Gdzie leży Laponia i czy mieszka tam Św. Mikołaj?

Krótko: Gdzie jest Laponia?

Laponia to region kulturowo-geograficzny leżący na północy Europy. Znajduje się na terenie 4 państw: Rosji, Norwegii, Finlandii oraz Szwecji.

Większość osób, które zadają sobie pytanie gdzie jest Laponia, mają na myśli zapewne wioskę Świętego Mikołaja, która położona jest w pobliżu fińskiego miasta Rovaniemi. Znajduje się dokładnie 8 km na północny-wschód od centrum miasta.

Można tam spotkać Św. Mikołaja, a jego pełen adres pocztowy na który można wysyłać listy to:
Tähtikuja 1, Rovaniemi 96930 Arctic Circle, Laponia.

gdzie leży Laponia - renifer

Gdzie leży Laponia? – dla dociekliwych

Pytania gdzie jest Laponia, gdzie leży Laponia pojawiają się zazwyczaj wraz ze zbliżającą się w kalendarzu datą 6 grudnia. Wszystko przez to, że Laponia jest miejscem w którym znajduje się siedziba Świętego Mikołaja. Jeśli nie satysfakcjonuje cię powyższa, krótka odpowiedź poniżej znajdziesz bardziej szczegółowe wyjaśnienia. A zatem gdzie leży Laponia dokładnie?

Laponia to nie tylko Rovaniemi, ale cała kraina geograficzna i region kulturowy, który obejmuje swym zasięgiem obszar 380 tys. km2, a więc jest o około 20% większy niż Polska. Rdzennymi mieszkańcami Laponii są Saamowie (znani także jako Lapończycy, Łoparowie), którzy obecnie stanowią już mniejszość. Z 2 mln mieszkańców Laponii zaledwie 90 tys. to Saamowie, czyli w przybliżeniu 4,5% całej populacji.

Jednak rdzenni Lapończycy są na tyle charakterystyczną społeczność, że posiadają własną flagę oraz hymn. Od 1996 r. Laponia i jej dziedzictwo kulturowe zostały wpisane na listę UNESCO.

Flaga Laponii - gdzie leży Laponia
Flaga Laponii

Także jeśli zapytają cię gdzie leży Laponia to pamiętaj, że nie jest to konkretne miejsce a ogromny obszar na północy Europy.