Aleja tornad – czym jest i gdzie występuje?

Aleja tornad – krótka definicja

Aleja tornad to obszar w centralnej części USA, na którym obserwuje się nadzwyczajnie dużą liczbę trąb powietrznych w ciągu roku.

Aleja Tornad w USA

Czym jest aleja tornad?

To nieoficjalna nazwa na część Stanów Zjednoczonych na której niezwykle łatwo zaobserwować trąbę powietrzną. Aleja tornad zajmuje środkową część USA i obejmuje następujące stany: Teksas, Luizjana, Oklahoma, Kansas, Dakota Południowa, Iowa oraz Nebraska. Czasami do alei tornad zalicza się także Minnesota, Wisconsin, Illinois, Indiana, Missour , Dakota Północna i Ohio.

Aleja tornad to obszar na którym obserwuje się co najmniej 50 tornad w ciągu roku. Najwięcej tego typu zjawisk atmosferycznych obserwowanych jest w Teksasie, gdzie średnio rocznie występuje 155 trąb powietrznych.

Kiedy powstało określenie aleja tornad i co oznacza?

Termin “Aleja Tornad” został po raz pierwszy użyty w 1952 r. jako tytuł projektu badawczego, którego tematem przewodnim była nadzwyczajnie duża liczba trąb powietrznych jakie nawiedzają środkowe USA. Aleja tornad to także ulubione miejsce tzw. “Łowców burz” czyli pasjonatów próbujących uchwycić siłę żywiołu na zdjęciach czy filmach z niewielkiego dystansu.

Ze względu na duże zagrożenie burzowe budynki powstające w obszarze alei tornad muszą posiadać specjalnie przystosowaną piwnicę oraz syrenę ostrzegającą o zbliżającej się trąbie powietrznej.