Afganistan – ciekawostki – poznaj 30 faktów o Afganistanie

Ciekawostki o Afganistanie

Poznaj ciekawostki o Afganistanie i dowiedz się więcej na temat tego azjatyckiego państwa. Afganistan większość z nas kojarzy się z wojną, niestabilną sytuacją polityczną i zamachowcami, jednak w praktyce jest to piękny kraj, o bogatej kulturze, co potwierdzają liczne ciekawostki.

Afganistan to bardzo gościnny kraj, a postawa mieszkańców wobec gości jest godna pozazdroszczenia. Gospodarz przeznacza dla nich to co ma najlepsze. Warto też wspomnieć, że ze względów religijnych w Afganistanie żyje tylko 1 świnia!

1.
Afgańczycy świętują Nowy Rok (Nowruz), 21 marca, czyli w pierwszy dzień wiosny.
2.
Buzkaszi to tradycyjna gra zespołowa uprawiana w północnym Afganistanie. Polega na przenoszeniu podczas jazdy konnej leżących na ziemi zwłok kozła z obciętą głową. Drużyna, która przewiezie je dookoła boiska i przerzuci do okręgu przeciwników wygrywa.
3.
Jeszcze w 2008 roku zaledwie 28% Afgańczyków miało dostęp do energii elektrycznej. Obecnie, dzięki budowie elektrowni wodnych odsetek ten wzrósł do 98%.
4.
Pomimo trwającej wojny i niestabilnej sytuacji kraj co roku odwiedza około 20 000 zagranicznych turystów.
5.
Arnold Schwarzenegger jest idolem wielu afgańskich sportowców. Fotografie umięśnionego Arnolda wiszą na ścianach wielu siłowni i klubów sportowych.
6.
Lotnisko Kandahar w południowym Afganistanie jest uważane za najbardziej ruchliwy pojedynczy pas startowy na świecie. Przyczyniła się do tego amerykańska interwencja w tym kraju oraz wizyty dziennikarzy. W szczytowym momencie obsługiwał nawet 5000 lotów tygodniowo.
7.
Pierwsze na świecie obrazy olejne zostały namalowane w jaskiniach Bamiyan, w środkowym Afganistanie około 650 r. p.n.e.
8.
Walutą Afganistanu jest Afgani, co w języku angielskim oznacza także mieszkańca tego kraju.
9.
W ciągu ostatniej dekady Afganistan pojawiał się w wiadomościach i newsach częściej niż jakikolwiek inny kraj.
10.
W każdy czwartek w mieście Herat odbywają się wieczory poezji, które gromadzą mężczyzn, kobiety i dzieci, którzy wspólnie recytują poezję.
11.
Największy na świecie posąg Buddy powstał w Afganistanie, jednak w 2001 roku został zniszczony przez Talibów.
12.
W Afganistanie mieszka tylko jeden Żyd – Zablon Simintov – handluje dywanami, prowadzi restaurację i opiekuje się synagogą w Kabulu.
13.
W 2013 r. uprawa opium wzrosła o 300% w porównaniu do ostatnich siedmiu lat przed inwazją USA.
14.
Afganistan znajduje się na trasie historycznego Jedwabnego Szlaku.
15.
Afganistan słynie z gościnności, która wynika z kultury i tradycji kraju. Wszyscy goście traktowani są z najwyższym szacunkiem i otrzymują to, co gospodarz ma najlepsze.
16.
W Afganistanie picie alkoholu jest nielegalne.
17.
Bezpośredni kontakt wzrokowy między mężczyznami i kobietami jest niedopuszczalny i należy go unikać, podobnie jak uścisku dłoni.
18.
Jedzenie spożywa się w większości rękoma, ważne, żeby była to prawa ręka.
19.
Dywany afgańskie są bardzo popularne na całym świecie.
20.
Afganistan ma największą liczbę uchodźców na świecie.
21.
Wojna w Afganistanie była najdroższą wojną w historii USA.
22.
W Kabulu są dwie restauracje KFC, ale KFC nie oznacza Kentucky Fried Chicken, ale Kabul Fried Chicken.
23.
W Afganistanie pies uchodzi za zwierzę “nieczyste”.
24.
Podczas wojny w latach 1980-1990 rząd nie rejestrował dat narodzin obywateli, przez co obecnie wielu Afgańczyków obchodzi urodziny 1 stycznia.
25.
Według oficjalnych danych w całym Afganistanie żyje tylko 1 świnia. Zwierzak jest prezentem od Chińczyków i stanowi atrakcję ogrodu zoologicznego w Kabulu.
26.
W 2001 roku przywódca talibów zakazał produkcji opium co spowodowało zmniejszenie światowej produkcji heroiny o 70%.
27.
70% ludności Afganistanu ma mniej niż 25 lat.
28.
Gdy talibowie doszli do władzy zakazali używania i posiadanie telewizorów, odbiorników radiowych, magnetofonów.
29.
Przez 6 lat, między 1996 a 2001 rokiem Afganistan nie miał hymnu narodowego.
30.
20-letnia wojna w Afganistanie była najdłuższą w jakiej brała udział amerykańska armia.

Ciekawostki o Afganistanie

Zastanawiasz się z czego słynie Afganistan? To nie tylko kraj pogrążony w wojnie i kontrolowany przez Talibów, taki obraz kształtują współcześnie media i choć w dużej mierze jest to prawda to Afganistan jest pięknym krajem, gdzie piękna kultura łączy się z cudowną naturą. A najlepszym na to przykładem są ciekawostki o Afganistanie.

W tym miejscu umieściliśmy te najważniejsze, które naszym zdaniem pozwolą poznać Ci ten kraj z najbardziej nieoczywistej strony, oczywiście uwzględniliśmy tutaj także ciekawostki o wojnie w Afganistanie, jednak większość to jednak informacje nie dotyczące tego obszaru.

Afganistan ciekawostki, czyli ciekawostki o Afganistanie

Mamy nadzieję, że zaprezentowane ciekawostki o Afganistanie są dla ciebie czymś nowym i pozwoliły ci poszerzyć swoją wiedzą na temat tego państwa. Wierzymy, że sytuacja w tym kraju wkrótce się uspokoi i będziemy mogli na własne oczy podziwiać jego zabytki, kulturę i przyrodę.

Ciekawostki o Afganistanie to nie wszystko, sprawdź także: