Nunatak – krótka definicja
Nunatak to część szczytu górskiego, która wystaje ponad pokrywający całą okolicę lądolód, rzadziej lodowiec. Można go zobaczyć za kołem podbiegunowym południowym lub północnym. Nazwa nunatak pochodzi z języka Eskimosów i oznacza „czarna skała”. Ciemny wierzchołek, mocno wyróżnia się na tle białego lodu i śniegu.
Co to jest nunatak?
Zastanawiasz się czym jest nunatak? Nunatak to nic innego jak część szczytu górskiego, która wystaje ponad poziom lądolodu lub lodowca. Nieco obce brzmienie tego słowa wynika z tego, że jest ono bezpośrednim zapożyczeniem z języka Eskimosów zamieszkujących Grenlandię.
W języku Inuktitut: nunataq znaczy “czarna skała”. nunatak znacząco wyróżnia się na tle białego i stosunkowo równego lodu swoją ciemną barwą i wystającymi wierzchołkami.
Gdzie można zobaczyć nunatak?
Wszędzie tam gdzie ziemię przykrywa lądolód, a więc na Antarktydzie, Grenlandii oraz w Arktyce. Ponadto nunatak można podziwiać w niektórych bardzo mocno zlodowaconych górach np. na norweskim Spitsbergenie.
W plejstocenie nunatak występował w polskich Tatrach, ponad mocno rozwinięte lodowce tatrzańskie wystawał m.in. szczyt o nazwie Czarna Kopa. nunatak występował także podczas zlodowacenie połuniowopolskiego. Ślęża i najwyższe szczyty Gór Świętokrzyskich wystawały wtedy ponad lądolód, który z północy nasunął się nad Polskę.