotny las. W puszczy dominują drzewa iglaste, świerki i sosny. Spotkać można również wilki i niedźwiedzie.
10.
Najdłuższą rzeką Bośni i Hercegowiny jest rzeka Bośnia (273 km).
11.
Walutą Bośni i Hercegowiny jest marka zamienna (marka bośniacka).W przeszłości jej kurs związany był z marką niemiecką, po stałym kursie 1:1.
12.
Bośnia i Hercegowina to jeden z najdłużej okupowanych państw na świecie. Okupantami byli m.in. Rzymianie, Bizancjum, Turcy czy Austro-Węgry.
13.
Sarajewo to najbardziej bombardowane miasto po II wojnie światowej. W latach 90 XX w. na miasto spadło prawie 60 tys. ton bomb.
14.
I wojna światowa rozpoczęła się w Sarajewie, zamachem na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żonę.
15.
Imperium Osmańskie rządziło Bośnią i Hercegowiną przez ponad 400 lat.
16.
Bośnia i Hercegowina to kraj wielokulturowy, w którym mieszkają duże grupy Muzułmanów, Katolików, Prawosławnych i Żydów.

Bośnia i Hercegowina ciekawostki

Jaki państwem i narodem jest Bośnia i Hercegowina? Ciekawostki będą w stanie pomóc nam wyobrazić sobie jak funkcjonuje ten kraj, co oferuje dla turystów czy jaka jest jego historia. Bośnia i Hercegowina leży na Bałkanach ale ma bardzo niewielki dostęp do morza co sprawia, że nie jest tak popularnym kierunkiem wakacyjnym jak chociażby Chorwacja czy Albania.

Bośnia i Hercegowina ma tylko 13 km skalistego wybrzeża, jednak to co najciekawsze kryje się wewnątrz kraju. Bośnia to malownicze zielone wzgórza i góry, poprzecinane rzekami, potokami i wodospadami.

Ciekawostki o Bośni i Hercegowinie powiedzą nam również, że w tej części świata znajduje się słynny Stary Most w Mostarze czy Sarajewo – miejsce gdzie wybuchła I Wojna Światowa.